Dynia w Gdyni opanuje Kolibki

Projekty

W niedzielę ­30 października na terenie Adventure Parku Kolibki w Gdyni odbędzie się druga edycja wydarzenia „Dynia w Gdyni”. Jest ona kierowana do wszystkich poszukiwaczy nocnych przygód z mapą i kompasem biorących udział w projekcie „Wgraj się”.

– Ten, kto pomyśli o "Dyni w Gdyni" tylko jako celebracji amerykańskiego Halloween bardzo się pomyli. Chcemy, aby uczestnicy wydarzenia poznali obrzędy słowiańskie, tak mocno zakorzenione w naszej historii, a atrakcjami, które przygotowali organizatorzy, można obdzielić kilkanaście innych imprez dla dzieci –  komentuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Gra na orientację, której realizacja finansowana jest ze środków UNICEF, rozpocznie się o godzinie 15:30. Polegać będzie na odnalezieniu punktów kontrolnych za pomocą mapy i kompasu. że Organizatorzy przygotowali dla uczestników projektu dwie trasy o różnym stopniu trudności. Na początkujących czekać będzie „Dzika trasa”. Tych, którzy czują się pewniej, zapraszamy do startu „Strach się bać”.

logo unicef

– W zabawie „Dynia w Gdyni" biorą udział dzieci z projektu "Wgraj się", który jest oceniany w środowisku edukacyjnym jako jeden z najlepszych programów sportowych dla dzieci w Polsce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, odpowiedzialny za współpracę z UNICEF.

– W tym roku dzięki wsparciu UNICEF bierze w nim udział rekordowa liczba najmłodszych gdynian i gości z Ukrainy. To program, w ramach którego dzieci nie tylko mogą spróbować swoich sił w najróżniejszych dyscyplinach sportowych, ale także otrzymują wsparcie od dorosłych gwiazd sportu, które ćwiczą wspólnie z najmłodszymi. Trudne czasy w jakich żyją nasze dzieci: najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie, spowodowały, iż brak aktywności fizycznej i ograniczone relacje z rówieśnikami często stają się przyczyną różnego rodzaju problemów. Dlatego w naszym mieście specjaliści robią wszystko, aby gdyńskie dzieci – niezależnie od ich pochodzenia i historii, miały jak najwięcej powodów do uśmiechu.

Uczestnicy zabawy przybywać będą o wyznaczonej porze, wskazanej podczas obowiązkowych zapisów prowadzonych przez szkoły biorące udział w projekcie „Wgraj Się”. Startowa będą w zespołach liczących do 5 osób, by każdy czuł się komfortowo i pewnie pokonując parkowe zakamarki w poszukiwaniu punktów kontrolnych. Po zakończeniu gry na mecie zostaną przyznane i wręczone nagrody dla wszystkich uczestników, którzy w prawidłowy sposób potwierdzili wszystkie punkty kontrolne.

– W pierwszej edycji wydarzenia w ubiegłym roku wzięło udział blisko 400 dzieci z najmłodszych klas gdyńskich szkół, którzy ze wsparciem rodziców z czołówkami na głowach i mapami w dłoniach szukali poukrywanych punktów kontrolnych – mówi Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. ­– Widok uśmiechniętych i przebranych za czarownice, duchy i inne upiory dzieciaków fantastycznie wpisał się w wieczorny klimat imprezy. W tym roku kontynuujemy naszą imprezę w ramach projektu Wgraj się.

Program wydarzenia poza grą obfituje w tradycyjne obrzędy i atrakcje.

Będzie można wziąć udział w ognisku, gdzie czytane będą mroczne opowieści, a także w wielu animacjach dla dzieci, takich jak „Kontener strachu”, „Labirynt Dyń”, „Warsztaty dyń” czy „Nocne podchody”.

Na uczestników czekać będzie również uczta dla dusz, podczas której w namiocie cyrkowym odbędzie się inscenizacja tradycyjnych obchodów Dziadów. Pojawi się stół z jadłem obrzędowym, zawisną tradycyjne motanki oraz pokazowe maski-kraboszki. Będzie można posłuchać o zwyczaju witania się, zostawianiu tradycyjnych pokarmów czy znaczeniu palenia ognia podczas obchodów Dziadów.

