Inauguracja Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2014 w Abu Dhabi

Red Bull Air Race_Calendar_8stops_wynikPo miesiącach przygotowań Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race 2014 już po raz siódmy zagoszczą na niebie nad Zatoką Perską, otwierając tegoroczne zmagania dla 12 najlepszych pilotów na świecie.

28 lutego i 1 marca w Abu Dhabi odbędzie się pierwszy z ośmiu tegorocznych przystanków najszybszej serii wyścigowej w świecie sportów motorowych.

W najbliższy piątek (28 lutego) i sobotę (1 marca) po trzyletniej przerwie nastąpi długo wyczekiwany powrót Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Inauguracja tegorocznych zmagań odbędzie się w Abu Dhabi na oczach tysięcy widzów zebranych nad Zatoką Perską. Aktualny mistrz Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, stoczy podniebną walkę o obronę tytułu z 11 najlepszymi pilotami świata, specjalizującymi się w dużych prędkościach i niskich lotach.

Tegoroczna rywalizacja zapowiada się bardzo interesująco. Po trzyletniej przerwie Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race powracają na nieboskłon silniejsze i większe niż kiedykolwiek. Sezon 2014 zostanie zorganizowany na największą dotychczas skalę. Odbędzie się, aż osiem przystanków w siedmiu krajach na trzech kontynentach. Po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Red Bull Air Race odwiedzi Chorwację, Malezję, Polskę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Chiny.

„Jesteśmy niezwykle podekscytowani na myśl o powrocie Red Bull Air Race i wszyscy, od pilotów i ich techników aż po cały zespół organizacyjny, ciężko pracujemy od wielu miesięcy, by mieć pewność, że jesteśmy w szczytowej formie, pozwalającej przeprowadzić ekscytujący wyścig” – powiedział dyrektor Red Bull Air Race Jim DiMatteo. Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race powracają na nieboskłon silniejsze i większe niż kiedykolwiek. Sezon 2014 zostanie zorganizowany na największą dotychczas skalę. Odbędzie się, aż osiem przystanków w siedmiu krajach na trzech kontynentach. Po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Red Bull Air Race odwiedzi Chorwację, Malezję, Polskę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Chiny.

„Celem jest oczywiście wygranie całej tegorocznej rywalizacji, ale na tę chwilę nikt nie wie, jak poradzą sobie piloci w nowych warunkach” – powiedział Bonhomme, podkreślając, że w pierwszej kolejności muszą zapoznać się ze zmianami i sprawdzić osiągi ujednoliconych silników. Bonhomme ostrożnie podchodzi do obrony tytuł: „Mamy nowy sezon i według mnie wszyscy zaczynamy od nowa”.

Abu Dhabi, szybko rozwijające się, kosmopolityczne miasto nad Zatoką Perską, to dla 12 doświadczonych pilotów Red Bull Air Race już znajome terytorium. Inauguracja sezonu odbywała się tutaj w latach 2005-2010. Dla Bonhomma i Peter Besenyei ta lokalizacja zwykle była szczęśliwa. Brytyjczyk triumfował tu w 2008 i 2010 roku, a Węgier w 2005 i 2007 roku. Amerykanin Kirby Chambliss zwyciężył w Abu Dhabi w 2006 roku, a w 2009 pierwsze miejsce zajął Austriak Hannes Arch.

W ramach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race piloci nisko nad ziemią ścigają się z czasem, możliwie najszybciej pokonując w samolotach niezwykle trudny, slalomowy tor zbudowany z przeszkód – bramek powietrznych. Zawodnicy osiągają prędkości dochodzące do 370 km/h i na ostrych zakrętach doświadczają przeciążeń o wartości nawet 10 g.

Kapryśne wiatry w okolicach Abu Dhabi mogą sprawić, że tor wyścigowy – rozciągający się nad wodami przy promenadzie Corniche na dystansie ośmiu kilometrów – stanowić będzie jeszcze większe wyzwanie. Wiatr może wiać stale w jednym kierunku, a chwilę później gwałtownie zmienić kierunek. Temperatura w tym suchym regionie może pod koniec lutego wynosić nawet ponad 30 stopni.

Zapowiada się naprawdę zacięta rywalizacja – po raz pierwszy w historii wszyscy piloci będą latać z ujednoliconymi silnikami i śmigłami. Zmiany zapewniają równe szanse dla wszystkich i kładą nacisk na umiejętności lotnicze, a nie moc silnika.

****
MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE
Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, w których startują najlepsi piloci świata, to zawody będące najczystszą postacią sportów motorowych, łączące prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami. W porównaniu z ostatnim wyścigiem, który miał miejsce trzy lata temu, wprowadzono kilka zmian w kwestii zasad i bezpieczeństwa, jednak jedna rzecz się nie zmieniła: Red Bull Air Race to najbardziej emocjonujące powietrzne zawody w świecie sportów motorowych!

KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014
1. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 28 lutego / 1 marca
2. Rovinj, Chorwacja 12/13 kwietnia
3. Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja 17 / 18 maja
4. Gdynia, Polska 26 / 27 lipca
5. Ascot, Wielka Brytania 16 / 17 sierpnia
6. Dallas/Fort Worth, USA 6 / 7 września
7. Las Vegas, USA 11 / 12 października
8. Chiny 1 / 2 listopada

Zmagania 12 najlepszych pilotów wyścigowych na świecie w Abu Dhabi będzie można oglądać na żywo 1 marca od godziny 13.00 na www.redbull.tv

Więcej informacji na www.redbullairrace.com

Materiały zdjęciowe, tekstowe oraz video dostępne są pod adresem: www.redbullairracenewsroom.com

Aktualności