Zadbaj o swoje serce!

plakat_swiatowy_dzien_serca_2017Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza na wielkie święto sportu, zdrowia i rekreacji. Już w sobotę 16 września w godzinach 10:00-15:00 w Parku Rady Europy w Gdyni odbędzie się festyn z okazji Światowego Dnia Serca 2017.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Serca odbędą się w Gdyni wyjątkowo już w połowie września. W Parku Rady Europy (naprzeciw Teatru Muzycznego) na uczestników akcji czekać będą liczne bezpłatne atrakcje. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kolejna edycja trzygodzinnego Jesiennego Maratonu Zumby.

Dla najmłodszych przygotowanych zostanie wiele zabaw festynowych, zaś na starszych czekać będą zajęcia ruchowe oraz specjalne stanowiska medyczne, przy których będzie można się przebadać i sprawdzić stan swojego zdrowia.

Podczas tegorocznego Światowego Dnia Serca na wszystkich gości czekać będą stanowiska z bogatą ofertą:

Strefa Move up

W ramach międzynarodowego projektu „Move up to be healthy and happy” współfinansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ strefa przygotuje dla najmłodszych: animacje sportowo-rekreacyjne, w tym zajęcia manualne, zabawy ruchowe (piłka nożna, przeciąganie liny, rzuty do kosza) oraz dmuchany tor przeszkód. Dorośli będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad nt. zdrowego odżywiania świadczonych przez dietetyczki, na co dzień współpracujące z Instytutem Żywienia i Rozwoju Eligo. Uczestnicy będą mogli także uzyskać informacje nt. planowania żywienia w profilaktyce chorób serca i chorób sercowo-naczyniowych i poznać dobre praktyki w codziennych zmaganiach kulinarnych. Około godziny 12:30 odbędą się warsztaty dla dzieci nt. zdrowego odżywiania. Odwiedzającym strefę Move up Restauracja K2 z Borzechowa przekaże jabłuszka prosto ze swojego sadu w ramach akcji: „Jabłuszka dla serduszka”.

Synexus

Centrum Medyczne Synexus prowadzi zakrojone na szeroką skalę programy diagnostyczne i profilaktyczne oraz badania kliniczne w dziedzinie wielu chorób. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, cukrzycy, chorób reumatycznych, neurologicznych oraz innych schorzeń. Obecnie prowadzi bezpłatne badania kontrolne dla osób, które przeszły zawał serca, udar mózgu, zabieg na sercu lub tętnicach obwodowych, dla osób które leczą się na cukrzycę oraz dla osób, które chorują na zwyrodnienie kolana bądź biodra oraz na reumatoidalne zapalenie stawów. W czasie festynu pracownicy Centrum Medycznego Synexus wykonywać będą badanie DXA, czyli badanie gęstości kości oceniające ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni

Na co dzień m.in. inicjuje, promuje i koordynuje działania profilaktyczne na terenie Gdyni, a w ramach imprezy będzie wykonywać badania, dzięki którym będzie można dokonać pomiaru: poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, CO w wydychanym powietrzu ( dla osób palących), masy ciała oraz obliczyć BMI. Ponadto prowadzone będzie poradnictwo i dystrybucja materiałów edukacyjnych z zakresu profilaktyki uzależnień oraz profilaktyki nowotworowej.

Polska Szkoła Masażu Shantala

Polska Szkoła Masażu Shantala z Gdańska naucza rodziców wykonywania specjalnego masażu swojemu dziecku. Przedstawiciele szkoły podczas Światowego Dnia Serca wyjaśnią i przedstawią, na czym dokładnie polega masaż Shantala, tak aby w każdej rodzinie mógł on być praktykowany, z korzyścią dla dziecka i rodziców.

Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej

Na stanowisku Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej eksperci przeprowadzą badania elektrokardiograficzne (EKG), analizę oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, pomiary ciśnienia tętniczego, zawartości tkanki tłuszczowej, wskaźnika BMI. Uzyskane wyniki będzie można skonsultować z lekarzami, aby właściwie wykreślić indywidualne ryzyko sercowo-naczyniowe.

