Opis projektu

Jak w Gdyni zostać żeglarzem? To już nie będzie trudne pytanie! Wszystko dzięki gdyńskiemu programowi promocji żeglarstwa pod nazwą „Gdynia na fali”!

Głównym celem programu „Gdynia na fali” jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do jego zadań należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.
– Morski charakter naszego miasta jest niepodważalny, a ciekawość dzieci ogromna – warto połączyć jedno z drugim. Stawiamy na praktykę. Nauczenie dzieci zachowania w obliczu ewentualnego zagrożenia to podstawa! Będzie interesująco, ale i pouczająco – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Wierzę, że program „Gdynia na fali” pozwoli jego uczestnikom w pełni dostrzec korzyści dostępne na wyciągnięcie ręki, a także zaszczepi w nich miłość do żeglarstwa. – dodaje prezydent.

Sprawdź harmonogram!

W ramach programu „Gdynia na fali” zaplanowany został cykl spotkań o tematyce żeglarskiej z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych i przedszkolakami. Osoby prowadzące opowiedzą o żeglarstwie i morzu, a ponadto, młodzi gdynianie dowiedzą się jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą i w wodzie oraz jak w sposób odpowiedzialny uprawiać żeglarstwo. 

– Poprzednia edycja programu „Gdynia na fali” została podzielona na dwa projekty: „Gdynia na fali – edukacja żeglarska” oraz „Gdynia na fali – bezpieczeństwo nad wodą”. W pierwszym z nich wzięli udział uczniowie klas I-III z dwunastu gdyńskich publicznych szkół podstawowych oraz, co było nowością, przedszkolaki. Dla podopiecznych trzynastu takich placówek było to nie lada gratką, ponieważ zajęcia odbywały się na terenie Mariny Gdynia – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Od 2019 roku zajęcia w całości organizowane są na terenie gdyńskiej mariny, gdzie na uczestników czekają m.in.: wycieczka po przystani jachtowej, opowieści o kapitanie Leonidzie Telidze czy generale Mariuszu Zaruskim, a także łódki klasy Optimist. Nie brakuje również lekcji bezpiecznego zachowania nad wodą oraz wizyt w klubach żeglarskich.
 
W programie wezmą udział podopieczni 18 przedszkoli oraz uczniowie klas I-V z 22 gdyńskich szkół podstawowych. Łącznie to ponad 2700 młodych mieszkańców miasta!
– Nasze działania z roku na rok nabierają większego rozpędu, dlatego zdecydowaliśmy się jeszcze większy akcent postawić na praktyczne zajęcia w terenie – zaznacza Agnieszka Gruszka, koordynator programu z ramienia Gdyńskiego Centrum Sportu. I dodaje: – Najbliższe sąsiedztwo Zatoki Gdańskiej, wspaniały klimat panujący w marinie oraz wykwalifikowana grupa instruktorów żeglarstwa z pewnością sprawią, że dla dzieci będzie to prawdziwa przygoda, która może być początkiem „czegoś większego”.

Wszystkie szczegóły dotyczące „Gdyni na fali” dostępne są stronie internetowej gdyniasport.pl, w zakładce „Aktualności”.

Koordynatorem programu jest Gdyńskie Centrum Sportu.

Szczegółowych informacji udziela Pani Agnieszka Gruszka, mail: a.gruszka@gdyniasport.pl