„Próchno i Rdza” już w czwartek!

1prochno 201712 października na wody Zatoki Gdańskiej wypłyną 33 jednostki biorących udział Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 200 żeglarzy spotka się już po raz dziewiąty, aby cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach o klasycznej konstrukcji – stalowych i drewnianych. Organizatorzy zapowiadają, że po raz pierwszy w historii zlotu wszyscy uczestnicy nie zmieszczą się w gdyńskiej marinie!

ZLOT „PRÓCHNO I RDZA”

Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu Próchno i Rdza jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. Ponad dwustu żeglarzy-pasjonatów z całej Polski co roku, w chłodnym już październiku, przyprowadza do portów Zatoki Gdańskiej swoje ulubione jachty – które często zapisały wspaniałe karty w historii polskiego żeglarstwa. Niegdyś wzdłuż polskiego wybrzeża żeglowało kilkadziesiąt mahoniowych Opali i stalowych J-80. Dziś Zlot jest jedyną okazją, by zobaczyć te jachty przy jednej kei.

POLICZMY SIĘ

Z roku na rok udawało się zgromadzić na Zlocie coraz to większą liczbę jednostek. Nie jest to łatwe, bo w dobie jachtów laminatowych, starzejące się jednostki o klasycznych konstrukcjach znikają: Macierzyste kluby żeglarskie, będące ich armatorami od chwili zwodowania coraz częściej wystawiają stare jachty na sprzedaż – a ich dawne załogi mogą tylko trzymać kciuki za to, by kolejne „próchno” czy „rdza” znalazły troskliwego nowego właściciela.

W 2015 roku udało się zebrać 27 jednostek. Rok temu organizatorzy planowali zgromadzić w Gdyni 31 jachtów – lecz niestety Neptun miał na ten temat inne zdanie: Sztormowa pogoda zatrzymała kilka najmniejszych jednostek w portach po drodze na zlot.

Udział w tegorocznym Zlocie zapowiedziały 33 jachty, które przez dwa dni będą gościć w gdyńskiej Marinie. W części będą to weterani poprzednich zlotów (mahoniowe opale: Dunajec, Legia czy Politechnika czy stalowe J-80: Freja, Mestwin czy Wołodyjowski). Ale szczególnie cieszymy się z pojawienia się na zlocie nowych kadłubów (drewniane Jasna Ciasna i Old Sparrow, wśród „stalówek” zaś Dione, More, Papaye czy Wiktoria). Szczególną uwagę warto poświęcić Chief One – to pierwszy z uczestników zlotu „Próchno i Rdza” na tyle duży, że nie zmieści się w Marinie!

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej.

Aktualności