Copernicus wystartuje w wyścigu legend

Legendarny jacht Copernicus znów powalczy o najwyższe laury. Reprezentant Yacht Klub Stal Gdynia wystartuje w rejsie legend Volvo Ocean Race. To rywalizacja załóg, które w przeszłości brały udział w najsłynniejszym wyścigu wokółziemskim. Polacy wypłynęli do Szwecji 11 czerwca w samo południe, a chwile przed tym wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablic upamiętniających wybitnych gdyńskich żeglarzy – Zygfryda Perlickiego oraz Zbigniewa Puchalskiego.

8 września 1973 roku na starcie historycznych zawodów Whitbread Round The World Race stanęło 18 jachtów, w tym dwa występujące po polską banderą: Otago oraz Copernicus, którego załogę stanowili członkowie Yacht Klubu Stal Gdynia. Uczestnicy, punktualnie o godzinie 12:00, wyruszyli z angielskiego Portsmouth, aby powalczyć
o zwycięstwo w żeglarskim wyścigu dookoła ziemi.

Załoga w składzie: Zbigniew Puchalski, Bogdan Bogdziński, Ryszard Mackiewicz, Bronisław Tarnacki, pod przewodnictwem kapitana Zygfryda Perlickiego zajęła jedenaste miejsce, wyprzedzając nie tylko polskie Otago, a również ekipy z Francji, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii czy RFN.

Oficjalne zakończenie imprezy nastąpiło 4 czerwca 1974 roku, a gdynianie otrzymali nagrodę za najlepszą pracę żeglarską podczas regat. Był to pierwszy i zarazem ostatni występ polskich załóg w legendarnym wyścigu, który w 2001 roku zmienił nazwę na Volvo Ocean Race.

W 45. rocznicę pierwszych regat organizatorzy zdecydowali się zorganizować wyścig jachtów oraz załóg, które w przeszłości brały udział w imprezie. Wyścig legend to wspaniała inicjatywa. Ludzie morza, dla których żeglowanie, to coś więcej niż pasja ponownie będą mogli poczuć klimat sportowej rywalizacji oraz wymienić się doświadczeniami zdobytym podczas wielu lat spędzonych na wodzie  – mówi Kajetan Kilanowski, komandor YK Stal Gdynia.

Udział Copernicusa w tym niezwykłym wydarzeniu podzielony został na trzy etapy. Pierwszy z nich stanowi droga do Szwecji, drugi – start w imprezie zaplanowany na 21 czerwca w Goeteborgu, a trzeci to powrót z holenderskiej Hagi do kraju.

Kapitanem podczas etapu regatowego będzie uczestnik regat sprzed 45 lat Bronisław Tarnacki, a jednym z członków załogi – jego syn Piotr, który miłość do tej wspaniałej dyscypliny przejął w genach – tłumaczy prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Podczas wyścigu jacht pokona ok. 460 mil morskich i będzie najstarszą jednostką pływającą w całej stawce.  Po dotarciu do linii mety Copernicus weźmie udział w paradzie jachtów oraz zostanie udostępniony do zwiedzania. Z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na jego żaglu umieszczone zostało logo „Niepodległa”.

W związku ze startem Copernicusa w wyścigu legend upamiętnieni zostali nieżyjący członkowie załogi z 1973 roku, którzy na miano legend zasłużyli już dawno.

W Alei Żeglarstwa Polskiego uroczyście odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą Zygfryda Perlickiego oraz Zbigniewa Puchalskiego, którzy już odeszli na wieczną wachtę. Chcemy w ten sposób uhonorować ich zasługi i oddać im należny hołd – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Przypomnijmy, że Aleję Żeglarstwa Polskiego otwarto 15 września 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Miasta Gdynia. Pierwszą z upamiętnionych osób został wówczas Władysław Wagner – pierwszy Polak, który opłynął świat pod żaglami.

Galeria projektu

Aktualności