Asseco pokonuje Trefl w koszykarskich derbach Trójmiasta

23. koszykarskie trójmiejskie derby spełniły oczekiwania kibiców i należały do ciekawszych spotkań pierwszej części sezonu Tauron Basket Ligi.

Asseco Gdynia

Wynik spotkania nie mógł poprawić już miejsca Asseco Gdynia w ligowej stawce. Jednak cztery ostatnie mecze wygrane przez żółto-czarnych były wystarczającą motywacją do sięgnięcia po komplet punktów w środowy wieczór. Gracze z Gdyni przystępowali do rywalizacji w świetnych nastrojach po zwycięstwie w miniony weekend nad Mistrzem Polski Stelmetem Zielona Góra. Przypomnijmy, że w tym spotkaniu swój strzelecki rekord sezonu ustanowił A.J. Walton, rzucając aż 29 punktów.

Asseco rozpoczęło mecz bardzo dobrze. Świetną partię rozgrywali gdyńscy defensorzy, skutecznie rozbijając ataki Trefla, który miał ogromne problemy ze zorganizowaniem własnego ataku, a gdy już okazja na zdobycie punktów się przydarzyła, jego gracze pudłowali lub gubili piłkę. Pierwsza kwarta kończyła się niemal 10-punktowym prowadzeniem gdynian, które utrzymywało się do końca pierwszej połowy.

Wypracowana wcześniej przewaga została zniwelowana w 3 kwarcie, przegranej przez podopiecznym Davida Dedka 18:24. Pogoń sopocian trwała również w ostatniej części meczu, w której udało im się uzyskać przewagę, którą następnie kilkukrotnie wymieniali się z graczami Asseco. Końcówka należała jednak do żółto-niebieskich. Na dwie minuty przed końcem po doskonałym zagraniu A.J. Waltona 3 punkty zdobył Sebastian Kowalczyk. Ten pierwszy chwilę później podwyższył prowadzenie. Sopocianie również mieli swoje szanse, ale Waczyński i Roszyk nie zachowali wystarczająco dużo zimnej krwi. Gdy kolejne punkty dołożył czarnoskóry gwiazdor Asseco, wszyscy zgromadzeni w Gdynia Arenie wiedzieli, że tego meczu przegrać już nie można. Derbowy pojedynek zakończył się zwycięstwem 72-67.

Asseco Gdynia – Trefl Sopot 72-67. Kwarty: 19-11, 15-15, 18-24, 20-17

Asseco: Walton 22, Dmitriew 8, Szczotka 7 (1), Seweryn 5 (1), Szymański 2 oraz Galdikas 13, Kowalczyk 6 (1), Frasunkiewicz 4, Matczak 3 (1), Żołnierewicz 2.

Trefl: Waczyński 21 (3), Leończyk 11, Jeter 9, Gadri-Nicholson 8, Michalak 5 (1) oraz Stefański 6, Vasiliuaskas 4, Roszyk 3 (1), Majstorović 0, Buterlevicius 0.