Gdynia Półmaraton 2019 padł łupem Norwega i Etiopki

Prawie 7 tysięcy biegaczy z 34 krajów wzięło udział w czwartej edycji Gdynia Półmaratonu. Zgodnie z przewidywaniami, zwyciężył Norweg Sonde Nordstad Moen, za plecami którego przybiegł, debiutujący na dystansie 21,1 km – Krystian Zalewski. Wśród pań triumfowała Etiopka Genet Gashie. Impreza była próbą generalną przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata w Półmaratonie, które zostaną rozegrane na tej samej trasie. 

Punktualnie o godzinie 11 na trasę wybiegła „elita”, a więc zawodnicy legitymujący się najlepszymi rekordami życiowymi w całej stawce. Przez pierwsze sześć kilometrów prowadził Shumet Akalnew, drugi był Sondre Norstad Moen, a miejsca od trzeciego do piątego zajmowali Polacy: debiutujący w półmaratonie Krystian Zalewski, Arkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Kluczowy dla losów biegu okazał się  10 kilometr, kiedy to Akalnew ustąpił pola  Moenowi, a więc niekwestionowanemu faworytowi imprezy. W ślady Norwega poszedł Zalewski, który na 12. kilometrze pokazał moc, wyprzedzając Etiopczyka. 

Od trzynastego kilometra samotnym liderem był Moen, który zwyciężył z czasem 1:01:18. Tuż za nim, równym tempem, biegł Zalewski. Jego radość na finiszu kibice z pewnością zapamiętają na długo – 1:02:36 to ósmy rezultat w historii polskiego półmaratonu.  

1. Sondre Nordstad Moen (Norwegia) – 1:01:18
2. Krystian Zalewski (Polska) – 1:02:36
3. Shumet Akalnew (Etiopia) – 1:02:54
4. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) – 1:03:43
5. Marcin Chabowski (Polska) – 1:04:13
PEŁNE WYNIKI

Dobrą passę zawodników z Europy podtrzymała również Anna Gosk, która zajęła trzecie miejsce na podium w rywalizacji kobiet, przybiegając z czasem 01:13:07. Polka oddała prymat dwóm Etiopkom: zwyciężczyni Genet Gashie (01:12:05) oraz drugiej Shegae Maeregu (01:12:42).
– Od pierwszego do ostatniego kilometra biegłam samotnie. Dwie pierwsze koleżanki mogły liczyć na osłonę w postaci mężczyzn z czołówki, natomiast ja z wiatrem musiałam zmagać się sama – mówi najlepsza Polka Gdynia Półmaratonu 2019. – Na szczęście mogłam liczyć na rewelacyjny doping kibiców i wolontariuszy na trasie, za co jestem im niesamowicie wdzięczna, ponieważ w samotnym biegu po trudnej trasie musi się coś dziać, by nie spadała motywacja – dodaje Gosk.

1. Genet Gashie (Etiopia) – 1:12:05
2. Shegae Maeregu (Etiopia) – 1:12:42
3. Anna Gosk (Polska) – 1:13:07
4. Christine Oigo (Kenia) – 1:15:08
5. Monika Andrzejczak (Polska) – 1:15:47
PEŁNE WYNIKI

Oprócz biegu głównego, imprezie towarzyszyły sobotnie aktywności: biegi dzieci i młodzieży oraz charytatywny Bieg Gwiazd LA z czołówką polskich gwiazd lekkiej atletyki: Małgorzatą Sobańską, Lidią Chojecką, Anną Rogowską, Grzegorzem Gajdusem, Rafałem Wójcikiem i Michałem Bartoszakiem.

Gdynia Półmaraton 2019 był próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. W ostatni weekend marca 2020 roku ze Skweru Kościuszki wystartować ma ponad 20 tysięcy biegaczy z całego świata!

Aktualności