Opis projektu

Jak w Gdyni zostać żeglarzem? To już nie będzie trudne pytanie! Wszystko dzięki gdyńskiemu programowi promocji żeglarstwa pod nazwą „Gdynia na fali”!

Głównym celem programu „Gdynia na fali” jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do zadań programu należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.
Morski charakter naszego miasta jest niepodważalny, a ciekawość dzieci ogromna – warto połączyć jedno z drugim. Od nowej edycji programu stawiamy na praktykę. Będzie interesująco, ale i pouczająco – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Wierzę, że program „Gdynia na fali” pozwoli jego uczestnikom w pełni dostrzec korzyści dostępne na wyciągnięcie ręki, a także zaszczepi w nich miłość do żeglarstwa. Kto wie, może wśród uczestników dzisiejszej konferencji jest przyszły mistrz świata bądź medalista olimpijski w żeglarstwie? To byłaby niezwykła historia! – dodał prezydent, który w przeszłości uczęszczał do tego samego przedszkola, co wyjątkowi goście konferencji.

Po raz pierwszy w historii program został podzielony na dwa projekty: „Gdynia na fali – edukacja żeglarska” oraz „Gdynia na fali – bezpieczeństwo nad wodą”. W pierwszym z nich wezmą udział uczniowie klas I-III z dwunastu gdyńskich publicznych szkół podstawowych oraz, co jest tegoroczną nowością, przedszkolaki. Dla podopiecznych trzynastu takich placówek będzie to nie lada gratka, ponieważ zajęcia odbywać się będą na terenie Mariny Gdynia.

– „Gdynia na fali – bezpieczeństwo nad wodą” to zupełnie nowy projekt skierowany do uczniów wszystkich klas publicznych szkoły podstawowej. Nauczenie dzieci zachowania w obliczu ewentualnego zagrożenia to podstawa! – tłumaczył podczas konferencji Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – W ramach zajęć przewidziane są m.in.: nauka wiązania węzłów oraz zakładania pasów ratunkowych, czy prezentacja sprzętów używanych przez ratowników Gdyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W sumie odbędzie się 17 spotkań – dodał.

W nadchodzącej edycji programu weźmie udział prawie dwa i pół tysiąca dzieci, a chętnych było jeszcze więcej. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów żeglarstwa Akademii Żeglowania. Wszystkie szczegóły dotyczące „Gdyni na fali” dostępne są stronie internetowej gdyniasport.pl, w zakładce „Aktualności”.

Koordynatorem programu jest Gdyńskie Centrum Sportu.

Szczegółowych informacji udziela Pani Agnieszka Gruszka, mail: a.gruszka@gdyniasport.pl