Bezpłatna konferencja Rusz się Gdynio – zdrowie, motywacja, wiedza

plakat konferencja rusz sie gdynioBadania wykazują, iż coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne tj: nadwaga i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, słaba wydolność fizyczna, nieprawidłowa postawa ciała. Codziennie sport uprawia zaledwie 4% młodzieży. Zdecydowana większość ćwiczy raz lub dwa razy w tygodniu i przeznacza na ten cel w sumie nie więcej niż 3 do 4 godzin tygodniowo. Dominującą formą spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież staje się oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputera.

Rusz się Gdynio to konferencja poświęcona wielostronnemu rozwojowi dziecka w okresie szkolnym. To także czas do rozważań na temat aktywności fizycznej wśród dzieci oraz zdrowemu i prawidłowemu odżywaniu. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach międzynarodowego projektu Move Up to be healthy and Happy.  

Projekt Move Up To Healthy and Happy powstał z myślą o najmłodszych mieszkańcach Gdyni i krajów partnerskich. Celem projektu jest zwiększenie świadomości dzieci, rodziców i nauczycieli w zakresie postaw prozdrowotnych poprzez upowszechnianie sportu. Zadania dodatkowe  polegają na promowaniu równości w sporcie, podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli, wzmocnieniu współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w sferze sportu, zdrowia i edukacji, wymianie doświadczeń i wiedzy pomiędzy partnerami a także przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

Podczas konferencji grono ekspertów odpowie m.in. na pytania:

Jak zadbać o równowagę życiową w systemie dziecko – rodzic – nauczyciel?

Niejadek – kto to taki?

Jak rozwijać naturalne formy ruchu dziecka: bieg, skok, rzut?

HARMONOGRAM KONFERENCJI RUSZ SIĘ GDYNIO

DATA: 07 PAŹDZIERNIKA 2017 (SOBOTA)

MIEJSCE: POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY, BUDYNEK NR III SALA E  

AL. ZWYCIĘSTWA 96/98, 81-451 GDYNIA,

9.30 – Rejestracja uczestników

I.      10:00-10:50- Rozpoczęcie konferencji, przywitanie:

10:00-10:10 Przywitanie – Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu – Marek Łucyk

10:10- 10:30 – Wystąpienia zaproszonych gości nt. ważności promocji zdrowia wśród mieszkańców Gdyni

10:30-10:50 – Prezentacja projektu Move up to be healthy and happy:
o celach, metodach realizacji i sukcesach, ale też oczekiwaniach- koordynator projektu– Katarzyna Kohnke

II. 10:50-12:40 – Panel wykładowy – wystąpienia prelegentów:

10:50-11:25- Jak zadbać o równowagę życiową w systemie dziecko– rodzic – nauczyciel– prowadzi Monika Żybko- nauczyciel wychowania fizycznego, technik masażysta, TRE Provider II poziomu.

Wystąpienie poświęcone modelowaniu w systemie dziecko- rodzic- nauczyciel czyli kto i kiedy może najwięcej zdziałać. Jak dostrzec niepokojące przejawy nieumiejętnego radzenia sobie
z emocjami i napięciem u dziecka i u siebie (rodzic, nauczyciel)? Jak skutecznie radzić sobie
z obniżoną motywacją do działania, gdzie szukać wsparcia z zewnątrz
.

11:25-12:00- Ja w środowisku szkolnym– prowadzi Daria Bogucka- psycholog. Wystąpienie poświęcone poszukiwaniu odpowiedzi co może być sprzymierzeńcem dziecka, kiedy podejmuje naukę, aktywność fizyczną czy buduje pierwsze relacje rówieśnicze. Gdzie mogą skrywać się zagrożenia utrudniające optymalny rozwój dziecka?

12:00- 12:35- Posiłki na wysiłki w szkolnej ławce i na boisku– prowadzi Agnieszka Danielewicz- dietetyk

Wystąpienie poświęcone planowaniu codziennej diety dzieci na etapie progresywnego rozwoju. Uwaga zostanie skoncentrowana wokół włączania produktów szczególnie zalecanych dla wspomagania ośrodkowego układu nerwowego oraz we wzmożonej aktywności fizycznej.

12:35-13:00- Przerwa kawowa

III. 13:00- 14:00- Panel warsztatów równoległych na wcześniejsze zapisy:

Sala 1: CAŁY TEN CUKIER– prowadzi Edyta Poniatowska- Zaremba- pedagog, dietetyk.

Warsztat dotyczy problemów spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów prostych (cukier), barwników w pokarmach oraz ich skutkach na zachowanie dzieci. Uczestnicy dowiedzą się w których produktach reklamowanych do i dla dzieci ukrywa się cukier oraz wezmą udział w prezentacji przykładowych zdrowych i prawidłowo zbilansowanych drugich śniadań.

Sala 2: NIEJADEK – KTO TO TAKI – prowadzi Marta Leder Baj- logopeda.

Warsztat dotyczy problemów z jedzeniem, spowodowanych zaburzeniami przetwarzania sensorycznego i czynnikami oromotorycznymi. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego dzieci z zaburzeniami SI lub słabą motoryką oralną mogą mieć problemy z jedzeniem, jak również jak można im pomóc.

Sala 3: RUSZAM SIĘ– prowadzi Joanna Klonowska- nauczyciel akademicki, nauczyciel wychowania fizycznego.

Praktyczny warsztat dotyczący korzyści z aktywności fizycznej dzieci, norm zdrowotnych, związków sprawności ze zdrowiem. Uczestnicy dowiedzą się  jak rozwijać naturalne formy ruchu dziecka: bieg, skok, rzut. Warsztat szczególnie polecamy rodzicom i nauczycielkom dzieci
w młodszym wieku szkolnym.

IV. 14.00 -14.05 – Podsumowanie i zakończenie sympozjum

Zapisy na warsztaty

Wydarzenie ma charakter bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jeśli z różnych przyczyn po zapisaniu nie będą Państwo mogli uczestniczyć w warsztacie bardzo prosimy o jak najszybszą informację o rezygnacji, na wolne miejsce zapiszemy osobę z listy rezerwowej.

Kontakt:  Katarzyna Kohnke k.kohnke@gdyniasport.pl, tel. 785 174 704

Projekt współfinansowany jest ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +.

EU flag-Erasmus+_vect_POS

Aktualności