Boisko przy ulicy Nauczycielskiej czeka przebudowa

Aktualności Inwestycje

Gdyńskie Centrum Sportu 31 marca ogłosiło przetarg na roboty budowalne boiska mieszczącego się przy ulicy Nauczycielskiej. Powstanie tam certyfikowany przez FIFA nowy zielony dywan.

Obiekt czeka jakościowa metamorfoza.

– Rozpoczynamy prace związane z realizacją kolejnej sportowej inwestycji w naszym mieście. Każdego roku oddajemy do użytku przynajmniej kilka nowoczesnych boisk, które rozsiane są po wszystkich gdyńskich dzielnicach – mówi Rafał Klajnert, sekretarz miasta i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni. – Obiekt przy ulicy Nauczycielskiej jest wyjątkowy przynajmniej z kilku powodów. Najważniejszy z nich to fakt, że właśnie na nim od lat rodzą się gdyńskie talenty piłkarskie, trenujące na co dzień w strukturach Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia. Już niedługo będą mogli rozwijać swoje umiejętności na zupełnie nowej, najwyższej jakości murawie – dodaje.

rysunek technicnzy

Najpierw wykonane zostaną prace demontażowe i usunięta zostanie warstwa istniejącego kruszywa wraz z wywozem i niwelacją terenu czeka metamorfoza. Na nowej i wyrównanej podbudowie ułożona zostanie mata shockpad.

Następnie na powierzchni ponad 7300 m² wyłożona zostanie nowa i przepuszczalna dla wody nawierzchnia z trawy syntetycznej z wypełnieniem piaskiem kwarcowym i granulatem EPDM. Będzie ona certyfikowana przez FIFA zgodnie z wymogami FIFA Quality Programme For Football Turf Handbook of Requirements. Boisko będzie wyposażone w bramki montowane oraz przenośne zgodne z normami PN-EN 748+A1:2018-04 oraz piłkarskiej światowej centrali.

zdjęcie z lotu ptaka tej części Witomina

– Z wielką przyjemnością ogłosiliśmy dziś przetarg na przebudowę obiektu przy ulicy Nauczycielskiej. Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego boiska z nawierzchnią certyfikowaną przez FIFA, a więc nawierzchnią bezpieczną, trwałą i maksymalnie przypominającą murawę naturalną, jeśli chodzi o specyfikę związaną z grą w piłkę nożną – tłumaczy Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Jednak wymiana murawy to nie wszystko. Ciąg dalszy metamorfozy przejdzie całe otoczenie boiska. Wspominam o ciągu dalszym, ponieważ należy przypomnieć, że w ubiegłym roku obiekt przy ulicy Nauczycielskiej zyskał nowe oświetlenie.

Przyszłą murawę czekać będą skomplikowane testy. Uzyskanie certyfikatu FIFA Quality wymaga bowiem pozytywnego wyniku dwufazowej procedury, która obejmuje testowanie trawy syntetycznej w laboratorium oraz testowanie ostatecznej instalacji. Musi ona bowiem zapewniać porównywalne warunki do gry na trawie naturalnej, co poprzez spełnienie najwyższych standardów ustalonych przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej gwarantować ma trwałość, bezpieczeństwo i jakość.

obecny wygląd boiska

Inwestycji towarzyszą również zmiany wokół boiska. Oczyszczone i pomalowane zostaną furtki oraz bramy, wyremontowana i oczyszczona zostanie nawierzchnia z kostki betonowej na powierzchni ponad 200 m². Odnowiony i odmalowany zostanie murek oporowy, wykonana zostanie także nowa izolacja przeciwwodna.

Przypomnijmy, że obecny obiekt przy ulicy Nauczycielskiej powstał w 2010 roku na terenie dawnego boiska do piłki nożnej. W 2022 r. wykonana została przebudowa oświetlenia.

– Informację o ogłoszeniu przetargu na przebudowę boiska przy Nauczycielskiej przyjęliśmy z ogromną radością. To niezwykle ważny dzień i krok naprzód dla naszego klubu i wszystkich jego zawodników, a więc tym samym młodych mieszkańców Gdyni. Jesteśmy bardzo wdzięczni Miastu Gdyni i Gdyńskiemu Centrum Sportu za zaangażowanie w projekt i z przyjemnością będziemy obserwować rozwój prac – mówi Krzysztof Rybicki, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia.

Łączny szacowany koszt inwestycji wynosi to 2 574 141 zł. Uzyskała ona dofinansowanie w ramach programu Sportowa Polska Edycja 2022 z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 1.232.800,00 zł. Zaplanowane środki własne wynoszą 1.341.341,00 zł, a więc mniej niż 50% wszystkich kosztów. Dokładne kwoty będą znane po rozstrzygnięciu przetargu.

plansza ministerialna

Dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

logo ministerstwa