Odwiedzający dowiedzą się również czym dla Słowian były motanki. Na stanowisku warsztatowym każdy będzie mógł wykonać własną laleczkę intencyjną. Dodatkowo prowadzący opowiedzą o zastosowanych materiałach (każdy z nich nawiązuje do świata Nawii, Prawii i Jawii) oraz o symbolice samego wykonania motanki. Będziemy rozmawiać również o różnicach w tworzeniu laleczek w zależności od krainy geograficznej. Nawiązując do ukraińskiego nurtu motankowego opowiemy o różnicach i podobieństwach laleczek Polski i Ukrainy. Każdą turę warsztatów otwierać będzie opowieść Guślarza „Bajka o mądrej Wasylisie” w autorskiej interpretacji Etnolabu.

Vyshyvanka dla pokoju. Рушник stanowił tradycyjny element używany w wielu obrzędach, również związanych z przejściem w zaświaty. Często pojawiały się na nim znaki ochronne, a również swego rodzaju wiersze intencyjne - молитви. Podczas warsztatów każdy z Uczestników będzie miał możliwość wykonać własny bieżnik/rusznik. Za pomocą specjalnie przygotowanych materiałów Uczestnicy stworzą unikatowe, malowane wzory intencyjne, a Prowadzący opowiedzą o znaczeniu kolorów i symboli użytych w wybranym zestawie oraz o znaczeniu samego рушникa w kulturze i obrzędowości.

Akademia Głosów Tradycji

O 17:30 zapraszamy na koncert Akademii Głosów Tradycji. To żeńska grupa śpiewająca pieśni tradycyjne z różnych regionów Polski.  Są to pieśni „in crudo”, czyli bez współczesnej stylizacji, śpiewane tak, jak brzmiały one niegdyś . Zespół istnieje od ponad 6 lat i został doceniony na wielu konkursach i festiwalach związanych z polską muzyką tradycyjną i folkową. Zdobył m.in. II miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej w 2019 r.

Repertuar koncertowy tworzyć będą tradycyjne pieśni liryczne, dziadowskie, żałobne i obrzędowe. Usłyszymy historie ku przestrodze, opowiadające o ludzkich losach, morderstwach, zdradzie, karze za zbrodnie, śmierci. „Powiadają ludzie", „Ballada o Henryku", „Siałam rutę siałam miętę", „Jasio konie poił" – to hipnotyzujące, wielozwrotkowe opowieści, ballady, pieśni dziadowskie oparte często na historiach prawdziwych znanych z przekazu ustnego i podawanych z pokolenia na pokolenie. Będzie o przemijaniu, ale i o miłości oraz... weselu, które niegdyś było obrzędem przejścia w inny stan, „śmiercią panny młodej”  a „narodzinami mężatki”. Poza wciągającymi opowieściami na koncercie pojawią się też pieśni pogrzebowe i żałobne. To dzięki nim najbliżsi zmarłego wyrażają swój ból, ale i dopełniają obrządku, by człowiek przenoszony w inny stan nie pozostał w zawieszeniu, gdzieś pomiędzy… Nie zabraknie także ukraińskiego akcentu muzycznego w tej tematyce.

mapa

Lista atrakcji:

 1. Bieg na orientację:
 • obowiązują wcześniejsze zapisy, możliwy bieg w grupach do 5 osób,
 • 15:30-20:30 starty podzielone między klasy/szkoły/grupy co 5 min.,
 • meta – serduszko za odwagę i słodki upominek dla każdego dziecka.
 1. Namiot cyrkowy – Warsztaty etnograficzne – Etnolab i koncert Akademii Głosów Tradycji.
 2. Labirynt dyń – zabawa z opiekunem, sterowanie rodzicem z zawiązanymi oczami. Dynie będzie można wziąć na warsztat albo do domu ozdobić i zrobić zdjęcie na konkurs Miss Dynia, konkurs otwarty dla wszystkich uczestników.
 3. Nocne podchody – zabawa na ogrodzonym polu paintball, zaczynamy o zmierzchu.
 4. Warsztaty zdobienia dyń i czytanie mrocznych opowieści – namioty Tipi.
 5. Cukierki – zadzwoń i przekonaj się czy zasłużyłeś na cukierka.
 6. Kontener strachu – wchodzisz na własną odpowiedzialność.
 7. Strefa Gastro – strefa zorganizowana przez Adventure Park Kolibki.

Organizatorem wydarzenia jest Gdyńskie Centrum Sportu. Partnerzy: Klub Azymut, Konsulat Kultury, Biblioteka Gdynia, Fundacja Kolibowie.