Miasta gospodarze

Bydgoszcz 

Unikatowe muzea, zabytkowa architektura idąca w parze z nowoczesnymi budynkami, a także międzynarodowe festiwale oraz tramwaje wodne, z pokładu których można zwiedzić miasto – to tylko niektóre atuty Bydgoszczy. Coraz łatwiej dostać się tutaj dzięki rozbudowywanej siatce połączeń lotniczych oraz nowym trasom szybkiego ruchu. To miasto po prostu trzeba zobaczyć.

Wyspa Młyńska, a na niej budynki Muzeum Okręgowego, rejsy tramwajem wodnym przez śluzy na rzece, zabytkowe (Katedra Bydgoska, Poczta Polska) oraz nowoczesne (tzw. Szklane Spichrza, Przystań Bydgoszcz, Opera Nova) budynki nad Brdą, liczne wydarzenia sportowe (Triathlon Bydgoszcz, Woda Bydgoska, Wielka Wioślarska) czy kulturalne (Rzeka Muzyki, Ster na Bydgoszcz i wiele innych), czy po prostu możliwość wypożyczenia kajaka lub roweru wodnego i poznawania centrum Bydgoszczy z poziomu rzeki, to niewątpliwie atuty naszego miasta. Do tego Barka Lemara i wystawy w pobliskich Spichrzach, które opowiadają historię rozwoju Bydgoszczy dzięki transportowi rzecznemu.

Bydgoszcz to miasto, które bardzo często kojarzone jest ze sportem. Wieloletnią działalność prowadzą tu kluby i instytucje sportowe znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Liczne obiekty sportowe nieraz były świadkami historycznych wydarzeń. Tor regatowy w Brdyujściu, Hala Sportowo-Widowiskowa „Łuczniczka”, Stadion Zawiszy to areny międzynarodowych rozgrywek wielu dyscyplin. W 2019 roku w Bydgoszczy odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce.

Bielsko Biała

Mówi się o nim: miasto w górach, miasto historyczne, miasto o pięknej architekturze, miasto ludzi młodych, miasto ludzi przedsiębiorczych, miasto stu przemysłów, miasto kultury – bajkowe miasto.

Największym naturalnym bogactwem Bielska-Białej jest położenie – na wzgórzach, u stóp Beskidów. Wiele górskich szlaków bierze tu swój początek; prowadzą na Klimczok, Dębowiec czy Szyndzielnię, na którą można też wjechać nowoczesną kolejką gondolową. Malownicze ścieżki wiodą przez Cygański Las i wokół zapory wodnej w Dolinie Wapienicy. Zimą królują tu narty, snowboard, kuligi, a latem piesze wyprawy, rowerowe i konne przejażdżki. Dla ambitnych miłośników rowerów zdecydowanym wyzwaniem są górskie trasy Enduro. Pobliskie jeziora i okoliczne tereny to raj dla żeglarzy, szybowników, lotniarzy i paralotniarzy. Dominujące dziedziny sportu to w mieście: futsal, piłka nożna, siatkówka, sporty walki.

Bielsko-Biała to miasto, w którym dobrze się uczy, pracuje, odpoczywa i spędza aktywnie czas. 

Lublin

Lublin, nazywany stolicą Wschodniej Polski, jest największym i najszybciej rozwijającym się miastem po prawej stronie Wisły. Jego bogata, siedmiowiekowa historia i położenie wokół kulturowego tygla dodaje mu jeszcze walorów. Przyciąga unikalną atmosferą, bogatą architekturą i wieloma historycznymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Kiedy już znajdziesz się w Lublinie, musisz przespacerować się uliczkami w okolicy Starego Miasta. Najlepszy sposób, aby to zrobić to wejść do Starego Miasta od strony XIV-wiecznej Bramy Krakowskiej, która jest elementem miejskich murów obronnych. Stylowe restauracje i kawiarnie, znajdujące się w historycznych budynkach Starego Miasta, chętnie przyjmą i amatorów kuchni, i przypadkowych turystów. Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie i Zamek datują się na XIV wiek i są warte odwiedzenia. Ale to nie wszystko. Dokładnie o 12:00 warto się znaleźć w okolicach Nowego Ratusza, gdzie codziennie w południe wykonywany jest Hejnał Lublina.

