Rozpoczęcie sezonu kąpielowego na Babich Dołach

Gdyńskie kąpieliska są gotowe do przyjęcia plażowiczów. Oficjalne rozpoczęcie sezonu nie odbyło się tradycyjnie na plaży w Śródmieściu, a na Babich Dołach podczas Pikniku Rodzinnego Rady Dzielnicy. Uroczystość była wyjątkowa z kilku powodów. Najważniejszym z nich było jednak podpisanie porozumienia o partnerstwie przy administrowaniu kąpieliskiem Babie Doły pomiędzy Gdynią a Gminą Kosakowo.


Bezpieczeństwo priorytetem

Wraz z początkiem lata rusza sezon kąpielowy. Nad bezpieczeństwem wszystkich gdyńskich plażowiczów czuwać będzie 37 ratowników: 12 w Śródmieściu, 10 w Redłowie, a po sześciu w Orłowie i Babich Dołach. Nie można również zapominać o członkach grupy interwencyjnej.

To trzyosobowy zespół ratowników (ratownik, sternik ratownik oraz ratownik medyczny), z których każdy posiada wiedzę i umiejętności z zagadnień motorowodnych, ratownictwa wodnego i medycznego.Ratownicy grupy interwencyjnej wyposażeni są w sprzęt motorowodny, dzięki któremu w kilkanaście minut od zgłoszenia będą mogli dostać się na teren wszystkich gdyńskich plaż.

O bezpieczeństwo możemy być spokojnizapewnia dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk. – Poprzedni rok był 19. z rzędu, gdy na naszych kąpieliskach nikt nie utonął. Nie oznacza to jednak, że ratownicy nie mieli pracy – musieli interweniować w wodzie 54 razy, ale za każdym razem wykazywali się olbrzymim spokojem i profesjonalizmem. To wspaniała grupa ludzi, którą trzeba doceniać na każdym kroku – dodaje.

W tym roku do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem nad wodą jest: pięć pojazdów ratowniczych, dwa quady oraz skuter ratowniczy z platformą. Wszystko po to, aby ratownicy mogli dotrzeć na miejsce wypadku najszybciej, jak to tylko możliwe.

Ponadto, na każdym z czterech kąpielisk znajduje się punkt pomocy doraźnej, w którym stały dyżur pełni ratownik medyczny, mający do dyspozycji sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylator AED.

Błękitna flaga i ogólnodostępne plaże

Gdyńskie kąpieliska są nie tylko bezpieczne, ale również przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Na plażach w Śródmieściu i Orłowie funkcjonują drewniane kładki, które umożliwiają wyjazd na plażę wózkiem inwalidzkim. Co więcej, wszyscy zainteresowani mogą skorzystać, z zakupionej w 2016 roku tzw. „amfibii”. Mowa o wózku kąpielowym umożliwiający osobom niepełnosprawnym transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą. Pojazd dostępny jest na plaży Gdynia Śródmieście, przy kładce spacerowej przy Rybkach (wejście GDY 7). Chęć skorzystania z niego należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 (nr telefonu: 785 174 737).

Miło nam również poinformować, że Marina Gdynia oraz plaża Gdynia Śródmieście posiadają Certyfikat Błękitnej Flagi. Przyznawany jest on kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Gdynia i Kosakowo łączą siły

Rozpoczęcie sezonu plażowego nie było jedynym mocnym akcentem konferencji zorganizowanej przy okazji Pikniku Rodzinnego Rady Dzielnicy Babie Doły. Podczas uroczystości doszło do podpisania porozumienia pomiędzy miastem Gdynia a gminą Kosakowo dotyczącą plaży na Babich Dołach. Umowę parafował Pełnomocnik Prezydenta Miast Gdyni do spraw projektów strategicznych Marek Łucyk oraz zastępcą Wójta Gminy Kosakowo Marcin Majek.

Wedle porozumienia, kąpielisko w Babich Dołach prowadzone będzie wspólnie przez oba podmioty, które będą ponosić koszty jego utrzymania. Współpraca ma na celu m.in.: uporządkowanie terenu w najbliższym otoczeniu plaży. 

To wspaniały pomysł, aby połączyć siły i wspólnie zarządzać tym kąpieliskiem – mówi zastępca Wójta Gminy Kosakowo Marcin Majek. I dodaje: – Uważam, że jest to jedna z najpiękniejszych plaż w całym Trójmieście, dlatego cieszę się, że dołożymy swoją cegiełkę do jej funkcjonowania.

Babie Doły z lepszym dojazdem

Część dzielnicy Babie Doły to jeden z sześciu gdyńskich obszarów rewitalizacji. Wśród wymienionych w Gminnym Programie Rewitalizacji działań dla tej części miasta znalazło się podniesienie atrakcyjności tutejszej plaży oraz poprawienie jej dostępności dla mieszkańców i turystów. Podpisanie porozumienia, to realizacja pierwszego z wymienionych wyżej zadań.

Warto również zaznaczyć, że ku końcowi zbliżają się prace modernizacyjne na ulicy Zielonej.
W tym sezonie letnim, za sprawą działań rewitalizacyjnych, po raz pierwszy będziemy mogli dotrzeć niemalże na samą plażę w Babich Dołach. Staje się to możliwe dzięki współpracy, jaką władze miasta nawiązały z Agencją Mienia Wojskowego – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Agencja udostępniła teren, którego modernizacja rozpoczęła się ponad miesiąc temu. Obecnie, wyrównywane są chodniki, remontowana jest nawierzchnia jezdni, a także powstaje nowe oświetlenie. Przygotowywane są również miejsca postojowe dla samochodów osobowych, które będą znajdowały się pewnym oddaleniu od kąpieliska.

W jego bezpośrednie sąsiedztwo będzie można dojść piechotą lub albo dojechać autobusem. Pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymywać się bowiem będą na nowej pętli, wyznaczonej tuż samej przy plaży. W pobliżu plaży wyznaczone zostaną też miejsca dla małej gastronomii oraz strefa sanitarna.

Koszt prac rewitalizacyjnych w obrębie plaży Gdynia Babie Doły to około 2 mln zł.

Aktualności