Maciej Grabowski drugi w Hyeres

grabW Hyeres (Francja) zakończyły się Mistrzostwa Świata LASER Masters Worlds. Maciej Grabowski (YK Stal Gdynia) – po bardzo bardzo zaciętej walce – ostatecznie zajął drugie miejsce, zdobywając tytuł wicemistrza świata. 

Hyeres to znane miasto na żeglarskiej mapie świata – od wielu lat gości regaty Pucharu Świata, które regularnie odbywają się w kwietniu. W ostatnich latach w mieście organizuje się wiele imprez rangi mistrzowskiej. Jednak tegoroczne regaty Lasera przerosły wszelkie poprzednie rekordy – w regatach wystartowało ponad 520 zawodników z całego świata.

Regaty okazały się być wyjątkowo trudne – jak na mistrzostwa przystało. W ciągu siedmiu dni rozegrano komplet dwunastu wyścigów. Pierwsze dni były nieco leniwe – z powodu braku wiatru w niedzielę i poniedziałek udało się rozegrać jedynie po jednym wyścigu, a ściganie i tak trwało do zmierzchu. Od wtorku zgodnie z prognozami zaczęło solidnie wiać i reszta biegów odbywała się już zgodnie z harmonogramem.

Pierwsza część regat przebiegała zdecydowanie pod moje dyktando – w pierwszych sześciu wyścigach wygrywałem czterokrotnie i dwukrotnie razy zajmowałem drugą pozycję. Mimo wszystko dawało mi to minimalną przewagę nad zajmującym drugą pozycję Adonisem Bogourisem z Grecji. Z Adonisem doskonale znamy się od niemal 20 lat wspólnego ścigania więc zdawałem sobie sprawę, że kolejne dni będą wyjątkowo trudne i wymagające. Adonis od czwartego dnia złapał dodatkowy wiatr w żagle i przy wiatrach powyżej dwudziestu węzłów nie byłem w stanie żeglować tak szybko jak on. W efekcie po kolejnych czterech wyścigach to Bogouris znajdował się na prowadzeniu regat z minimalną przewagą nade mną.

W dniu dzisiejszym była jeszcze niewielka szansa by odwrócić układ tabeli – potrzebowałem do tego dwóch wygranych w ostatnich dwóch biegach. W wyścigu jedenastym stoczyliśmy wspaniałą, niemal match-racingową “bitwę” przy dość silnym wietrze, ale to ostatecznie Grek o ok. dwie długości łodzi (dziesięć metrów) wyprzedził mnie na mecie po ponad godzinnym wyścigu.

Równie zacięta walka trwała o najniższe miejsce na podium gdzie Matt Blakey z Nowej Zelandii rywalizował z Hiszpanem Angelo Tabernero. Ostatecznie trzecie miejsce i brązowy medal przypadło w udziale reprezentantowi Nowej Zelandii.

Laser Masters World Championships – medaliści:

1. Adonis Bogouris, Grecja
2. Maciej Grabowski, Polska
3. Matt Blakey, Nowa Zelandia 

Dziękuję moim sponsorom-Subaru Import Polska, Henri Lloyd, Miastu Gdynia za pomoc w przygotowaniach do startu w tych regatach.

Aktualności