Maraton Solidarności przebiegł ulicami Gdyni

Idee Solidarności w Trójmieście są ciągle żywe i mają niezwykłą siłę jednoczenia ludzi. Co roku udowadnia to blisko 1000 biegaczy, którzy stają na starcie maratońskiego biegu. Już po raz 25. ulicami Gdyni, Gdańska i Sopotu przebiegł Maraton „Solidarności”, upamiętniający kurierów, którzy w sierpniowych strajkach 1980 roku utrzymywali łączność pomiędzy największymi strajkującymi zakładami Trójmiasta.

XXV Orlen Maraton „Solidarności” zgromadził na starcie 946 biegaczy i biegaczek z Polski, Europy i świata. Start honorowy odbył się pod pomnikiem Pamięci Ofiar Grudnia ’70 przy al. Marsz. Piłsudskiego, gdzie wiceprezydent Gdyni Michał Guć wraz z przedstawicielami samorządu i parlamentu złożyli kwiaty.

Gdyński odcinek biegu prowadził przez al. Piłsudskiego, ul. Świętojańską, skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II i al. Zwycięstwa aż do granicy z Sopotem. Pierwszy na metę na Długim Targu w Gdańsku dotarł Kenijczyk Ngeno Isaac Kimutai, który tym samym został zwycięzcą jubileuszowego XXV Maratonu „Solidarności”

Maraton „Solidarności” to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym w grudniu 1970 roku stoczniowcom oraz strajkującym w sierpniu 1980 roku. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątek kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Mimo że impreza ma już ponad dwie dekady tradycji, to cały czas się zmienia, by odpowiadać na trendy panujące wśród coraz liczniejszej rzeszy amatorów biegania.

 

Aktualności