Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Polska 2019 przeszły do historii

Piątek był piątym i jednocześnie ostatnim dniem Hempel Młodzieżowych Mistrzostw Świata Polska 2019. W Gdyni wystartowało ponad 400 żeglarzy z 66 państw. Najlepszych z najlepszych wyróżniono podczas uroczystej ceremonii zamknięcia na placu Grunwaldzkim, w której wzięli udział m.in.: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Stanisław Borski oraz dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert.

Gdynia, żeglarska stolica Polski, ponownie stała się żeglarską stolicą świata. Jesteśmy dumni, że gościliśmy tak wspaniałą imprezę. Mam nadzieję, że wywieziecie z naszego miasta piękne wspomnienia, które zapamiętacie na całe życie – powiedziała podczas ceremonii Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Na tle koleżanek i kolegów z całego świata, nieźle poradzili sobie biało-czerwoni. Polscy żeglarze, podobnie jak przed rokiem, wywalczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata brązowy medal. W Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), a w Gdyni ich sukces w klasie Laser Radial powtórzył Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk).

18-letniego Polaka wyprzedzili Turek Yigit Yalcin Citak oraz Australijczyk Zac Littlewood. W tej samej klasie Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) zajęła 12. pozycję, a najlepsza w gronie 47 zawodniczek okazała się Włoszka Chiara Benini Floriani.

Biało-czerwoni wywalczyli jeszcze trzy lokaty w czołowej „10”. Ich autorami byli deskarze Karina Filip (GKŻ Gdańsk) i Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy zajęli odpowiednio ósmą i szóstą pozycję. W klasie RS:X rywalizowało 20 dziewcząt i 29 chłopców, a najlepiej radzili sobie Linoy Geva z Izraela i Francuz Fabien Pianazza.

Ponadto w klasie 420 w gronie 30 załóg siódme miejsce przypadło Patrykowi Kosmalskiemu (ChKŻ Chojnice) i Tomaszowi Lewandowskiemu (OKŻ Olsztyn). Amelia Linowska i Julia Chmiela (BAZA Mrągowo) uplasowały się w stawce 24 ekip na 20. pozycji. Triumfowali Seb Menzies i Blake McGlashan z Nowej Zalendii oraz Amerykanie Madeline Hawkins i Yumi Yoshiyasu.

Złote medale w klasie Nacra 15 zdobyli Australijczycy Will Cooley i Rebecca Hancock. Wśród 21 duetów rodzeństwo Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) zostało sklasyfikowane na 12. miejscu.

25 dziewczęcych i 28 męskich duetów rywalizowało w klasie 29er. Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia) zajęły 18., a Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) 21. lokatę. Zwyciężyli Berta Puig i Isabella Casaretto ze Stanów Zjednoczonych oraz Norwegowie Mathias Berthet i Alexander Franks-Penty.

W mistrzostwach ścigało się 409 żeglarzy z 66 z państw. W poniedziałek w Gdyni rozpocznie się kolejna wielka impreza – Volvo Gdynia Sailing Days. Będzie to jubileuszowa 20. edycja tych regat.

                   

Aktualności