Szkolenie Tchoukball – Czukbol

13 stycznia 2018r. z inicjatywy p. Krzysztofa Niedźwiedzia z SP nr 51 i dzięki uprzejmości Gdyńskiego Centrum Sportu, który udostępnił halę sportową odbyło się szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego gdyńskich szkół. Tematem była nowa dyscyplina sportowa – Tchoukball – Czukbol. Zajęcia dla zainteresowanych nauczycieli poprowadzili członkowie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Tchoukball.pl – Justyna i Tomasz Kleszcz oraz Kinga Brandt.

Tchoukball to idealna dyscyplina dla osób lubiących gry zespołowe. Współpraca w zespole, nieustanna obserwacja i przewidywanie zamiarów przeciwnika są niezwykle ważne na boisku. „Celem aktywności fizycznej nie jest kreowanie mistrzów, lecz współpraca na rzecz budowania harmonijnego społeczeństwa” – ta idea przyświecała dr Hermannowi Brandtowi, szwajcarskiemu lekarzowi medycyny sportowej, który w roku 1970 stworzył tchoukball. Reguły gry eliminują nieczyste zagrania i bezcelową agresję – atak i obrona ukierunkowane są na piłkę, a nie na zawodnika drużyny przeciwnej. Nie ma tu miejsca na faule taktyczne czy symulowane. Zamiast marnować energię na utrudnianie gry przeciwnikowi, zawodnicy skupiają się na jak najlepszym wykorzystaniu własnych umiejętności i współpracy w zespole.

Szkolenie było bardzo interesujące, szczególnie dla nauczycieli poszukujących nowych form ruchu i urozmaicenia dla zwykłych lekcji wychowania fizycznego. Wśród uczestników narodził się także pomysł zorganizowania wiosną pierwszego na Pomorzu turnieju tchoukball’a. Nauczyciele i organizatorzy mają nadzieję, że ta dyscyplina znajdzie zwolenników w naszym mieście.

Galeria projektu