Marina Gdynia i Plaża Śródmieście znów z Błękitną Flagą

błękitna flaga logoMamy przyjemność poinformować, iż podczas tegorocznych obrad Międzynarodowego Jury w Kopenhadze,  Błękitna Flaga na sezon  2016  została przyznana dla kąpieliska Gdynia Śródmieście oraz Mariny Gdynia. 

Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania ekologicznego, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług. Dzięki ujednoliconym kryteriom możliwe jest osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest ochrona środowiska oraz dbanie o odpowiedzialny rozwój wspólnych obszarów.

Błękitna Flaga jest międzynarodowym programem Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej, pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku, zrzeszającej organizacje narodowe pełniące rolę krajowych koordynatorów programów FEE.

Celem programu jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Program Blue Flag ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju w obszarze plaż i kąpielisk, marin oraz indywidualnych łodzi.

W ciągu ostatnich lat program Blue Flag stał się certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej.

W tym roku Błękitne Flagi zostały przyznane dla ponad dla 4271 plaż oraz marin z 49 krajów. W Polsce Błękitna Flaga została przyznana dla 31 kąpielisk oraz 6 marin.

Plaża Śródmieście_0

Kąpielisko Gdynia Śródmieście po raz pierwszy zostało wyróżnione ekocertyfikatem Błękitna Flaga w 2013 r. Plaża systematycznie spełnia kryteria ekostandardu.

Plaża o długości 200 m jest strzeżona w sezonie. Latem odbywają się tu rozgrywki piłki plażowej i wiele innych imprez przez całe lato. Kąpielisko położone 5 min od centrum miasta, natryski, toalety, przebieralnie, punkt medyczny, wypożyczalnia leżaków, mała gastronomia w pobliżu, plac zabaw dla dzieci. Plaża jest doskonale skomunikowana, można do niej dojechać autobusem, trolejbusem, a z przystanku SKM idzie się 10-15 minut.

Marina Gdynia Foto

Gdyńska marina spełnia wysokie standardy ekologiczne, można korzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, punktu segregacji odpadów, slipów i żurawia stacjonarnego o maksymalnym obciążeniu do 2,5 tony. Od roku 2005 Marina Gdynia uczestniczy w programie Błękitna Flaga

Przystań jachtowa Marina Gdynia przystąpiła do fazy pilotażowej programu Błękitna Flaga w roku 2005. Od roku 2005 międzynarodowe standardy Błękitnej Flagi są utrzymywane. Od roku 2013 w programie Błękitna Flaga uczestniczy także Kąpielisko Gdynia Śródmieście.

Zlokalizowana na nabrzeżu stacja paliw umożliwia bezpieczne i ekologiczne tankowanie paliwa, a basen żeglarski jest monitorowany. Obiekt cieszy się dużą popularnością wśród polskich i zagranicznych żeglarzy.

Jest zapleczem do rozgrywania wielu imprez żeglarskich na poziomie europejskim i światowym m.in. : Targi Wiatr i Woda, Gdynia Saling Days, Zloty największych żaglowców na świecie oraz wiele innych. Gdyńska Marina stanowi bazę dla wszelkich imprez żeglarskich– największa i najnowocześniejsza w Polsce. Jej niewątpliwym atutem jest położenie w samym centrum Miasta. To jeden z najpiękniejszych zakątków Gdyni.

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni w przystani żeglarskiej panuje ruch. I stoją tu obok siebie zarówno wspaniałe i luksusowe jachty, jak i całkiem małe i skromne łódki. Wokół Mariny mają swoje siedziby kluby żeglarskie, w których już nawet kilkuletnie dzieci mogą poznawać tajniki żeglowania. Do tych zaś, którzy miłość do żagli odkryli nieco później, kluby żeglarskie kierują szeroką ofertę kursów i rejsów czarterowych.

ZOBACZ OFICJALNE POTWIERDZENIE

Pobierz zip

Aktualności