Czesław Michniewicz w rodzinnej Gdyni ostatni raz poprowadził kadrę U21

Aktualności FOTO
Czesław Michniewicz w Gdyni po raz ostatni poprowadził reprezentację Polski U21 / fot. www.arka.gdynia.pl

Czesław Michniewicz w Gdyni po raz ostatni poprowadził reprezentację Polski U21 / fot. www.arka.gdynia.pl

Na Stadionie Miejskim w Gdyni reprezentacja Polski U21 rozgrywała swoje najważniejsze starcie eliminacji przyszłorocznych mistrzostw Europy. Był to też ostatni mecz w roli selekcjonera związanego z Gdynią Czesława Michniewicza. Pożegnanie do najszczęśliwszych nie będzie należało - biało-czerwoni zremisowali z Bułgarią 1:1.

Spotkanie biało-czerwonych w Gdyni miało kilka podtekstów. Po pierwsze, swój ostatni mecz w roli selekcjonera poprowadził Czesław Michniewicz. I zrobił to w miejscu, które jest jego domem, gdzie na stałe mieszka. Po drugie, kadra do lat 21 spośród pięciu dotychczas rozegranych meczów na gdyńskiej ziemi, aż cztery wygrała, tylko jedno remisując. Magia obiektu, na którym na co dzień występuje Arka Gdynia, była więc znacząca.

– To szczęśliwe miejsce dla mnie, mam tu rodzinę, bliskich i swój dom. Bardzo często się tu pojawiam przy wielu okazjach, najczęściej na meczach Arki. Miło było tu przyjechać i zagrać, tym razem w roli selekcjonera – mówił Czesław Michniewicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą po swoim debiucie w Gdyni w roli selekcjonera młodzieżówki.

Był to listopad 2017 roku i starcie eliminacyjne z Danią (3:1). Od tego czasu Michniewicz i spółka zagrali na Stadionie Miejskim jeszcze jedno spotkanie – rok później, wygrane z Gruzją 3:0.

Do czasu objęcia przez Michniewicza stanowiska selekcjonera, biało-czerwoni zremisowali bezbramkowo w prestiżowym starciu z Portugalią (2012 rok), pokonali po trafieniu Pawła Jaroszyńskiego 1:0 Norwegów (2015), a także rozbili rok później Czarnogórę (6:0).

Teraz przyszedł czas na Bułgarię. Do meczu z tym rywalem w Gdyni biało-czerwoni podchodzi więc nie tylko niepokonani, ale i ze stratą tylko jednego gola.

– Nie chcę kusić losu, niech Gdynia pozostanie niezwyciężona, a nuż coś popsujemy – śmiał się selekcjoner we wspomnianej rozmowie po meczu z Danią.

Choć początek nie był obiecujący i w powietrzu wisiała pierwsza porażka młodzieżówki w Gdyni - gola na 1:0 dla Bułgarów strzelił Zdravko Dimitrow - do wyrównania po przerwie doprowadził Bartosz Bida. Stawka tego spotkania była ogromna – zwycięstwo dawało duże szanse na awans do młodzieżowego Euro w przyszłym roku, remis nie zamykał jeszcze drzwi, porażka zaś praktycznie przekreślała wszystko. I choć biało-czerwoni podtrzymali status niepokonanych w Gdyni, jeden punkt podopiecznych Czesława Michniewicza może okazać się dla selekcjonera smutnym pożegnaniem z reprezentacją.

Dotychczasowe mecze reprezentacji Polski U21 na Stadionie Miejskim w Gdyni:

10.09.2012
Polska - Portugalia 0:0

12.11.2015
Polska - Norwegia 1:0

10.10.2016
Polska - Czarnogóra 6:0

14.11.2017
Polska - Dania 3:1

16.10.2018
Polska - Gruzja 3:0

13.10.2020
Polska - Bułgaria 1:1

Polska - Bułgaria (U21)/fot. Łukasz Zieliński/Pan z Aparatem