Podsumowanie żeglarskiego lata Gdynia Sailing Team

goralska-romaniukW tym roku sezon żeglarski za sprawą zawodników Gdynia Sailing Team dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń. A to jeszcze nie koniec! 

Najwięcej medali, w tym tych z najcenniejszego kruszcu, dostarczyły nam nowe w Gdynia Sailing Team – Ewa Goralska i Katarzyna Romaniuk – zawodniczki klasy 420.

Ewa Goralska i Katarzyna Romaniuk nowymi twarzami Gdynia Sailing Team

Po wspaniałym początku lata, kiedy to zdobyły brązowe medale podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata ISAF w Portugali, przyszedł czas występów na rodzimych wodach. I tu otworzył się prawdziwy wór krążków.

Na początku medale Mistrzostw Polski – pierwsze miejsca w kategorii generalnej i klasyfikacji kobiet, w kolejnym tygodniu złote medale Mistrzostw Europy Juniorów, a wreszcie na koniec triumf w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy ISAF.

Grad medali spadł na Polaków podczas Volvo Gdynia Sailing Days

Już we wrześniu Ewa i Kasia w nowej dla siebie klasie (470) będą startować w MP seniorów w klasach olimpijskich.

Nieco w cieniu występów naszej załogi 420, jednak wciąż we wspaniałym stylu, żeglowali młodsi członkowie Gdynia Sailing Team. Tytus Butowski i Mikołaj Staniul po okresie dominacji w regatach krajowych w klasie OPTI z olbrzymimi apetytami wyruszyli do Irlandii.

Tytus jako obrońca tytułu Mistrza Europy, a Mikołaj jako aktualny Mistrz Polski i lider krajowych rankingów. W okolicach Dublina regaty były niesamowicie wymagające. Jeszcze do ostatniego wyścigu Tytus utrzymywał się na miejscu medalowym, by ostatecznie zakończyć zawody na najgorszym dla sportowca miejscu – czwartym.

Butowski czwarty podczas Mistrzostw Europy

Chłopaki dość szybko poprawili sobie humory wspaniałym występem podczas Mistrzostw Polski, które zakończyli na 1 (Tytus) i 3 (Mikołaj) miejscu.

Tytus Butowski Mistrzem Polski 2014

Dla Oli Melzackiej (w parze z załogantem Kajetanem Jabłońskim) i Filipa Ciszkiewicza sezon 2014 był sporym wyzwaniem. Ola, po sukcesach w klasie OPTI, nie tylko wkroczyła w świat nieco większego żeglarstwa, ale dodatkowo z małej, jednoosobowej łódki przesiadła się  do szybkiego dwuosobowego „bolidu”. Filip po sukcesach w klasie Laser Radial musiał w bieżącym sezonie rywalizować z dorosłymi zawodnikami w olimpijskiej klasie Laser Standard. Oboje sprawili nam wszystkim sporo radości w ostatnich tygodniach sierpnia.

Ola nie tylko zdobyła w pięknym stylu złoty medal Mistrzostw Polski w klasie 29er ale także świetnie zaprezentowała się podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy Eurosaf, gdzie razem z Kajtkiem zajęła szóste miejsce.

Sukcesy Oli Melzackiej w klasie 29er

Filip  zakończył Mistrzostwa Polski Juniorów ze złotym medalem. W bardzo ciężkich warunkach silnego wiatru wygrał zdecydowanie aż sześć z rozegranych ośmiu wyścigów, czym niemalże pogrążył polskich rywali.

Cieszy to, że forma rośnie, co jest świetnym prognostykiem przed zbliżającymi się MP seniorów, które pod koniec września rozegrane będą w Górkach Zachodnich – mówił po Mistrzostwach.

Filip Ciszkiewicz mistrzem Polski do lat 20 w kl. Laser Radial

Nie próżnowali także ambasadorowie programu. Maciej Grabowski podczas lipcowych Mistrzostw Polski Masters zdobył złoty medal (już 26 złoty medal MP w karierze) i jednocześnie w kategorii seniorów finiszował jako drugi w regatach Pucharu Europy w Dziwnowie.

Maciej Grabowski srebrnym medalistą regat Pucharu Europy w kl. Laser

Przed nami jeszcze sporo wyzwań w kolejnych, jesiennych miesiącach. Mistrzostwa Polski seniorów klas olimpijskich w Gdańsku, Mistrzostwa Świata klasy Optimist w Argentynie i szereg innych może nieco mniej ważnych, ale wcale nie łatwiejszych regat.

Fotogaleria – Volvo Gdynia Sailing Days 2014
[Not a valid template]

Aktualności