sierpień, 2018

31 - 3sie

Żeglarski Zlot 100-lecia Niepodległości00:00 - 00:00

Szczegóły wydarzenia

31 sierpnia na gdyńskiej Marinie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbędzie się spotkanie polskich Żeglarzy z zagranicy z żeglarzami w kraju.

Żeglarze polscy z zagranicy zaproponowali swoje spotkanie w Polsce z żeglarzami  krajowymi, w roku 2018, z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości. Polskie Bractwo Wybrzeża z chęcią podjęło tę inicjatywę i jej koordynację. Podobnie było  w roku 1991 przy organizacji World Polonia Sailing Jamboree – z okazji ówczesnego odzyskiwania niepodległości. Podobnie było w Roku Wagnera 2012, gdy przywracana była pamięć o przemilczanym przedwojennym żeglarzu Władysławie Wagnerze.

Nazwę obecnego spotkania określamy w skrócie jako  ZLOT 100.  Odbędzie się ono w odwiedzanych przez flotyllę zlotową portach Zatoki Gdańskiej i Puckiej, z centralnym punktem w Gdyni, mieście i porcie, którego budowa i istnienie jest ściśle związane z odrodzeniem Rzeczypospolitej Polskiej w roku 1918.

Dla żeglarzy dominującym czynnikiem wyboru Gdyni jest fakt, że to właśnie gdynianin, dwudziestoletni Władysław Wagner, stąd wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata niosąc, na swoich jachtach zwanych ZJAWA, polską banderę – widomy znak odzyskanej niepodległości Polski, do wielu portów, gdzie pojawiła się po raz pierwszy. Nie było mu dane powrócić do Gdyni, gdyż agresja Niemiec na Polskę w dniu 1 września 1939 zatrzymała go w Wielkiej Brytanii, już w drodze powrotnej, po siedmiu latach podróży.

Termin spotkania w Polsce został ustalony na 31 sierpnia 2018, w przeddzień tej rocznicy. Potencjalni uczestnicy są zawiadomieni, udział ponad 110 żeglarzy – również zagranicznych – oraz 17-tu jachtów z załogami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii, Hiszpanii i Szwecji jest już zapewniony. Dalsze zgłoszenia z kraju i zagranicy  są jeszcze spodziewane.  Spotkanie   przewidywane jest na kilka dni następnych – co najmniej do  4 września – zależnie od  indywidualnych możliwości uczestników, jak również od przyjęcia jakie w Polsce im będzie zgotowane. Miasto Gdynie bierze czynny udział w przygotowaniach. Plan składający się na program Zlotu zawiera elementy:

– zapewnienie bezpłatnego pobytu w odwiedzanych portach,

– udział w uroczystościach wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte,

– wizyta w Muzeum II Wojny Światowej

– prezentacja historii polskiego żeglarstwa przedwojennego w INFOBOX w Gdyni

– ewentualne powitanie w Gdyni, poszukiwanej przez nas od lat ZJAWY III, na której W. Wagner kończył swój rejs. ZJAWA III, której rejestrowym portem macierzystym była Gdynia, nigdy dotychczas do Gdyni nie dotarła…

– powitanie przybywającego z USA jachtu Kpt. Wagner II i zakończenie

wieloletniej akcji na rzecz upamiętniania zasług Polaków w krajach gdzie  przebywali, prowadzonej przez „Żeglarską Republikę Karaibską” i Brata Wybrzeża, Kpt. A.W. Piotrowskiego,

– zwiedzanie Muzeum Emigracji i statków muzealnych w Gdyni,

– wystawa zbiorów wagnerowskich Muzeum Morskiego w Gdańsku,

– opcjonalne, poprzedzające zlot zgromadzenie jachtów zlotowych w Nexӧ na

Bornholmie i/albo w porcie Hel lub Jastarnia, tak aby umożliwić przybycie do Gdyni we w miarę zwartym szyku,

– spotkanie integracyjne wszystkich uczestników w Górkach Zachodnich,

Inne wydarzenia, wynikające  z inicjatywy uczestników i krajowych gospodarzy są nadal w planowaniu. Publiczność będzie o nich informowana. Dnia 6 czerwca 2018 odbędzie się w Gdyni nasza konferencja prasowa z udziałem Prezydenta miasta.

W nadziei wszystkich polskich żeglarzy są też uroczystości nadania imienia Wagnera określonemu publicznemu miejscu w Gdyni oraz pośmiertnego udekorowania go odznaczeniem państwowym za przedwojenne zasługi dla Rzeczypospolitej.

Polskie Bractwo Wybrzeża życzy uczestnikom ZLOTU 100 pomyślnych wiatrów w drodze do Gdyni!

Czas

sierpień 31 (piątek) - Wrzesień 3 (poniedziałek)

Lokalizacja

Marina Gdynia

Gdynia, Al. Jana Pawła II 13A

Dodaj do kalendarza 2018-08-31 10:00:00 2018-09-03 18:00:00 Marina Gdynia Gdynia, Al. Jana Pawła II 13A Organizer true DD/MM/YYYY