Aleksandra Melzacka pojedzie na igrzyska olimpijskie do Tokio

Aktualności WIDEO

Aleksandra Melzacka Sportowcem Roku 2018

Znamy pierwszą gdyńską reprezentantkę podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio! Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego ogłosił, że w klasie 49erFX popłynie m. in. Aleksandra Melzacka - zawodniczka YKP Gdynia i Sportowiec Roku Gali Gdyńskiego Sportu 2018. Jej partnerką w załodze tradycyjnie już będzie Kinga Łoboda z KS AZS AWFiS Gdańsk.

Nasz jedyny team w klasie 49erFX, który 8 grudnia minionego roku zdobył dla Polski kwalifikację olimpijską, otrzymał również oficjalną rekomendację PZŻ w kwestii doboru personalnego na lipcowo-sierpniowe igrzyska. Występ w Tokio będzie tym bardziej wyjątkowy, że cztery lata wcześniej Polska nie zdobyła kwalifikacji.

- Bardzo się cieszymy, że nasza nominacja jest już oficjalnie zatwierdzona. Dzięki temu, że decyzja ta została podjęta już teraz, możemy w spokoju przygotowywać się do igrzysk, nie myśląc o tym, że jeszcze czegoś nam brakuje, nie myśląc o kolejnych kwalifikacjach. Planów nie zmieniamy, cały czas chcemy się rozwijać, pracować nad naszymi brakami i minimalizować błędy jakie się pojawiają w naszym żeglowaniu. Do igrzysk mamy jeszcze trochę czasu, więc pełni zapału, wraz z naszym trenerem Tomaszem Stańczykiem działamy, aby w Tokio wypaść jak najlepiej - mówi zawodniczka Yacht Klubu Polski Gdynia, Aleksandra Melzacka.

To pieczątka na świetnym okresie w karierze gdynianki, która dopiero od dwóch lat występuje na poziomie seniorskim w klasie 49erFX. Wraz z Kingą Łobodą na mistrzostwach Europy skiffów były ósme, na mistrzostwach świata w Aarhus zajęły 21. miejsce. 2019 rok przyniósł im 14. lokatę na mistrzostwach Europy i 12. na mistrzostwach świata, a w tym roku sukcesem było trzecie miejsce w mistrzostwach Oceanii.

Za swoje sukcesy Melzacka została doceniona podczas Gali Gdyńskiego Sportu 2018. Nie miała sobie równych w kobiecej rywalizacji o statuetkę Sportowca Roku.

- Sytuacja w przypadku wyboru reprezentantów w klasie 49erFX była oczywista, ponieważ załoga Melzacka&Loboda FXteam w kraju nie ma konkurencji. Dzięki szybko podjętej decyzji Zespołu Decyzyjnego i zatwierdzeniu jej przez Zarząd PZŻ, nasze żeglarki będą mogły jeszcze efektywniej przygotowywać się do igrzysk - komentuje decyzję Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.