Dwunasta edycja „Do Pracy Jadę Rowerem” na horyzoncie. Zaczynamy w maju!

Aktualności Projekty

Już 8 maja wystartuje kolejna edycja projektu „Do Pracy Jadę Rowerem”. Na uczestników czekają liczne nowości, a rowerowa rywalizacja gdyńskich firm przejdzie niemałą metamorfozę. Rejestracja została dziś otwarta!

Moment, na który z utęsknieniem czekają gdyńscy kolarze zbliża się wielkimi krokami. Już za niecały miesiąc powróci rowerowa rywalizacja pracowników gdyńskich firm, w której tylko w ostatniej edycji udział wzięło 1458 uczestników z 235 podmiotów. Tegoroczna zabawa potrwa do 1 października 2023 r.

Nie da się ukryć, że projekt od lat mobilizuje mieszkańców naszego miasta do porzucenia wygodnej rutyny, jaką jest podróż do pracy samochodem. Wybierając rower wspieramy środowisko, dbamy o swoje zdrowie oraz spoglądamy na Gdynię z innej perspektywy. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt rywalizacji, która jest dodatkowym bodźcem do pokonywania kolejnych kilometrów – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Same plusy

Celem „Do Pracy Jadę Rowerem” jest zmiana przyzwyczajeń transportowych i zachęcenie pracowników firm mających swoją siedzibę lub oddział na terenie Gdyni do podróżowania do pracy rowerem. Wybierając rower, nie tylko omijamy korki i często zmniejszamy łączny czas dojazdu do i z pracy, ale też dbamy o środowisko. To także wymierne korzyści zdrowotne dla każdego uczestnika.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy 44 535 przejazdów. Rowerowej zabawie towarzyszył aspekt charytatywny – uczestnicy poprzez wybranie roweru jako środka transportu kręcili kilometry, które zostały zamienione na zakupy pomocy żywnościowej z przeznaczeniem dla obywateli Ukrainy przebywających w naszym mieście – przypomina Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Wśród dziesięciu najlepszych rowerzystów, aż sześciu uzyskało komplet 200 przejazdów.

Rowerowa rewolucja

Organizatorzy do serca wzięli sobie sugestie zawodników, którzy sygnalizowali wprowadzenie aplikacji rejestrującej przejazdy. Dla uczestników nie zabraknie nowości.

Tegoroczna rywalizacja odbywać się będzie z wykorzystaniem specjalnej bezpłatnej aplikacji, która pozwoli na proste rejestrowanie przejazdów w systemie start-stop z aplikacji lub poprzez dodanie nieedytowalnych plików z urządzeń Garmin. Umożliwia ona rywalizację nie tylko między firmami, ale także ze znajomymi, a w dodatku z całej Polski! Do minimum ogranicza proces publikacji w mediach społecznościowych i jest dostępna dla użytkowników Google Play i App Store.

Na tym zmiany się jednak nie kończą. W tym roku rywalizacja firm nabierze rumieńców, bowiem każdy pracownik będzie mógł rejestrować nie tylko przejazdy z domu do pracy i na odwrót, ale każdą dowolną aktywność na dwóch kółkach. Im bardziej aktywni pracownicy, tym bardziej rowerowy podmiot i tym wyższe jego miejsce w naszym rankingu.

Każdy z uczestników zbierać będzie również punkty, które związane będą z licznymi nagrodami i zniżkami przygotowanymi przez Gdyńskie Centrum Sportu oraz naszych partnerów. System premiowania przygotowany zostanie w taki sposób, aby możliwość uzyskania nagrody była dostępna dla każdego użytkownika.

Zapisy czas start!

Choć rywalizacja startuje się w maju, to zapisy rozpoczynają się 11 kwietnia. Jako pierwsze konieczne jest zgłoszenie firmy. Aby to uczynić należy przesłać maila o tytule „Zgłoszenie DPJR 23” na adres dopracyjaderowerem@gdyniasport.pl zawierającego nazwę i adres firmy, nazwę pod jaką występować ona będzie podczas rywalizacji oraz opcjonalnie logo/grafikę w wymiarach 450x450 pikseli. Na podstawie tych danych wprowadzimy firmę do rywalizacji. Po jej potwierdzeniu oraz założenia grupy przez organizatora lokalnego, koordynator dostanie dostęp do profilu podmiotu w postaci hasła, które należy przekazać pracownikom, aby mogli dołączyć do konkursu.

Gdy firma znajduje się już w bazie uczestnicy indywidulani (pracownicy) po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji „Aktywne Miasta” będą mogli zarejestrować siebie. Następnie po podaniu hasła otrzymanego przez koordynatora należy dołączyć do rywalizacji „Do Pracy Jadę Rowerem”. Przystępując do rywalizacji należy wybrać Miasto lub obszar metropolitarny, dla którego zbierane są kilometry – w przypadku „Do Pracy Jadę Rowerem” musi to być Gdynia.

Szczegóły dotyczące rywalizacji oraz nagród będą publikowane stopniowo w mediach na stronie www.gdyniasport.pl. Regulamin, FAQ i zasady znaleźć będzie można w zakładce poświęconej projektowi.

STRONA PROJEKTU DO PRACY JADĘ ROWEREM