Gdynia zaprasza wolontariuszy

O Gdyni mówi się „miasto z morza i marzeń”, ponieważ powstała na fali radości narodu polskiego z odzyskania niepodległości. Na piasku bałtyckiej plaży, w rekordowym tempie, od podstaw wybudowano nowoczesny port i miasto, które dziś liczy ćwierć miliona mieszkańców. To miasto pełne pozytywnej energii, w którym nie sposób się nudzić! To wreszcie miasto, które gościć będzie przyszłoroczne Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019.

Do rozpoczęcia Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 pozostało niespełna siedem miesięcy. Dla sześciu Miast Gospodarzy będzie to czas wytężonej pracy związanej z przygotowaniami do turnieju, który skieruje na nasz kraj oczy milionów kibiców oraz tysięcy dziennikarzy i oficjeli z całego świata. Pierwszy gwizdek globalnego czempionatu rozbrzmi 23 maja na Stadionie Widzewa w Łodzi. W kolejnych dniach piłkarze przystąpią do rywalizacji w Bielsku-Białej, Tychach, Lublinie, Bydgoszczy oraz w Gdyni – najbardziej wysuniętym na północ Gospodarzu turnieju, mieście młodym i pełnym charakteru, którego nadali jej mieszkańcy pochodzący ze wszystkich stron Polski. 

FOTO: gdynia.pl

Gdynia to miasto ludzi aktywnych, zaprawione w organizacji imprez sportowych na najwyższym poziomie. Doskonale kojarzy się żeglarzom, biegaczom i triathlonistom, którzy co roku startują w prestiżowych zawodach spod szyldu IRONMAN. W 2020 roku tysiące atletów odwiedzą ją, by przystąpić do rywalizacji w mistrzostwach świata w półmaratonie. Miasto posiada również doświadczenie w organizacji imprez piłkarskich. W 2017 roku na Stadionie Miejskim rozegrano trzy mecze Mistrzostw Europy UEFA EURO U21.

– Doskonale pamiętam, jak w ubiegłym roku gościliśmy najlepszych młodych piłkarzy z Europy. Cała Gdynia żyła wówczas futbolem, a w powietrzu unosił się klimat piłkarskiego święta. Teraz czeka nas kolejne wyzwanie, współorganizacja Mistrzostwa Świata FIFA U-20 w Polsce. To wielki zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

– Do organizacyjnego sukcesu mistrzostw Europy w ogromnym stopniu przyczynili się wolontariusze – ludzie uśmiechnięci, energiczni oraz pełni pasji. Jestem przekonany, że podobnie będzie już za kilka miesięcy – dodaje.

Wolontariat w Gdyni działa niezwykle prężnie. Gdyńskie Centrum Wolontariatu angażuje mieszkańców w pomoc w hospicjach, szkołach, domach opieki czy w wolontariat pracowniczy w okolicznych firmach. Wśród bogatej oferty można znaleźć formy stałego zaangażowania, jak i pomoc przy jednorazowych wydarzeniach. Osoby ze smykałką do komputerów mogą łączyć swoją pasję z e-wolontariatem, pomagając w administrowaniu stronami organizacji pozarządowych, pisaniu tekstów promocyjnych lub obsługiwaniu mediów społecznościowych. 

FOTO: gdynia.pl

W mieście znajdziemy również bogatą ofertę wolontariatu sportowego, m.in. przy okazji zawodów żeglarskich, biegowych, triathlonowych czy lotniczych. Jednym z największych projektów, angażujących ochotników z całego kraju, był wspomniany wcześniej wolontariat Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2017.

– Właśnie wtedy po raz pierwszy przyjechałem do Gdyni – wspomina 23-letni Kacper Milczarek, na co dzień mieszkaniec Łodzi. – W trakcie ME byłem tak zwanym „wszechogarniaczem”. Brałem udział w większości operacji, zarówno logistycznych, transportowych, medialnych, jak i marketingowych. To był bardzo dobrze spędzony czas. Dużo się nauczyłem i zobaczyłem, ile różnych procesów składa się na powodzenie przedsięwzięcia, jakim jest turniej piłkarski. Poznałem również wielu nowych znajomych, z którymi utrzymuję stały kontakt. Nawet teraz, gdy rozmawiamy, jestem w Gdyni. Odwiedzam ją bardzo często – opowiada.

