Narodowy Stadion Rugby z nową murawą

Nowy „zielony dywan” Narodowego Stadionu Rugby przeszedł już chrzest bojowy. W miniony weekend na świeżo rozłożonej murawie zagrali juniorzy Bałtyku Gdynia oraz uczestnicy meczu charytatywnego. Nawierzchnia zaliczyła test na „szóstkę”, więc nie ma przeciwwskazań, by korzystali z niej również zawodnicy innych gdyńskich drużyn, między innymi rugbiści Arki czy futboliści Seahawks.

Prace remontowe trwały od maja bieżącego roku. Wymieniono nie tylko nawierzchnię ze sztucznej trawy, ale także część elementów wyposażenia, m.in. betonowe obrzeża boiska z nakładką gumową. Wyrównana i uzupełniona została warstwa stabilizująca pod murawą, dodatkowo wykonano warstwę z maty elastycznej shock-pad. Zamontowano nowe chorągiewki, bramki do piłki nożnej i rugby, a także siatki za nimi, czyli tzw. „piłkochwyty”.
– Zrobiliśmy kolejny ważny krok w kierunku udoskonalania infrastruktury gdyńskich obiektów. To nie tylko ukłon w stronę drużyn występujących i trenujących na Narodowym Stadionie Rugby, ale także inwestycja przeprowadzona z myślą o młodych sportowcach, których rozwój jest sprawą priorytetową – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest administratorem obiektu.
 
Dyrektor Łucyk wspomniał o młodych sportowcach, ponieważ nawierzchnia, która do maja wyłożona była na Narodowym Stadionie Rugby, teraz trafia na boiska sześciu gdyńskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej nr 28 przy ul. Zielonej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Staffa, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Wejherowskiej, Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Słowackiego, Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Orłowskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Morskiej.

Ponowne wykorzystanie nawierzchni sprawia, że przedłużony zostanie jej LCC (Life Cycle Cost), co ma olbrzymi wpływ na ekonomiczny oraz ekologiczny wymiar całej inwestycji. Mówią wprost: murawa nie zostanie zutylizowana. Już dziś korzystają z niej uczniowie SP nr 28 w Babich Dołach.
– Nasze szkolne boisko zyskało nowe oblicze. Gra na nim będzie teraz dużo bardziej komfortowa i bezpieczna, a uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności piłkarskie w optymalnych warunkach – twierdzi dyrektor SP nr 28 Marek Ambrosiewicz
 
Modernizacja Narodowego Stadionu Rugby w 50 procentach dofinansowywana została przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Za wymianę murawy odpowiadała firma Panorama Obiekty Sportowe Sp. z o.o. Koszt inwestycji wyniósł ponad dwa miliony złotych. Wkrótce wykonana zostanie certyfikacja boiska (certyfikaty Word Rugby i FIFA).

Aktualności