Gdynia wyłowi żeglarskie talenty

Współpraca pomiędzy Szkołą Podstawową nr 53 w Gdyni a Yacht Klubem Stal Gdynia działa wzorowo, ale nikt nie zamierza spocząć na laurach. Kolejny rozdział ich wspólnej aktywności może zrewolucjonizować edukację żeglarską na Pomorzu. Mowa o projekcie „Klasa na fali”, dzięki któremu czwartoklasiści, od nowego roku szkolnego, będą mieli możliwość rozpoczęcia nauki w klasie o profilu żeglarskim. Rekrutacja potrwa do sierpnia.  

Pomysł utworzenia projektu dojrzewał wraz z poprzednimi kooperacjami Szkoły Podstawowej nr 53 oraz Yacht Klubu Stal Gdynia. Wcześniej, uczniowie uczestniczyli w zajęciach żeglarskich przez cały rok, zarówno w wodzie jak i na lądzie, ale „Klasa na fali” ma jeszcze bardziej zacieśnić więzy łączące placówkę z klubem. W ramach szkolnej nauki dzieci odbędą się rejsy wielkim pełnomorskim jachtem SY Copernicus oraz SY Purga jak i mniejszymi i szkolnymi łódkami – klasy Omega czy Optimist.

Akwen Zatoki Gdańskiej wydaje się miejscem stworzonym dla adeptów sztuki żeglarskiej, dlatego od roku szkolnego 2018/2019 zostanie utworzona klasa o takim profilu, a jej trenerem będzie Sławomir Wierzchowski.   

Projekt powstał dzięki wspólnej pracy trenerów, pedagogów oraz nauczycieli akademickich i obejmuje pracę z młodzieżą od klasy czwartej aż do ósmej.  Do dyspozycji uczniów będzie wspaniała infrastruktura Yacht Klubu Stal oraz wykwalifikowana kadra trenerska. Szkolenie będzie odbywało się w ramach zajęć wychowania fizycznego, po 10 godzin tygodniowo – tłumaczy dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk

„Klasa na fali” nie skupia się tylko i wyłącznie na przygotowaniu dzieci do rywalizacji sportowej oraz zdobywania medali na najważniejszych regatach. Nabyte umiejętności uczniowie mogą spożytkować w przyszłości w celach rekreacyjnych oraz turystycznych, w ten sposób rozwijając zapotrzebowanie na usługi i infrastrukturę wodną. Projekt ma również kształcić w zakresie wychowania morskiego, a także historii oraz tradycji żeglarstwa i Gdyni.

Aktualności