Jubileuszowy zlot „Próchno i Rdza”

W dniach 11-14 października w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotkają się 34 jednostki biorących udział  w jubileuszowym, X Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 250 żeglarzy-pasjonatów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych.

Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa. Zobaczyć je wszystkie przy jednym nabrzeżu – to prawdziwa gratka!

Dlatego w drugi weekend października, choć aura może być niezbyt sprzyjająca, warto wybrać się do Mariny Gdynia, gdzie przy Falochronie Wschodnim będzie gościła flotylla „Próchna i Rdzy”. Popołudniami jachty będą udostępnione do zwiedzania, a żeglarze z radością opowiedzą historie poszczególnych jednostek. Natomiast w sobotę, 13 października jachty wypłyną na paradę wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego – by zaprezentować się wszystkim pod pełnymi żaglami.

Żeglarze z „Próchna i Rdzy” znani są z zamiłowania do dobrej zabawy, a od lat w czasie zlotu odbywa się koncert szantowy. W tym roku w sobotę o godzinie 19:00 w hangarze YK „Stal” otwarty dla wszystkich koncert zagra warszawski zespół szantowo-folkowy „Z Dala Od Zgiełku”, który w niebanalny sposób interpretuje znane wszystkim żeglarskie klasyki. Po koncercie będzie można spróbować swoich sił w tradycyjnych konkurencjach marynarskich, takich jak przeciąganie liny czy siłowanie się na rękę.

Aktualności