Volvo Gdynia Sailing Days 2015 przeszło do historii…

Puchar Europy kl. Open BICZ roku na rok rośnie ranga i prestiż regat Volvo Gdynia Sailing Days. Na starcie tych zawodów staje coraz więcej zawodników, którzy w Gdyni mają okazję rywalizować o liczące się w żeglarskim światku trofea.

Wizytówką ostatniej 16. edycji tej imprezy były z pewnością mistrzostwa świata juniorów w olimpijskiej klasie RS:X, mistrzostwa Europy w klasie Laser 4.7 oraz krajowe championaty w klasie 49er i w sprincie w klasach olimpijskich.

W Gdyni okazało się, że najlepsi obecnie młodzi deskarze wywodzą się z Izraela, natomiast w sztuce ścigania się na Laserze z najmniejszym żaglem prym wiodą Włosi. W RS:X triumfowali Noy Drihan i Yoav Omer, dla których był to kolejny znaczący sukces w ostatnim czasie – pod koniec czerwca we włoskiej miejscowości Mondello na Sycylii Drihan została mistrzynią, natomiast Omer wicemistrzem Europy juniorów. Z kolei w klasie Laser 4.7 reprezentanci Italii obsadzili dwa najwyższe miejsca na podium – wśród dziewcząt Federica Cattarozzi i Elisa Navoni oraz Guido Gallinaro i Alessandro Fornasari u chłopców.

O ile Polacy znakomicie wywiązali się z roli organizatora, o tyle biało-czerwoni chyba zbyt dosłownie zinterpretowali znaczenie słowa „gościnność”, bo nasi reprezentanci nie zajęli w tych konkurencjach zbyt eksponowanych lokat i generalnie byli tłem dla zagranicznych zawodników. W RS:X z pięciu juniorek w stawce 38 dziewczyn z 17 krajów najwyżej, bo na 26. pozycji, została sklasyfikowana Michalina Bujnowska (YKP Warszawa), natomiast z 15 juniorów w gronie 98 zawodników z 28 państw najlepszy okazał się Mateusz Grochowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który był 31.

Z kolei w mistrzostwach Europy w klasie Laser 4.7 rywalizowało 66 dziewczyn z 21 krajów oraz 162 żeglarzy z 27 państw. Z 47 Polaków najlepiej wypadł Szymon Kowalski (TKŻ Toruń), który był 24. Z kolei z 17 Polek najwyżej, na 23 pozycji, sklasyfikowana została Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława).

Gdynia była również areną mistrzostw Polski w widowiskowej olimpijskiej klasie 49er – rywalizacja było w niej niezwykle zacięta, bo przy równej liczbie punktów o sukcesie aktualnych brązowych medalistów mistrzostw Europy Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk) nad „odwiecznymi” rywalami Tomaszem Januszewskim i Jackiem Nowakiem (AZS UWM Olsztyn) zadecydowała większa liczba wygranych wyścigów.

Regaty Gdynia Volvo Sailing Days przeszły do historii także z innego powodu – właśnie na Zatoce Gdańskiej po raz pierwszy przeprowadzono mistrzostwa Polski w sprincie w klasach olimpijskich – RS:X kobiet i mężczyzn, 470, Laser Radial, Laser i Finn. W Gdyni rywalizowały również katamarany, licznie reprezentowana była także dziecięca klasa Optimist – jej flotylla liczyła dokładnie 200 jednostek.

W Pucharze Trenerów klasy Optimist najlepszy okazał się tercet gdyńskich 11-latków, który zdystansował starszych nawet o dwa lata zawodników. Zwyciężył Kacper Worek (YK Stal Gdynia), druga była Pola Dzik, a trzeci Gustaw Miciński (oboje YKP Gdynia).

[Not a valid template]

Aktualności