Fani sportu w Lublinie również znajdą coś dla siebie. Oczywiście, mówiąc o lubelskim sporcie, nie sposób nie wspomnieć o 70-letnich tradycjach żużla w tym mieście. Co więcej, lokalny żeński zespół piłki ręcznej również notuje spore sukcesy, także na arenie międzynarodowej. Ale to nie wszystko, bo przecież tradycje miejscowego klubu piłkarskiego datują się na rok 1950. Teraz klub rozgrywa mecze na Lublin Arena, który to obiekt gościł uczestników Mistrzostw Europy UEFA do lat 21 w 2017 roku.

Łódź

„Miasto czterech kultur”, „Polski Manchester”, „Ziemia obiecana”, „Stolica polskiej kinematografii” – każdy, kto choć raz odwiedził Łódź w ostatnich latach, wie, że żadna z tych etykiet nie oddaje już w pełni oryginalnej atmosfery dynamicznie zmieniającego się miasta.

Łódź posiada duży potencjał rozwoju w obszarze przemysłów kreatywnych: produkcji filmowej, projektowania, wzornictwa i nowych technologii. Wielokulturowa tożsamość i dziedzictwo Łodzi jest jednym z jej głównych atutów. Atrakcją jest unikatowa XIX-wieczna architektura, widoczna w postindustrialnych kompleksach fabrycznych, kamienicach i pałacach, w tym szczególnie na ulicy Piotrkowskiej oraz na przykładzie Księżego Młyna czy Manufaktury – jednego z największych w Europie centrów handlowo-kulturalno- rozrywkowych.

Łódź ma również bardzo bogate tradycje sportowe. Sławę w futbolu przyniosły sukcesy czołowych klubów: Łódzkiego Klubu Sportowego i Widzewa, w których grali znakomici piłkarze, m.in. Jan Tomaszewski, Włodzimierz Smolarek czy Zbigniew Boniek. Dziś, dzięki budowie przez miasto nowoczesnych stadionów i ośrodków treningowych, na których rozgrywane będą mecze i przeprowadzana zostaną treningi Mistrzostw Świata FIFA U-20 piłkarska Łódź ma szansę na powrót na sportową mapę świata.

Tychy

Jedno z większych miast województwa śląskiego, leżące w jego centrum. Świetną łączność ze światem zapewniają krzyżujące się tu szlaki komunikacyjne Gdańsk – Cieszyn i Kraków – Wrocław. Miasto oddalone jest zaledwie godzinę drogi od dwóch portów lotniczych – w Pyrzowicach i Balicach.

Tychy to dość młode miasto (prawa miejskie uzyskało w 1934 r.). Mimo to potrafi zachwycić i sprawić niespodziankę swoimi niezwykłymi obiektami. Najsłynniejszy polski browar z 1629 r. , skąd pochodzi kultowe piwo Tyskie, to perełka na mapie historycznej miasta. Miasto było rozbudowywane po wojnie – tyskie osiedla projektowali znakomici architekci, wdrażając nowe rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne. Tychy warto zwiedzać jako podręcznikowy przykład rozwoju architektury powojennej. Na miejskim szlaku „Od socrealizmu do postmodernizmu” można zapoznać się ze zmieniającymi się na przestrzeni lat powojennych koncepcjami architektonicznymi. 

Miasto staje się jednym z najmocniejszych ośrodków sportowych na Śląsku! Już od lat rozbudowywana jest infrastruktura sportowa. Hala Sportowa, Stadion Zimowy, nowoczesny stadion piłkarski otwarty w 2015 roku oraz liczne boiska treningowe stanowią silną podstawę dla tyskich drużyn! Kibicowanie swoim zawodnikom i drużynom stało się dla wielu mieszkańców prawdziwą pasją. Sukcesy tyskich drużyn – hokejowej, piłkarskiej, koszykarskiej czy futsalowej – stanowią nie tylko powód do dumy, ale są również inspiracją dla młodych. Młodzieżowe drużyny biorą przykład z najlepszych i przywożą medale z zawodów sportowych. Tyskie murawy są miejscem treningów dziecięco-młodzieżowych drużyn, o które dba tyska Akademia Piłki Nożnej.