Plaże i kąpieliska

Gdyńskie Centrum Sportu od 1998 roku organizuje kąpieliska w 4 dzielnicach miasta, tj. Babich Dołach (100 m), Śródmieściu (200 m), Redłowie (200 m) i Orłowie (100 m) na terenie Gminy Gdynia.

Każdego dnia bezpieczeństwa plażowiczów strzeże 37 ratowników wyposażonych w profesjonalny sprzęt: 4 łodzi motorowych, 1 skuter z platformą ratowniczą, 2 pojazdy ATV, deski ratownicze RescueBoard, sprzęt łączności i inne niezbędne wyposażenie, dzięki czemu ratownicy przygotowani są do przeprowadzenia szybkich i skutecznych interwencji. Dodatkowo podczas sezonu letniego funkcjonuje Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu, która ma za zadanie podejmować interwencje poza wyznaczonymi obszarami wodnymi kąpielisk, oraz wspomagać ratowników wodnych pracujących na kąpieliskach morskich. Ratownicy GIRW GCS w ciągu kilkunastu minut od zgłoszenia są w stanie być w każdym miejscu na gdyńskich plażach.

Na każdym kąpielisku morskim w Gdyni znajduje się ratownik medyczny wyposażony w sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylator AED. Piąty defibrylator znajduje się na wyposażeniu Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego. W czasie prowadzenia kąpielisk morskich w Gdyni nie zanotowano żadnych wypadków śmiertelnych na akwenach kąpielisk.

Kąpieliska czynne są w godzinach 9.30-17.30.

Plaże bez barier

Gdyńskie kąpieliska są nie tylko bezpieczne, ale również przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Udogodnienia znajdują się na plażach: Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo. 

Niepełnosprawni mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Gdynia Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 (nr telefonu: 785 174 737). Przed przyjściem na plażę warto upewnić się, że w danym dniu nie występują okoliczności uniemożliwiające skorzystanie z wózka kąpielowego.

Co więcej, na plaży w Śródmieściu znajdują się dwie drewniane kładki. Pierwsza pozwala na dostanie się do placu zabaw i dalej do mariny. Natomiast druga pozwala na zejście z bulwaru przy Pomniku Rybek i podziwianie morza z bliższej niż betonowy falochron perspektywy.

Podobne udogodnienie znajduje się również w Orłowie. Tamtejsza 33-metrowa kładka służy niepełnosprawnym w okresie letnim. 

Plaże bez barier w Gdyni (amfibia)

Plaże bez barier w Gdyni (amfibia)

Kontakt

Dział Obiektów Nadmorskich
al. Jana Pawła II 13a
81-345 Gdynia
tel.: 785-174-719
e-mail: marina@gdyniasport.pl

Kierownik Działu Obiektów Nadmorskich: Sylwia Mathea-Chwalczewska

Podstawa prawna

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2017  r. Prawo wodne Rada Miasta Gdyni podjęła uchwale nr XLIII/1230/18 Rady Miasta Gdyni z dnia 30 maja 2018  r. w sprawie wykazu kąpielisk na obszarze morskim przyległym do Gminy Miasta Gdyni w roku 2018. Zgodnie z treścią uchwały na terenie Gminy Miasta Gdyni w roku 2018 funkcjonują cztery kąpieliska:

1. kąpielisko Gdynia Śródmieście – obejmujące 200 m linii brzegowej,
2. kąpielisko Gdynia Redłowo – obejmujące 200 m linii brzegowej,
3. kąpielisko Gdynia Orłowo – obejmujące 100 m linii brzegowej,
4. kąpielisko Gdynia Babie Doły– obejmujące 100 m linii brzegowej.