Z żeglarskim pozdrowieniem w SP nr 33

„Gdynia na fali” nie zwalnia tempa i wciąż podróżuje po gdyńskich placówkach edukacyjnych. Tym razem zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 33 na Oksywiu. Jak zwykle, nie zabrakło zgłębiania tajników sztuki żeglarskiej oraz konkursów z nagrodami. Na początku jeździliśmy po szkołach z naszymi olimpijczykami: Maćkiem Grabowskim i Marcinem Czajkowskim. Żeglarze opowiadali o żeglarstwie i swoich osiągnięciach sportowych, a także objaśniali najmłodszym budowę łódki Optimist. W tym roku zmieniliśmy formułę – wyjaśnia Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. I dodaje: – Chcemy przekazać wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa oraz zachęcić młodych ludzi do przyjścia do mariny i odwiedzenia klubów żeglarskich.

Od początku marca, kiedy ruszyła tegoroczna edycja programu „Gdynia na fali”, w zajęciach wzięło udział blisko pół tysiąca młodych ludzi: uczniowie z dwunastu szkół podstawowych oraz dzieci z jednego przedszkola.

To świetne zajęcia, ponieważ propagują bezpieczeństwo – mówi Bogusław Moszczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33. – Dzieci były zainteresowane,  zadowolone i pełne wrażeń. To była naprawdę dobrze przygotowana lekcja o żeglarstwie – dodaje.

Zajęcia bardzo mi się podobały – nie ukrywa dziesięcioletni Mirek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 33. – Wszystko było fajne, ale chyba najbardziej podobało mi się zakładanie kamizelek ratunkowych. Już kiedyś byłem na statku na morzu, ale jeszcze nigdy nie żeglowałem, choć bardzo chciałbym.

Zwieńczeniem wiosennej edycji programu „Gdynia na fali” będzie piknik żeglarski, który zostanie zorganizowany w maju lub czerwcu. Będzie okazją do zobaczenia z bliska sprzętu żeglarskiego, zwiedzenia klubów i zapoznania się z ich ofertą, a nawet wypłynięcia w krótki rejs po Zatoce Gdańskiej.