Bieg Niepodległości #wGdyni. Zapisy ruszyły

Aktualności

11 listopada, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbędzie się Bieg Niepodległości, którego organizatorem będzie Gdyńskie Centrum Sportu. W ramach imprezy wystartują dzieci, młodzież i miłośnicy Nordic Walking.

– Ten bieg zawsze był bardziej wyjątkowy niż inne. Jego otoczka sprawiała, że wspólnie mogliśmy świętować odzyskanie niepodległości – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. – To znakomita wiadomość, że po dwuletniej przerwie ponownie 11 listopada spotkamy się na trasie – dodaje.

Wszystko rozpocznie się punktualnie o godzinie 9:00, na którą zaplanowano start Biegu Głównego i marszu Nordic Walking. Zawodnicy wystartują z ulicy Kazimierza Górskiego i ruszą na 10 km, trasę, która prowadzić będzie Aleją Zwycięstwa, ulicą Świętojańską, Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego, Bulwarem Nadmorskim i Władysława IV. Meta, podobnie jak start, zlokalizowana będzie na wysokości Narodowego Stadionu Rugby, a biuro zawodów mieścić się będzie w Gdynia Arenie.

Rejestracja do imprezy odbywać się będzie do dnia 24 października z poziomu dobrze znanego przez biegaczy startujących w Gdyni Profilu Zawodnika, dostępnego na stronie www.gdyniasport.pl – informuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i dodaje – w tym roku w biegu głównym wprowadziliśmy łączny limit startujących, który wynosi 1500 osób i o tym trzeba pamiętać. Jeżeli frekwencja będzie dopisywać, limit zostanie zwiększony – podkreśla dyrektor.

Żeby wystartować w biegu i marszu trzeba będzie uiścić opłatę startową w wysokości 50 zł, jednakże to kwota przewidziana dla pierwszych poprawnie zarejestrowanych 1000 osób. Po przekroczeniu tej liczby wpisowe wzrośnie do 60 zł i jest to łączna ilość dla biegu i marszu. Dzieci i młodzież, żeby wziąć udział w zawodach, będą musiały uiścić kwotę wpisowego w wysokości 10 zł.

REJESTRACJA DO BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

Dla najlepszych osób w biegowej klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn przygotowaliśmy nagrody finansowe, a w kategoriach wiekowych zarówno w biegu, jak i w marszu, pierwsze trójki otrzymają pamiątkowe puchary – zaznacza Paweł Brutel zastępca dyrektora GCS – i dodaje – tradycyjnie na szyjach wszystkich, którzy przekroczą linię mety, zawisną pamiątkowe medale.

Tradycją gdyńskich biegów stały się biegi młodzieżowe, w których wystartować mogą najmłodsi miłośnicy spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Tak będzie również w tym roku. Po zakończeniu biegu głównego, rozegrane zostaną biegi młodzieżowe. – Wzorem ubiegłych lat będą to: Bieg Juniora, Młodzika, Starszaka i Malucha. W tym ostatnim najmłodsi adepci biegania będą mogli startować wraz ze swoimi opiekunami. Będzie więc to doskonały czas na rodzinne spędzenie piątkowego popołudnia – zachęca Brutel i podsumowuje – obchody niepodległej to doskonały moment na spędzenie wspólnego czasu dla całych rodzin.

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI #WGDYNI

Bieg Niepodległości to również historie wielu zawodniczek i zawodników. Zarówno z pierwszych stron gazet – zwycięzców, jak i tych, którzy pokonywali gdyńskie kilometry dla własnej satysfakcji i podtrzymania kondycji fizycznej. Na przestrzeni lat na starcie stawali wybitni polscy zawodnicy, jak Jan Białk, Dariusz Klein, Waldemar Lisicki, Radosław Dudycz, Adam Dobrzyński, Bartosz Mazerski czy Piotr Pobłocki wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach długich, a obecnie najlepszy polski weteran startujący w kategorii wiekowej M-55. Piotr dawne czasy wspomina tak – Po przemianach jakie nastąpiły w naszym kraju po roku 1989, w Polsce zaczęły być coraz bardziej popularne biegi uliczne. Takim biegiem, który nabierał z roku na rok coraz większego rozgłosu i rozmachu, był Biegi Niepodległości w Gdyni. Zawody te przyciągały czołowych zawodników naszego kraju, dlatego zwycięstwa nie przychodziły łatwo a walka toczyła się do ostatniego metra – i puentuje – Radość biegania w Gdyni, tak naprawdę nigdy mi się nie znudziła, gdyż udział brałem do ostatniej edycji jak się odbyła. Jednak największą satysfakcję mam z tego, że w ostatnich latach w waszym biegu startowała moja cała rodzina.

Z zawodników „młodego pokolenia” w historii miasta z morza i marzeń doskonale zapisał się Tomasz Grycko, który dzięki wielu zwycięstwom otrzymał przydomek „Dominatora”. Biegacz o Biegu Niepodległości mówi tak – Jestem bardzo szczęśliwy, że wraca tak świetny bieg. W Gdyni zawsze była super szybka trasa i kibice, którzy zawsze dodawali otuchy. Z przyjemnością znów tutaj wystartuję.

Na naszych zawodach mogliśmy kibicować także weteranom polskich biegów ulicznych, którzy biało-czerwone barwy i Gdynię reprezentowali w imprezach międzynarodowych na całym świecie. Byli wśród nich doskonale znani Antoni Cichończuk oraz Andrzej Krzyszkowski, który zapytany o swoje wspomnienia z tym biegiem, odpowiedział – Bieg Niepodległości w Gdyni uważam za jedną z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych w kraju. Niesamowita aura i klimat a także szybka trasa zawsze sprzyjały uzyskiwaniu świetnych rezultatów. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tym biegu.

Pierwsze edycje gdyńskiego biegania pamięta również Maria Maj-Roksz, która w Gdyni wielokrotnie stawała na podium, a dziś jako doświadczona zawodniczka i trenerka wspiera swoich podopiecznych na biegowych trasach. – Bieg Niepodległości w Gdyni to niesamowita sportowa impreza , w której biorę udział od samego jej początku. Pamiętam pierwsze edycję gdzie na starcie pojawiało się 50 uczestników a trasa biegu przebiegałam na 4 pętlach po bulwarze – wspomniała Maria i dodała – Teraz już jako weteranka wracam na Bieg Niepodległości świętując ten dzień na sportowo razem z tysiącami biegaczy. Jest to mój stały punkt w kalendarzu niezależnie od aktualnej formy. Bardzo się cieszę , że Bieg Niepodległości wraca do Gdyni.

Przypominamy, że Bieg Niepodległości odbędzie się w piątek 11 listopada w Gdyni. Zapisywać do zawodów można się poprzez Profil Zawodnika do dnia 24 października. Łączny limit startujących w Biegu Głównym na 10 km wynosi 1500 osób.