Bałtycka Sztafeta w piątek dobiegnie do Gdyni

W czwartek, 14 czerwca, o godzinie 20:30 z Krynicy Morskiej wystartuje, licząca ponad 560 kilometrów, Bałtycka Sztafeta 2018, która zakończy się trzy dni później w Świnoujściu. Niezwykłe wydarzenie związane jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Meta drugiego etapu znajdować się będzie w Gdyni, gdzie uczestnicy mają pojawić się w piątek o godzinie 9:00, skąd drogą morską udadzą się na Hel. 

Trasa Bałtyckiej Sztafety, zgodnie ze swoją nazwą, przebiega wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego – od latarni morskiej w Krynicy Morskiej aż pod granicę z Niemcami. Trasa podzielona jest na 15 głównych odcinków sztafety. Najdłuższy z nich wynosi 73,5 km, a najkrótszy 10 km.

Uczestnicy pojawią się w Gdyni już podczas drugiego etapu, który rozpocznie się w piątek nad ranem w Porcie Północnym w Gdańsku. Śmiałkowie będą mieli okazji „zwiedzić” najurokliwsze zakątki Gdyni w tym m. in.: Molo w Orłowie, Kępę Redłowską, Bulwar Nadmorski oraz Skwer Kościuszki, gdzie około godziny 9:00 zlokalizowana będzie meta.

Następnie, z Basenu Prezydenta, uczestnicy udadzą się w godzinny rejs na Hel, gdzie przetransportuje ich ORP „Heweliusz”. Co ciekawe, podczas rejsu zostanie zrealizowany… 10-kilometrowy bieg na bieżniach, który potrwa około 60 minut.

Ideą przewodnią Bałtyckiej sztafety jest przeniesienie symbolicznego światła z latarni morskiej w Krynicy Morskiej do jej odpowiedniczki w Świnoujściu w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Całą trasę o długości około 560 km pokonać ma 25 osób, natomiast na poszczególnych etapach dołączą do nich zawodnicy, którzy również chcą być częścią tej wspaniałej celebry.

Głównym inicjatorem oraz organizatorem wydarzenia jest Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Aktualności