MTB Gdynia Maraton wchodzi na wyższy poziom

Aktualności

Oficjalne logo imprezy pod szyldem UCI

Ambicja, konsekwencja oraz systematyczny rozwój sprawiły, że po piętnastu latach 7R CST MTB Gdynia Maraton dołączył do wielkiej rodziny Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI)! Wyścig w międzynarodowej kategorii C1 odbędzie się w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego 19 września 2021 roku. Prestiżowe wyróżnienie oznacza, że na starcie gdyńskiej imprezy zobaczymy nie tylko polską, ale i międzynarodową czołówkę kolarzy górskich.

Gdy dwa lata temu Polski Związek Kolarski ogłosił, że #wGdyni odbędą się mistrzostwa Polski w maratonie MTB, uznano to za niemałą niespodziankę. Miasto z morza i marzeń bardziej niż ze zmaganiami „górali” kojarzone było jako Żeglarska Stolica Polski, jeden z najmocniejszych koszykarskich ośrodków w kraju czy miejsce rozgrywania legendarnego IRONMANA.

Dwie odsłony krajowego czempionatu MTB diametralnie zmieniły optykę na kolarstwo górskie nad morzem. Malownicze i niezwykle wymagające trasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu przyrody Kacze Łęgi, energia płynąca wprost znad Zatoki Gdańskiej, a także fantastyczna praca dyrektora wyścigu Dariusza Batka nie mogły pozostać niezauważone.

- Nasza impreza została wpisana do kalendarza UCI, do czego dążyliśmy przez ostatnie lata. To wielka radość - mówi srebrny medalista Mistrzostw Świata MTB w sztafecie z 2007 roku. I dodaje: - Kategoria C1 oznacza, że do zdobycia będzie sporo punktów rankingowych, a to zapewnia międzynarodowe towarzystwo na starcie i udział bardzo dobrych zawodniczek i zawodników.

Dariusz Batek w 2018 roku wygrał 7R CST MTB Gdynia Maraton

Przypomnijmy, że w 2020 roku #wGdyni w szranki stanęło blisko pół tysiąca kolarzy i kolarek. Na starcie podziwiać mogliśmy czołówkę kolarzy górskich z całej Polski. W wyścigu głównym na dystansie 90 km wystartowało aż 160 uczestników, czym pobito ubiegłoroczny frekwencyjny rekord polskich zawodów tej rangi w naszym kraju. Suma przewyższeń do pokonania przez zawodników na pętli wyniosła 1100 metrów. Podobnie jak przed rokiem, po złote medale sięgnęli Adrian Brzózka (JBG-2 CRYOSPACE) oraz Barbara Borowiecka (AK TEAM SEVEN).

16. edycja gdyńskiego maratonu MTB zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco.

Będzie to kolejne duże wyzwanie, przed którym staniemy jako organizatorzy. Jestem przekonany, że doświadczenia zebrane przy okazji poprzednich odsłon imprezy pozwolą nam jak najlepiej ugościć zawodników i zawodniczki z całego świata – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Relacja z ostatnich MP w Maratonie MTB #wGdyni

Gdynia dała się poznać jako świetny organizator imprez kolarskich także przy okazji szosowych mistrzostw Polski w 2017 roku. Wówczas nad morzem pojawiły się największe gwiazdy krajowego peletonu z Rafałem Majką na czele, a ze złotych krążków cieszyli się wówczas Karolina Karasiewicz oraz Adrian Kurek.

- Mieliśmy już mistrzostwa Polski, a teraz robimy kolejny krok. Zostaliśmy docenieni i chcemy dobrze się pokazać. Już dziś zapraszam wszystkich do Gdyni 19 września 2021. Zapewniam, że będzie się działo – kończy Batek.