Blisko pół tysiąca uczestników jubileuszowego parkrun Gdynia

FOTO

Rekordowe 472 uczestników zgromadził na swoim starcie pierwszy 500. parkrun w Polsce. Aby przeżyć wspaniały biegowy poranek na bulwarze w Gdyni biegacze przybyli z różnych stron Polski, a nawet… z Holandii!

Nowy rekord uczestników z okazji jubileuszowego startu został pobity w sposób nie budzący wątpliwości. Dotychczasowy, pochodzący z kwietniu 2016 roku, wynosił 390 zawodników, a więc aż o 82 mniej.

Powiedzieć, że do Gdyni zjechała się śmietanka z wielu miejsc w kraju, to nic nie powiedzieć. Wśród przybyłych można było spotkać mieszkańców takich miast, jak: Bydgoszcz, Chełm, Gdańsk, Kościerzyna, Iława, Jarocin, Malbork, Mrągowo, Olsztyn, Swarzędz, Kutno, Kraków, Poznań, Pruszków, Rumia, Lublin, Warszawa czy Wejherowo. Najdalej miał zaś uczestnik przybyły z holenderskiego Maastricht.

fot. Kaja Gąska

Rodzina parkrunu to swoisty fenomen. Sama liczba wolontariuszy wspierających wydarzenie z własnej woli robi bowiem wrażenie. Bezpłatny bieg obsługiwało 46 pomocnych dusz, z czego 3️4 nie łączyło swoich funkcji z bieganiem.

Nie może to jednak dziwić. Jak piszą na Facebookowej stronie sami organizatorzy: „Parkrun to bowiem idea, która łączy i zbliża jak mało która, nie tylko ludzi o różnych predyspozycjach sportowych, umiejętnościach, wieku, gabarytach, ale także bez względu na miejsce zamieszkania. Nie ważne skąd pochodzisz – przychodzisz na parkrun i choć jesteś w innej niż co sobota parkrunowej lokalizacji, nie czujesz się obco.”

Ten wspaniały, rodzinny i pełen entuzjazmu klimat czuć było w powietrzu. Sobotnia pogoda idealnie nadawała się do biegania i zachęcała do ruchu, co w połączeniu z otoczeniem gdyńskiego bulwaru stanowiło świetną scenerię godną historycznego parkrunu. Na mecie czekały przygotowane przez uczestników niespodzianki – słodkości, owoce oraz okolicznościowe medale ufundowane przez Gdyńskie Centrum Sportu.

Najszybszy tego dnia okazał się Krzysztof Zieliński, który złamał własny rekord osiągając rezultat 15 min i 42 s. wyprzedzając Łukasza Kujawskiego o 2 s. Pierwszą z Pań była Adrianna Lipko (19 min. 27 s.). Komplet wyników znaleźć można TUTAJ:

WYNIKI

Przypomnijmy, że cotygodniowe spotkania na gdyńskim bulwarze rozpoczęły się w 2011 roku. Gdynia była pierwszą lokalizacją tej inicjatywy w Polsce i od ponad 11 lat jest aktywną częścią globalnej inicjatywy o tej samej nazwie, której celem jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród mieszkańców. Do tej pory w parkrun Gdynia wzięło udział ponad 4,7 tysiąca osób, którzy pokonali trasę blisko 50 tysięcy razy! Trasę długości 5 kilometrów można przebiec, przetruchtać lub przemaszerować, także z kijami Nordic Walking. Wydarzenie jest więc idealne dla osób, które chcą rozpocząć weekend w sposób aktywny, niezależnie od doświadczenia czy formy.

O organizację dbają wolontariusze i entuzjaści inicjatywy, dlatego udział w wydarzeniu jest bezpłatny i wymaga jedynie jednorazowej rejestracji na stronie parkrun Polska oraz wydrukowania i zabrania ze sobą otrzymanego kodu uczestnika.

Szczegółowe informacje na temat gdyńskiej lokalizacji parkrun dostępne są pod adresem www.parkrun.pl/gdynia oraz na stronie Facebook: www.facebook.com/parkrunGdynia.

Kolejne biegowe emocje w Gdyni czekają nas już 11 listopada. Tego dnia ulicami miasta pobiegnie i pomaszeruje Bieg Niepodległości. Gdyńskie Centrum Sportu poinformowało, że 10 listopada w biurze dostępnych będzie dodatkowe 100 pakietów dla uczestników biegu i marszu na dystansie 10 km oraz 100 na starty dzieci i młodzieży. Więcej informacji nt. wydarzenia znaleźć można TUTAJ.

Bieg Niepodległości - plakat