PACE
PACE – Physical Activity Enhancement
Opublikowany na zlecenie Komisji Europejskiej sondaż Eurobarometru 2018 nie pozostawia złudzeń: mieszkańcy Starego Kontynentu coraz rzadziej wstają z kanapy. Problem dotyka głównie ludzi nieaktywnych zawodowo, a liderem niechlubnego rankingu jest Bułgaria, gdzie aż 68 % takich osób nie uprawia sportu. Kolejne miejsca zajmują: Rumunia (63 %), Włochy (62 %), Polska (56 %) oraz Hiszpania (46 %). W obliczu tych alarmujących statystyk wszystkie kraje zostały zaproszone do projektu PACE, który skupia się na pomijanej, a równie ważnej grupie wiekowej 50+ prowadzącej siedzący tryb życia.
Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego stylu życia oraz promocji zdrowia poprzez aktywność fizyczną. Wszelkie działania uwzględnione w danym projekcie mają wzbudzić zainteresowanie sportem, rozwijając odpowiedni nawyk, a także zapobiec chorobom sercowo-naczyniowym i mięśniowo-szkieletowym, co jest wynikiem siedzącego trybu życia lub niekonsekwentnej praktyki aktywności fizycznej.
Głównym wyzwaniem PACE jest znalezienie skutecznych sposobów wspierania osób dorosłych i starszych oraz ponownego odkrycia w nich przyjemności płynącej z wysiłku fizycznego. W związku z powyższym, kolejnym celem projektu jest rozszerzenie współpracy, wymiana wiedzy oraz doświadczeń między instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz sportu.
Warto zaznaczyć, że średnia osób nieaktywnych zawodowo, niestosujących się do zasad zdrowego stylu życia, wzrasta od 2009 roku. Mimo niestandardowych i nowatorskich metod oraz nowoczesnych programów instruktarzowych, aż 46 % Europejczyków nie wykorzystuje jesieni życia aktywnie, zamiast tego wybierając leniwe popołudnia z pilotem w dłoni.
Działania projektu:
- Spotkania partnerskie: 4 spotkania międzynarodowe: Turyn (Włochy), Gdynia, Elche (Hiszpania), Plovdiv (Bułgaria) w celu wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących zagadnień projektowych.
- Opracowanie dwóch sześciomiesięcznych kursów związanych z aktywnością fizyczną osób 50+.
- Stworzenie instruktażowego materiału wideo.
- Opracowanie podręcznika dotyczącego dobrych praktyk, ćwiczeń fizycznych przeznaczony dla osób powyżej 50 roku życia.
- Upowszechnianie projektu w oparciu o stworzone materiały oraz angażowanie instytucji i innych podmiotów pracujących z grupami docelowymi.
Rezultaty:
- Zwiększenie świadomości uczestników kursów PACE w kontekście poprawy zdrowia i sprawności ruchowej.
- Motywujący materiał wideo dla odbiorców projektu.
- Podręcznik z przykładami dobrych praktyk oraz ćwiczeń fizycznych przeznaczony dla osób powyżej 50 roku życia.
- Podniesienie umiejętności i wiedzy grup docelowych projektu na temat aktywności fizycznej.
Partnerami projektu są :
- UISP Comitato Territoriale Ciriè Settimo Chivasso – (włoska organizacja działająca na rzecz seniorów) Lider projektu
- Gdyńskie Centrum Sportu, Polska
- Miguel Hernandez University of Elche, Hiszpania – hiszpański uniwersytet
- Ajspt Suceava, Rumunia – regionalna organizacja non-profit
- Courage Foundation, Bułgaria – organizacja non-profit
Projekt trwał od 1 stycznia 2019 roku do 30 listopada 2020 roku.
Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+ w ramach umowy o dofinansowanie nr 603435-EPP-1-2018-IT-SPO-SSCP.
Pliki do pobrania
- Logo programu Erasmus+ 135kb Pobierz
- Logo projektu PACE 24.8kb Pobierz
- Logo programu Erasmus+ 135kb Pobierz
- Logo Erasmus+ monochromatyczne 83.1kb Pobierz
- Logo Erasmus+ Współfinansowany przez 40.7kb Pobierz