Ceremonia otwarcia mistrzostw świata w Gdyni

Początek Hempel Młodzieżowych Mistrzostw Świata nastąpił w niedzielę, chwilę po godzinie 18. Zainaugurował je uroczysty przemarsz wszystkich uczestników: z wioski żeglarskiej położonej na końcu skweru Kościuszki na plażę w Gdyni Śródmieściu, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia imprezy, przeszło 409 zawodników z 66 państw. Kraje ustawione były w kolejności alfabetycznej, a barwny korowód pod narodowymi flagami otworzył startujący w klasie Laser Radial Darius Berenos z Antyli Holenderskich. Jak każe tradycja, pochód zamknęli gospodarze regat, czyli Polacy.

– W imieniu prezydenta Wojciecha Szczurka, tysięcy mieszkańców i swoim własnym witam w przyjaznej Gdyni, o której mówi się „miasto z morza i marzeń”. To określenie idealnie współgra z wydarzeniem, które inaugurujemy. Na gdyńskich wodach spełniać się będą sny i marzenia młodych żeglarzy. Jesteście tu, bo macie wspaniały talent – powiedział pełniący obowiązki gospodarza regat wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Uczestników mistrzostw przywitał także prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera
– Tradycją tych zawodów jest to, że biorą w nich udział przyszli medaliści olimpijscy i uczestnicy regat o Puchar Ameryki. Życzę wszystkim dobrych wiatrów, wspaniałych przyjaźni, udanych zawodów i wielu sukcesów – mówił uśmiechnięty Chamera.

Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa odbyły się w 1971 roku w Szwecji, a wzięło w nich udział 16 krajów. Do Gdyni przyjechało 409 żeglarzy z 66 państw, którzy rywalizować będą w dziewięciu klasach. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa.
– Gdynia ma bogatą regatową historię i to idealne miejsce do rozegrania Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Jestem przekonany, że będziemy świadkami emocjonujących i wspaniałych zawodów. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa – zauważył prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen.

W niedzielę przed ceremonią otwarcia mistrzostw żeglarze mieli okazję, podczas wyścigów treningowych, zapoznać się z tym trudnym akwenem. Prawdziwe ściganie rozpocznie się natomiast w poniedziałek. Pierwsi, o godzinie 11, na wodę zejdą zawodnicy w klasach 420 i 29er. Medaliści wyłonieni zostaną w piątek – w klasach 420 oraz Laser Radial po rozegraniu dziewięciu, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X po 13 wyścigach.

Biało-czerwoni wystawili pełną reprezentację. W klasie 29er wystartują Karolina Żurek i Agata Wilczewska oraz Sławomir Kapałka (wszyscy YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), w klasie 420 Amelia Linowska i Julia Chmiela (obie Baza Mrągowo) oraz Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), w klasie Laser Radial Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), w klasie RS:X Karina Filip i Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a w klasie Nacra 15 Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot).


Poza tym ostatnim, który w 2017 roku razem z Tymoteuszem Cierzanem zajął w chińskiej miejscowości Sanya w klasie Nacra 15 dziewiątą pozycję, a rok wcześniej ten duet uplasował się w Auckland w Nowej Zelandii na 11. miejscu, pozostali reprezentanci biało-czerwonych debiutują w tej imprezie.

W ubiegłym roku biało-czerwoni z Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych przywieźli jeden medal – na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn).

Aktualności