III Żeglarska Parada Świętojańska. Pobijmy rekord!

W sobotni wieczór 22 czerwca przywitamy w Gdyni jachty z całego Pomorza. To w ramach Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się po raz trzeci. Z roku na rok jachtów przybywa. Czy ich ilość i tym razem będzie większa od poprzednich edycji?

By się do tego przyczynić, należy zgłosić się poprzez specjalny formularz, który do pobrania znajduje się na portalu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Przypomnijmy, że przed dwoma laty, gdy parada debiutowała, zgromadziła jedenaście jachtów. Rok później było ich już ponad czterdzieści. Przeskok niebywały, co pokazuje ogromne zainteresowanie. Niewykluczone, że w tym roku wynik ten zostanie pobity.

Żeglarska Parada Świętojańska odbywa się w Gdyni w ramach Święta Morza i obchodów 90-lecia PZŻ. Idea imprezy jest następująca – jachty żaglowe i motorowodne po odprawie kapitanów zgromadzą się przy molo w Orłowie. O godzinie 21:30 uformują paradę, która skieruje się ku gdyńskiej marinie. Na wysokości plaży miejskiej ustawi się w szyku, chwilę zaś potem ujrzymy na wodzie odpalone race.

O godzinie 23:00 rozpocznie się natomiast spotkanie integracyjne załóg jachtów i zaproszonych gości.

W paradzie i spotkaniu weźmie udział Joanna Pajkowska – pierwsza Polka i czwarty polski żeglarz, który samotnie opłynął świat wokół Trzech Wielkich Przylądków bez zawijania do portów. By tego dokonać, nasza żeglarka potrzebowała 216 dni i 16 godzin. Jej przywitanie nastąpi o godzinie 19:00 na scenie „Cudawianków” na gdyńskiej plaży.

Aktualności