NaturHouse

Centrum Dietetyczne Naturhouse Gdynia Starowiejska specjalizuje się w reedukacji żywieniowej i świadczy usługi z zakresu dietetyki. W trakcie Światowego Dnia Serca będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem Magdaleną Mral. W ramach porady dietetyk zważy każdą chętną osobę na profesjonalnej wadze Tanita, określi zawartość tkanki tłuszczowej oraz wody metabolicznej w organizmie, określi prawidłową wagę dla danego wzrostu i grubości kości oraz udzieli wskazówek odnośnie zdrowego odżywiania.

Gdyńska Hipoterapia

Ośrodek Hipoterapii w Gdyni to wyjątkowe miejsce na mapie gdyńskiej rekreacji, które pozwala na prowadzenie skutecznych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Hipoterapia to ukierunkowane działanie, mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego. W Światowy Dzień Serca dzieci będą mogły skorzystać z  przejażdżki konnej na koniach hipoterapii gdyńskiej.

Biblioteka miejska

Kolejnymi atrakcjami będą: punkt bookcrossingowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni oraz bibliorower, czyli mobilna biblioteka. Na stanowisku będzie można poczytać książki (ponad 300 tytułów), a także wymienić je na swoje! Każdy będzie mógł zabrać dowolną książkę i przynieść w zamian swoją w dowolnym terminie do dowolnej biblioteki w Gdyni.

DOZ S.A.

Na stanowisku DOZ S.A. będzie można zbadać ciśnienie. Dodatkowo pracownicy firmy będą służyli darmową poradą.

Jumpcity

Tysiące metrów kwadratowych trampolin z mnóstwem atrakcji, takich jak: baseny z gąbkami, areny z koszami do ćwiczenia wsadów, ścieżki akrobatyczne, trampoliny sportowe czy areny dodgeball przeznaczone do gry w zbijaka. W strefie JUMPCITY, każdy będzie miał okazję poskakać na ogromnej trampolinie, nauczyć się podstaw akrobatyki czy obejrzeć pokazy najlepszych trenerów. Nie zabraknie również konkursów i zabaw dla najaktywniejszych uczestników.

Tranquini

Austriacka firma Tranquini zajmuje się na co dzień produkcją i eksportem specjalnego napoju relaksacyjnego, zawierającego unikalną mieszankę ekstraktów z lawendy, melisy i rumianku oraz wyciąg z teaniny z zielonej herbaty, wzbogacony o witaminę B12. Aktywne składniki napoju Tranquini skutecznie zmniejszają stres oraz uczucie niepokoju bez efektu senności, wspomagając jednocześnie koncentrację i rozjaśniając umysł. Podczas obchodów Światowego Dnia Serca w Gdyni napój Tranquini będzie rozdawany uczestnikom festynu i maratonu zumby.

W czasie Światowego Dnia Serca w Gdyni obok strefy Move up przeprowadzona zostanie zbiórka dla „Bohatera Borysa” (www.bohaterborys.pl). Każda osoba, która wrzuci do puszki symboliczną kwotę, będzie mogła wziąć w zamian zabawkę lub książeczkę dla dziecka.

8-letni Borys codziennie zmaga się z rzadką chorobą genetyczną zwaną leukodystrofią metachromatyczną (MLD). Schorzenie to należy do grupy chorób spichrzeniowych, czyli tzw. chorób zanikowych, które najczęściej dotykają dzieci. 22 września 2015 r. dzięki odwadze i wiedzy lekarzy z wrocławskiego ośrodka przeszczepowego, Borys został poddany jednemu z pierwszych w tym schorzeniu przeszczepów w Polsce. Przeszczep niestety nie leczy, ale może zatrzymać rozwój choroby. Zatem walka trwa dalej! Liczy się każda złotówka!

Światowy Dzień Serca ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca i naczyń krwionośnych, upowszechnienie podstawowej wiedzy o możliwościach leczenia i profilaktyki oraz promocję zdrowego stylu życia.

Aktualności