Gdynia obsypana Nagrodami Marszałka Województwa Pomorskiego

Pokazy lotnicze Gdynia Aerobaltic otrzymały Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Wydarzenie roku”, a „Osobowością roku” uznano gdynianina Arkadiusza Brzęczka. Zwycięzców ogłoszono w czwartek, 4 października, podczas obchodów regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  

Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki pod hasłem przewodnim „Turystyka i cyfrowa transformacja” połączono z jubileuszem 15-lecia działalności Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Była to doskonała okazja do nagrodzenia osób, przedsiębiorstw, instytucji oraz samorządów, które w minionym roku przysłużyły się do rozwoju turystyki oraz promocji województwa pomorskiego. Nagroda przyznana została w pięciu kategoriach: wydarzenie roku, innowacja w turystyce, oferta turystyczna, osobowość roku, inwestycja w turystyce.

Za najlepszą imprezę 2017 roku uznano nocne pokazy lotnicze Gdynia Aerobaltic, które zgromadziły na plaży Gdynia Śródmieście ponad 200 tysięcy osób. Oprócz podniebnych ewolucji najlepszych pilotów świata, widzowie obejrzeli także nocne widowisko artystyczne połączone z pokazami pirotechnicznymi, laserami i muzyką. 
– Jesteśmy niezwykle dumni z nagrody, którą otrzymaliśmy z rąk marszałka województwa pomorskiego. Impreza Gdynia Aerobaltic już na stałe wpisała się do kalendarza naszych imprez i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców miasta oraz turystów. Warto zaznaczyć, że w tym roku wydarzenie trwało przez trzy dni, a oprócz nocnych pokazów mieliśmy również wystawę statyczną na lotnisku Gdynia-Kosakowo na Babich Dołach – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk, który został zaproszony na scenę przez Huberta Topolińskiego oraz Sebastiana Golusa z firmy Aeropact – głównego organizatora pokazów. 

Nie był to jednak jedyny gdyński akcent tego popołudnia, bowiem do rąk Arkadiusz Brzęczka trafiła nagroda główna w kategorii „Osobowość roku”, przyznawana za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. Kapituła doceniła działalność gdynianina, który od wielu lat prowadzi autorskie spacery turystyczne, tworzy gry miejskie i uliczne przedstawienia, a także jest organizatorem i kuratorem Open House Gdynia. Poza tym, Brzęczek to autor cyklu artykułów „sekrety domów gdyńskich”, a także książki „Sekrety gdyńskich kamienic”.
– Ludzie mówią, że jestem zakochany w Gdyni, ale to nie jest prawdą. Ja po prostu kocham Gdynię! – powiedział krótko po odebraniu statuetki, a swoim brawurowym wystąpieniem udowodnił, że nagroda trafiła w godne ręce. – Moim logo jest uśmiech, a wizytówką osobowość. Można powiedzieć, że to taka „marka Arka” – dodał. 

Marszałek województwa pomorskiego podczas gali uhonorował stowarzyszenia, imprezy oraz podmioty, które w 2017 roku świętowały swój jubileusz. Wśród wyróżnionych znalazły się m. in.: obchodzący 90. urodziny Oddział Morski PTTK w Gdyni, Teatr Muzyczny, który w tym roku celebrował 60. rocznicę powstania, a także Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy” (20-lecie) oraz Open’er Festival (15-lecie). 
– Dbałość o turystykę to w Gdyni tradycja – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki. I dodaje: – Miałam przyjemność odebrać gratulacje dla Teatru Muzycznego, wyjątkowo bliskiej mojemu sercu imprezie „Kolosy”, a także festiwalu Open’er, który jest najważniejszą promocyjną marką naszego województwa.  
 
Podczas gdańskiej gali uhonorowane zostało również Muzeum Emigracji w Gdyni, które otrzymało Medal PTTK „Za pomoc i współpracę”. Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj.

Galeria projektu

Aktualności