Banach królem górali – relacja z MTB Gdynia Maratonu 2017

XII MTB Gdynia Maraton (23-24.09.2017) 13XII edycja MTB Gdynia Maratonu za nami. Podczas dwudniowej rywalizacji w szranki stanęło ponad 700 uczestników. Najlepszy na koronnym dystansie 60 km znów okazał się Bartosz Banach. Wśród pań pierwsza na podium zameldowała się Aleksandra Zabrocka.

Banach tworzy historię

Jesienny wrześniowy poranek przywitał Gdynię wilgocią. Wszak w nocy, jak i całym mijającym tygodniu, deszczu nie brakowało. Gdy większość mieszkańców powoli budziła się do życia, Gdyńskie Forum Sportu zaczynało powoli wypełniać się kolarzami. Przybywali oni z całego Pomorza, by kask w kask ustawić się na linii startu i walczyć między sobą pośród lasów oraz stromych górskich pagórków. Oto historia kolejnej, dwunastej już edycji gdyńskiego maratonu rowerowego. Każda dobra opowieść musi mieć swojego bohatera. W mieście z morza i marzeń jest nim Bartosz Banach, który w ostatnich sześciu latach zwyciężał tu aż 5 razy!

Kolarska rywalizacja tradycyjnie rozpoczynała się u stóp Stadionu Miejskiego i przebiegała na terenie lasów państwowych nadleśnictwa Gdańsk. Nie brakowało stromych zjazdów, na których kolarze bez problemów mogli osiągnąć zawrotne prędkości, jak i podjazdów, pod które musieli oni prowadzić swoje rowery. Mimo, iż trasa nie uległa znaczącej zmianie, to na skutek ubiegłotygodniowych opadów była ona bardziej wymagająca niż wcześniej i obligowała uczestników do zachowania maksymalnego skupienia i koncentracji.

Dwóch króli miasta z morza

Cieszący się ogromną popularnością największy cykl biegowy w północnej Polsce – PKO Grand Prix Gdyni, ma swojego króla w postaci Tomasza Grycki, który gdy tylko startuje, to nie pozostawia swoim rywalom żadnych szans. Z organizowanymi przez Gdyńskie Centrum Sportu zawodami kolarskimi jest podobnie. Tu rządzi niepodzielnie Bartosz Banach, który najwyższe miejsce na podium zajął po raz czwarty z rzędu. W ostatnich siedmiu latach pozwolił się on wyprzedzić raptem trzem uczestnikom. Pokonanie tegorocznej trasy zajęło zawodnikowi Torus – Apteka Gemini Gdańsk 2 godziny 30 minut i 55 sekund. Drugi na mecie ze stratą 3 minut i 8 sekund zameldował się gdynianin Łukasz Derheld. Trzeci za był Krzysztof Krzywy. Pierwszą z pań była w tym roku Aleksandra Zabrocka z Kościerzyny. Zawodniczka Baszty Bytów na dojechanie do mety potrzebowała 3 godzin 12 minut i 9 sekund. Na dystansie 40 km najszybszy był Maciej Zielonka z EDF TREK Gdynia, a wśród pań Marzena Janczarska. Na 20 km okrążeniu zwyciężyli Rafał Słomczewski z TEAM.ASE.COM.PL i Aleksandra Jakubek z VO2MAX MTB Team.

Emocje dla każdego

W tegorocznej edycji przygotowano dla zawodników 8 startów. Pierwszego dnia podziwiać mogliśmy rywalizację na trzech z nich, liczących kolejno 20, 40 i 60 kilometrów. O wyborze pokonywanej odległosci, podobnie jak w latach poprzednich, decydował sam zawodnik w trakcie wyścigu. Dzięki temu każdy mógł sprawdzić się na dystansie odpowiednim dla swoich sił. W niedzielę podziwiać mogliśmy zmagania dzieci i młodzieży. Tego dnia dystanse wynosiły od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Organizując zawody staramy się przygotować kompleksową ofertę dla osób w każdym wieku – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.  Cieszymy się widząc na starcie całe rodziny. W tym roku najmłodszy z uczestników miał nieco ponad dwa lata, najbardziej dojrzały zaś urodził się w latach pięćdziesiątych minionego wieku – dzieliło ich niemal siedemdziesiąt lat. To coś niesamowitego! – dodaje.

Czas kolarskich zmagań na Pomorzu powoli dobiega końca, a zawodnicy wybiegają myślami do kolejnego sezonu. W kalendarzach warto wyraźnie zaznaczyć sobie drugi weekend września (8.09.2018 r.). W tym terminie startować będzie bowiem XIII edycja MTB Gdynia Maratonu. Już dziś zachęcamy do udziału!

Nieoficjalne wyniki: Maluchy  Starszacy  Młodzicy młodsi  Młodzicy starsi  Juniorzy  Open 20 km  Open 40 km  Open 60 km

[Not a valid template]

Aktualności