Kacper doskonale pamięta emocje, które towarzyszyły mu podczas ubiegłorocznego turnieju i nie ukrywa, że chętnie dzieli się tymi wspomnieniami z kolegami i koleżankami, próbując zachęcić ich do wolontariatu.

– Mistrzostwa przebiegały w znakomitej atmosferze. Ludzie przyjechali na nie pozytywnie nastawieni i z wielkim zapałem do pracy, aż chciało się przychodzić codziennie na stadion. Dlatego ja swoim znajomym zawsze przedstawiam wolontariat w samych superlatywach. Opowiadam, co można przeżyć, jak dobrze można się bawić, jak ekscytująca jest to przygoda i gorąco namawiam ich do spróbowania – mówi nasz rozmówca.

Świetna organizacja działań wolontariuszy podczas ubiegłorocznego młodzieżowego EURO, to w dużej mierze zasługa Katarzyny Kohnke, która koordynowała pracę gdyńskich ochotników. Kasia co dzień pracuje w Gdyńskim Centrum Sportu, gdzie realizuje zadania z zakresu wolontariatu sportowego, projektów miękkich oraz organizacji wydarzeń sportowo-rekreacyjnych. Swoją przygodę z wolontariatem sportowym rozpoczęła w 2009 roku, będąc jeszcze studentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Jako wolontariusz uczestniczyła w imprezach sportowych rangi międzynarodowej, takich jak: UEFA EURO Polska 2012, czy IAAF World Indoor Championships Sopot 2014. 

FOTO: PZPN

Praca ze wspaniałymi ludźmi i doświadczenia zebrane w ostatnich latach przekonały Kasię do podjęcia kolejnego wyzwania, jako Lokalny Koordynator Wolontariatu w Gdyni podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Kasia w swojej pracy kieruje się zasadą „traktuj innych, tak jak sam chciałbyś być traktowanym”, dlatego podlegający jej wolontariusze z pewnością będą mieli w niej wielkie wsparcie. W zamian liczy przede wszystkim na zaangażowanie i chęć współpracy.

– W swoje pracy stawiam szczególnie na zaangażowanie. Aby zostać wolontariuszem, niepotrzebne jest duże doświadczenie, ale otwartość, chęć współpracy, tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka – przekonuje.

– Zachęcam do uczestnictwa różne grupy wiekowe, zarówno studentów, uczniów, jak i seniorów. Każdy może znaleźć coś właściwego dla siebie. Wolontariat pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe, poznać nowe znajomości czy rozwinąć kompetencje językowe. Jest to też propozycja spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób, niekoniecznie będąc czynnym kibicem piłki nożnej – dodaje Katarzyna Kohnke.

Elektroniczna rekrutacja wolontariuszy na Mistrzostwa Świata jest już otwarta i potrwa do 31 grudnia włącznie. Już w nowym roku rozpocznie się proces rozmów kwalifikacyjnych, który zakończy się w lutym ogłoszeniem wyników rekrutacji. Następnie zakwalifikowani wolontariusze przejdą do etapu szkoleń i treningów, które pozwolą im w pełnej gotowości przystąpić do działań turniejowych.

Aby zgłosić chęć udziału w turnieju, wystarczy założyć konto na dedykowanej wolontariatowi platformie internetowej dostępnej pod adresem www.laczynaspilka.pl/wolontariat. Po wstępnej rejestracji należy uzupełnić profil niezbędnymi danymi osobowymi, określić stopień znajomości języków obcych, wgrać swoje zdjęcie, zaznaczyć stosowne zgody i gotowe – można już aplikować do udziału w Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019. Po kliknięciu przycisku rekrutacji dla miasta Gdyni, zobaczycie podstronę ze szczegółowymi informacjami, terminami oraz stanowiskami, na które można kandydować.

– Drodzy Wolontariusze, już nie mogę doczekać się momentu, gdy spotkamy się w pięknej Gdyni. To miasto wyjątkowe, o czym będziecie przekonywać się od pierwszej chwili. Wspólnymi siłami sprawimy, że równie wyjątkowe będą przyszłoroczne Mistrzostwa Świata. Do zobaczenia! – zaprasza serdecznie prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. 

 

Aktualności