Odprowadzam Sam

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem. Poprzez akcję „Odprowadzam Sam” zachęcamy do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Kampania skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. W jej ramach najmłodsi gdynianie starają się docierać do szkoły rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pieszo.

Na czym polega akcja? Uczestniczą w niej zgłoszone wcześniej grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Te objęte kampanią otrzymają kolorowe plakaty-drzewka wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko przyjdzie do przedszkola lub szkoły (bądź przyjedzie wraz z rodzicem środkiem transportu publicznego, na rowerze, deskorolce lub hulajnodze), otrzyma od wychowawcy naklejkę i przyklei ją na plakacie. To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Każda grupa, która prześle zdjęcia lub prezentacje z przebiegu kampanii oraz zdjęcia wyklejonych drzewek na plakacie, uczestniczy w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Na koniec akcji placówki edukacyjne otrzymują dodatkowo sadzonki drzewek, które zostają zasadzone na ich terenie. Dzieci mogą samodzielnie je pielęgnować. Wszystkie zgłoszone przedszkola i szkoły otrzymują  również materiały edukacyjne, certyfikaty oraz upominki dla swoich wychowanków.

„Odprowadzam Sam” to kampania organizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu. Aby wziąć w niej udział, trzeba się zgłosić. Odpowiednio wcześniej do gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych trafiają zaproszenia wraz z formularzem zgłoszeniowym. Zainteresowane placówki proszone są, aby w wyznaczonym terminie przesłać deklaracje uczestnictwa w akcji.

Kluczowe daty 2024

Start Rejestracji: 14 lutego

Czas trwania kampanii: 3 kwietnia – 31 maja

Koniec konkursu: 3 czerwca

Wyniki konkursu: do 12 czerwca

Liczby kampanii

Pierwsza edycja programu miała miejsce w 2013 roku kiedy w akcji wzięło udział 1989 dzieci z 75grup pochodzących z 25 gdyńskich przedszkoli.

W kolejnych latach do kampanii zgłaszało się średnio 35 publicznych placówek edukacyjnych, w tym ok. 3500 dzieci.

W 2019 roku przyjętych zostało do programu 4329 dzieci z 176 grup i 41 placówek.

W 2020 roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział: 41 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 4440 dzieci z 183 grup.

W 2021 roku w kampanii wzięło udział 3881 dzieci z 160 grup z 38 gdyńskich przedszkoli i szkół. 

W 2022 roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział: 53 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 5126 dzieci z 216 grup.

W 2023 roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział: 54 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 5117 dzieci z 213 grup.

Kontakt

Na pytania lub wątpliwości związane z kampanią programu „Odprowadzam Sam" prosimy o kontakt mailowy na adres: odprowadzamsam@gdyniasport.pl lub rowery@gdyniasport.pl.