Natura wygrała to starcie, ale walka trwa

Piotr SucheniaPiotr „Suchy’ Suchenia tym razem nie pobiegnie w najzimniejszym maratonie na świecie. Biegacz, maratończyk, triathlonista i pracownik Gdyńskiego Centrum Sportu musiał uznać wyższość natury, która uniemożliwiła organizację zawodów podczas prób podejmowanych 9, 12 i 14 kwietnia. Mimo, iż znajdował się już w samolocie lecącym na biegun, ze względów bezpieczeństwa musiał zawrócić.

Sytuacja dotycząca organizacji North Pole Maraton była dynamiczna, a decyzja o zaniechaniu próby bardzo trudna. Zawodnicy przeżywali istną sinusoidę nastrojów. Koszty pobytu w Norwegii, która była bazą wypadową na biegum, i wielokrotne przekładane terminy startu mogłyby wyprowadzić z równowagi psychicznej nawet najbardziej spokojne osoby. Jednak ostatecznym powodem, który zdecydował o powrocie do Polski była ogromna wyrwa, jaka pojawiła się na środku pasa startowego startowego. Uniemożliwia ona wystartowanie z niego, ani wylądowanie na nim. 

Przypomnijmy, że North Pole Marathon, czyli bieg na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów odbywa się raz do roku w ekstremalnych warunkach pogodowych, przy porywistym wietrze, który sprawia, że temperatura odczuwalna sięga poniżej –40 stopni Celsjusza, czyniąc ten bieg jednym z najtrudniejszych na świecie. W ramach opłaty startowej organizator zapewnia transport specjalnie przygotowanym samolotem oraz nocleg w… namiotach w rosyjskiej bazie arktycznej Barneo.

Zawodnicy biorący udział w rywalizacji de facto biegną po zamarzniętej wodzie. Trasa prowadzi po krach pływających po Oceanie Arktycznym. Od 2002 roku bieg udało się ukończyć ekskluzywnej grupie 378 osób, w tym 319 mężczyznom i 59 kobietom. Rekord zawodów pobity został w 2007 przez Thomasa Maguire z Irlandii i wynosi 3 godziny 36 minut i 10 sekund. Najlepszą kobietą w historii jest zaś Niemka Anne-Marie Flammersfeld, która w 2014 roku pokonała trasę w 4 godziny 52 minuty i 45 sekund.

Przy tej okazji warto przypomnieć cytat

„W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość”

Zdjęcia z poprzednich edycji imprezy:

[Not a valid template]

Aktualności