Cywile i żołnierze rywalizowali w Porcie Wojennym Gdynia

Aktualności FOTO

W czwartek, 2 czerwca, na terenie Portu Wojennego Gdynia odbyła się IX edycja Biegu 5 MIL – jednego z najbardziej oryginalnych i nietuzinkowych biegów ulicznych w Polsce, którego trasa w całości wiedzie drogami zamkniętego na co dzień terenu wojskowego.

Prawie 600 zawodników z całego kraju błyskawicznie zapełniło listę startową. Znaleźli się na niej zarówno zawodowi żołnierze reprezentujący swoje jednostki, jak i cywile, dla których tego dnia bramy wojskowe zostały otwarte. Pięć mil morskich, czyli 9260 metrów, najszybciej pokonał Krzysztof Gosiewski z 1 Blog z Bydgoszczy który na pokonanie trasy potrzebował 28 minut i 12 sekund. Wśród kobiet, jako pierwsza finiszowała Anna Nowakowska również z 1 Blog Bydgoszcz, przecinając linię mety po 34 minutach i 43 sekundach.

STRONA INTERNETOWA BIEGU 5 MIL

Podczas biegu 5 MIL swój udział, jak co roku, zaznaczyła reprezentacja Gdyńskiego Centrum Sportu, która występując w składzie: dyrektor Przemysław Dalecki, Tomasz Cieślak i Marek Urbaniak, zaliczyła udany występ. Gdyńskim biegaczom kibicował Piotr Suchenia, zwycięzca pierwszej edycji wojskowej imprezy, a także jedyny Polak w historii, który zwyciężył w maratonach na biegunie północnym i na Antarktydzie, a obecnie przygotowuje się do zaplanowanego na najbliższą sobotę startu w maratonie na Spitsbergenie.

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli zawody, na mecie otrzymali pamiątkowe medale, a zdobywcy miejsc I–III we wszystkich klasyfikacjach biegowych mężczyzn, kobiet i drużynowej okazałe puchary. Na zawodników dodatkowo czekała prawdziwa wojskowa grochówka, kiełbasa z grilla oraz losowanie nagród.

Organizatorem Biegu 5 MIL jest Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Wojciech Szczurek.

W skład dywizjonu Okrętów Bojowych, który gościł biegaczy, wchodzą dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korwety: zwalczania okrętów podwodnych i patrolowa. Zadania do jakich są przeznaczone, to m.in. wykonywanie pojedynczych i zespołowych uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie sił napadu powietrznego przeciwnika, osłona przeciwokrętowa własnych okrętów nawodnych i statków, osłona przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków oraz patrolowanie, ochrona własnych szlaków komunikacyjnych i wyznaczonych rejonów oraz poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych.