Oto laureaci Gali Gdyńskiego Sportu!

gala_foto_pressPodczas Gali Gdyńskiego Sportu nie padła ani jedna bramka, nie słychać było gwizdka sędziego ani skandowania kibiców. Mimo to tegoroczna uroczystość przejdzie do historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych 2015 roku.

W trakcie Gali przyznawane są nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za wybitne osiągnięcia sportowe (w sporcie amatorskim i zawodowym) oraz działania na rzecz rozwoju kultury fizycznej i promocji Miasta Gdyni poprzez sport.

Statuetka Gali Gdyńskiego Sportu przyznana została w kategoriach: Sportowiec roku 2014, Trener roku 2014, Drużyna roku 2014, Nadzieja Gdyńskiego Sportu 2014, Sportowa Impreza roku 2014, Lider Sportu Szkolnego 2014.

To wydarzenie stanowi z jednej strony podsumowanie najważniejszych osiągnięć sportowych Gdyni. Z drugiej jest okazją do uhonorowania ludzi, którzy każdego dnia przyczyniają się do rozwoju sportu w mieście – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Młodzi sportowcy nadzieją Gdyni

Pierwszą wyróżnioną grupą sportowców tradycyjnie były młode gdyńskie talenty, które – mimo wieku – niejednokrotnie mogą pochwalić się licznymi sukcesami, zarówno w sportach indywidualnych, jak i grupowych.

Wśród wyróżnionych nie zabrakło nazwisk, o których niejednokrotnie wspominaliśmy na łamach gdyniasport.pl. Statuetki otrzymali: Natalia Kozioł, która w 2014 roku zdobyła po raz drugi z rzędu Mistrzostwo Polski Juniorek; Mateusz Arndt, wielokrotnie nagradzany gdyński pływak, Mistrz Polski juniorów na dystansach 100, 200, 400 i 1500 m stylem dowolnym, reprezentant Polski, rekordzista Polski na dystansach 200 i 400 m stylem dowolnym; Kamila Podgórna z GTK Gdynia, wybrana podczas Mistrzostw Polski 2014 w koszykówce do najlepszej piątki turnieju; Michał Nalepa z Arki Gdynia, 19-letni zawodnik, odkrycie roku 2014 w gdyńskiej piłce, przebojem wdarł się do pierwszego składu Arki Gdynia i niejednokrotnie zabłysnął, wspierając swoich starszych kolegów podczas rywalizacji na boisku; Joanna Tomala, która zdobyła I miejsce indywidualnie w Akademickich Mistrzostwach Świata w pistolecie pneumatycznym.

Nie zapomniano również o nadziejach żeglarskich. Nagrody otrzymały Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska, które zgarnęły komplet złotych medali podczas Volvo Gdynia Sailing Days (I miejsce – Mistrzynie Europy – Mistrzostwa Europy klasy 420, I miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy EUROSAF, I miejsce – Mistrzynie Polski na Mistrzostwach Polski 420), a także nasz najlepszy „laserowiec” Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki mogący poszczycić się m.in. I miejscem w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Laser Standard w Gdyni oraz złotym medalem w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w klasie Laser Standard w Gdańsku.

Zarówno duet Romaniuk-Goralska, jak i Filip Ciszkiewicz są członkami Gdynia Sailing Team – żeglarskiego teamu regatowego zorganizowanego w ramach projektu Gdynia na Fali.

Szkoły na sportowo

W kategorii Lider Sportu Szkolnego wyróżnienia otrzymały SP nr 18, SP nr 28 oraz SP nr 48. Wśród szkół gimnazjalnych najlepsze okazały się: Gimnazjum nr 12, Gimnazjum nr 20 oraz Gimnazjum nr 4, natomiast w gronie szkół ponadgimnazjalnych: III LO, VI LO, I ALO.

Są to szkoły, których zespoły najczęściej wygrywają w turniejach międzyszkolnych organizowanych przez Gdyńskie Centrum Sportu w ramach sportu szkolnego.

Rok 2014 – czas pełen wielkich imprez

Wyróżnienie w kategorii Sportowa Impreza Roku powędrowało do organizatorów Volvo Gdynia Sailing Days, czyli największych i najdłuższych regat w Polsce. W tym roku VGSD zanotowało rekordową frekwencję – zarówno jeśli chodzi o kibiców, jak i uczestników. W jednym momencie na wodzie znajdowało się jednocześnie… ponad tysiąc zawodników!

Nikogo nie zdziwił fakt, iż zwycięstwo przypadło… podniebnemu wyścigowi Red Bull Air Race, który okazał się dla Gdyni imprezą historyczną. Mrożące krew w żyłach zmagania najlepszych pilotów świata oglądało w Gdyni kilkaset tysięcy widzów.

Pełną pulę zgarnęli… futboliści amerykańscy

Poprowadził zespół futbolu amerykańskiego Seahawks Gdynia do Mistrzostwa Polski 2014, swoją działalnością przyczynia się do popularyzacji futbolu w Polsce. Twórca futbolowej potęgi Gdyni – tytuł najlepszego trenera przypadł Maciejowi Cetnerowskiemu.

Jastrzębie okazały się także najlepszą drużyną 2014 roku. Oprócz tego wyróżniony został Vistal Gdynia, który w tym sezonie zdobył Puchar Polski oraz brązowy medal PGNiG Superligi kobiet.

„Absolutna Mistrzyni Polski”

Najlepszym sportowcem 2014 okazała się Anna Czarniecka z SGA Gdynia.

Reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Izmirze. W roku 2015 będzie walczyła na Mistrzostwach Świata w Stuttgarcie o kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Rio. Kontynuuje wspaniałe tradycje gdyńskiej szkoły gimnastyki jako godna następczyni olimpijek Joanny Bodak i Joanny Mitrosz.

Jeszcze więcej atrakcji!

Tegoroczną Galę chcieliśmy uczynić wydarzeniem wyjątkowym – mówi Marek Łucyk. – Stąd postawiliśmy na liczne atrakcje towarzyszące, które znacząco wzbogaciły ten szczególny wieczór – dodaje.

Podczas przedsięwzięcia nie zabrakło pokazów akrobacji, tańca, jazdy wyczynowej na rowerze czy… sterowania samolotami.

Kolejna Gala Gdyńskiego Sportu już za rok!

[Not a valid template]

Aktualności