Autyzm w sporcie

Aktualności Erasmus+

Zajęcia sportowe to bardzo ważny element terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu. Ruch jest podstawową potrzebą każdego człowieka, niestety sport może przysparzać ogromne trudności osobom ze specjalnymi potrzebami. 
Problemy z odpowiednim napięciem mięśniowym, koordynacją czy z utrzymaniem równowagi to dla osób autystycznych codzienność. Czy te problemy powinny wykluczać z uprawiania sportu? Oczywiście, że nie!

Istnieją specjalne programy terapii ruchowej jak np. integracja sensoryczna, hipoterapia czy dogoterapia. Lecz to nie wszystko. Osoby ze spektrum autyzmu odnajdą się w sportach takich jak taniec, pływanie czy nawet gimnastyka. 
Najważniejszym i najbardziej pożądanym efektem uprawiania sportu jest zwiększenie koordynacji ruchowej co prowadzi do lepszego panowania nad swoim ciałem oraz wyrównywania napięcia poszczególnych mięśni.

Praca nad fizycznym rozwojem jest jednym z elementów przybliżających osoby ze spektrum autyzmu do satysfakcjonującego, niezależnego, społecznego a przede wszystkim zdrowego sposobu życia.