Ewidencja klubów

Ewidencja uczniowskich klubów sportowych i klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.

Działalność sportowa jest prowadzona m.in. w formie klubu sportowego. Klub sportowy działa jako osoba prawna. Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy, który działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach, z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji. Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.

– Uczniowskie kluby sportowe oraz pozostałe kluby sportowe, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej, zwane dalej „Klubami Sportowymi”, posiadające siedzibę na terenie administracyjnym Gminy Miasta Gdyni podlegają wpisowi do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta Gdyni- jako wykonującego zadania Starosty będącego właściwym organem ewidencyjnym.

Ewidencja dotyczy spraw administracyjnych związanych z wpisem do ewidencji, zmianą wpisu, wykreśleniem z ewidencji oraz wydawaniem zaświadczeń.

Wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku.

Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji. Do załatwiania spraw administracyjnych stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

W zakresie działania organu ewidencyjnego należy także sprawowanie nadzoru nad działalnością klubów sportowych. Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w zw. z art. 8 ust. 5 pkt. 2) ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach do załatwiania w/w spraw administracyjnych oraz sprawowania nadzoru nad Uczniowskim Klubami Sportowymi oraz Klubami Sportowymi upoważniono Dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu jednostki budżetowej w Gdyni.

Przypomnienie o konieczności stosowania ustawowych przepisów zawartych w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1124 )

Przypominamy i informujemy o obowiązkach stowarzyszeń i klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej oraz związków sportowych o konieczności stosowania ustawowych przepisów zawartych w  ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1124 ) która nakłada na podmioty, tzw. „Instytucje Obowiązane”, obowiązek podejmowania określonych działań celem przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu.

Do instytucji obowiązanych (zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy) zaliczone zostały stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, utworzone na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane.