Kilka słów o zaangażowaniu

Arka - JagielloniaOglądając taki mecz jak ten z 12 grudnia Arki Gdynia z Jagiellonią Białystok łatwo zaobserwować, że tym zawodnikom pojęcie zaangażowania nie jest obce. Od pierwszych minut zawodnicy obu drużyn biegali do każdej piłki, walczyli o każdy metr boiska. Niezależnie od wyniku, który tym razem był na korzyść drużyny przyjezdnych (3:2), zawodnicy „zostawili serce” na murawie. Konsekwentna gra, walka o każdy stały fragment gry sprawiły, że było to ciekawe widowisko dla kibiców, ale również dobry przekaz dla młodszych zawodników jak grać, by nawet po przegranym meczu mieć satysfakcję ze swojej postawy podczas meczu.

Trochę więcej o zaangażowaniu…

Zaangażowanie jest istotnym aspektem funkcjonowania w sporcie, który ma znaczący wpływ na osiągane wyniki. Przejawia się w zachowaniu i postawie zawodników, w ich podejściu do uprawianej dyscypliny. Na ile są w stanie „poświęcić się” dla sportu, „ile serca wkładają” w to co robią.

Co ważne, zaangażowanie w sport przejawia się nie tylko podczas meczów i treningów, a więc to co dla kibica czy zwykłego obserwatora najbardziej widoczne, ale także poza wymienionymi aktywnościami. To jak zawodnik zachowuje się poza boiskiem również, a może przed wszystkim, pokazuje jaki jest jego stosunek do sportu – „na ile poważnie go traktuje”.

Ważną informacją dla trenerów, ale też rodziców zawodników jest nie tylko to jak zawodnik zachowuje się podczas treningu/meczu, ale przed ich rozpoczęciem i po ich zakończeniu.

Po czym m. in. poznać, że zawodnik jest zaangażowany?

– Wykonuje polecenia trenera;

– Ćwiczenia wykonuje najlepiej jak potrafi (stara się korygować błędy);

– Dba o sprzęt i strój;

– Przychodzi na trening punktualnie i jest do niego przygotowany;

– Zostaje po treningu (nie „ucieka” tuż po jego zakończeniu);

– Poszukuje wiedzy, czyta fachową literaturę;

– Interesuje się sportem (swoją dyscypliną i innymi; śledzi dokonania innych zawodników)

Dzięki zaangażowaniu piłkarzy Arki i Jagiellonii oraz ich walce do samego końca, około 4 tysięcy kibiców na trybunach i kolejne tysiące przed telewizorami mogło obejrzeć mecz na miarę ekstraklasy.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o pozytywnym zaangażowaniu dziecka w daną dyscyplinę sportową zapraszamy tutaj:

http://www.junior.sport.pl/junior/1,143113,20323038,o-pozytywnym-zaangazowaniu-dziecka-w-dana-dyscypline-sportowa.html

Autor tekstu: Natalia Pawelska

fot. PAP