Gdyńskie sukcesy OCR w 2023 roku

Aktualności

Koniec roku to czas podsumowań. Choć obfitował on w sukcesy na wielu polach, to warto wyróżnić jedno, w którym gdyńskie kluby pozytywnie zaznaczyły swoją obecność na sportowej mapie. Mowa o biegach z przeszkodami nazywanymi w skrócie od angielskiego Obstacle Course Race biegami OCR.

Choć gdyńskie Active Flow oraz Biegun OCR Team w mieście funkcjonują już kilka lat, to miniony sezon z pewnością zapisał się w ich historii złotymi zgłoskami. Obydwie trenujące głównie w gdyńskim OCR Parku ekipy odnotowały liczne sukcesy zarówno jeśli chodzi o sukcesy młodzieży, jak i seniorów.

Wyróżniającą się grupą treningową w ramach Active Flow jest Active Flow OCR Junior Team, prowadzona przez trenera Łukasza Gałuszyńskiego. Grupa ta od kilku lat odnosi liczne sukcesy zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej scenie. W środowisku słynie nie tylko z wyników sportowych, lecz także z wyjątkowej atmosfery, jaka panuje wśród jej członków. Trener Gałuszyński kładzie nacisk nie tylko na rozwój umiejętności fizycznych, ale także na kształtowanie charakterów i wzajemne wsparcie, co przekłada się na sukcesy zarówno na trasach biegowych, jak i w życiu codziennym.

zawodnicy w grupie

W tegorocznym sezonie młodzi zawodnicy Active Flow reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata Biegów Przeszkodowych, osiągając imponujące wyniki. Na Mistrzostwach Europy OCR w Tata na Węgrzech w czerwcu 2023 roku, Izabela Miłoś zdobyła pierwsze miejsce na dystansie Short w kategorii wiekowej 12-13 lat.

Izabela Miłoś

Podczas wrześniowych Mistrzostw Świata OCR w Genk w Belgii, dziewczęta z Active Flow stanowiły praktycznie całą czołówkę dystansu Short (3 km) w najmłodszej kategorii wiekowej 10-11 lat: Karolina Skotniewska (2. miejsce), Martyna Teska (3. miejsce), Alicja Burdeńska (4. miejsce), Nina Gałuszyńska (5. miejsce). W wyższej kategorii wiekowej (12-13 lat), Izabela Miłoś była tuż za podium światowym, zajmując 4. miejsce.

zawodniczki na podium

Mistrzostwa Polski w Stalowej Woli zakończyły sezon, gdzie dzieci z gdyńskiego Active Flow zdobyły aż 6 miejsc na podium spośród 18 możliwych. Należą do nich: Maja Gałuszyńska (1. miejsce w kategorii 7-8 lat), Amelia Kucharska (2. miejsce w kategorii 7-8 lat), Michał Miłoś (2. miejsce w kategorii 7-8 lat), Alicja Burdeńska (1. miejsce w kategorii 9-10 lat), Martyna Teska (2. miejsce w kategorii 9-10 lat) oraz Nina Gałuszyńska (3. miejsce w kategorii 11-12 lat).

Za szkolenie drugiej utytułowanej gdyńskiej drużyny w świecie biegów przeszkodowych jest Biegun OCR Team odpowiada Maciej Szulwach. Spośród zawodników tej drużyny wyróżniają się Patrycja Teska, Cezary Szulwach oraz Marta Łosin, którzy mogą pochwalić się w zakończonym sezonie wieloma sukcesami.

seniorzy z sukcesami na wspólnym zdjęciu

Patrycja Teska zdobyła potrójne złote medale na Mistrzostwach Europy OCR, zajmując pierwsze miejsce na dystansach Short i Standard oraz na krótkim torze OCR100. Na Mistrzostwach Świata OCR zdobyła 1. miejsce na krótkim dystansie i 2. miejsce na torze OCR100 w kategorii Juniorów do lat 15. Na wieńczących biegowy sezon Mistrzostwach Polski w Stalowej Woli zdobyła tytuł Mistrzyni Polski OCR 400, była wicemistrzem w klasyfikacji drużynowej kobiet (z Olą Szojdą i Nikolą Markowską) oraz zajęła 1. miejsce na dystansach Short i Standard w kategorii wiekowej 13-17 lat.

uśmiechnięte zawodniczki na podium

Z kolei Cezary Szulwach z Biegun OCR Team zdobył podwójne srebro na Mistrzostwach Europy OCR w kategorii wiekowej 18-19 lat oraz kolejne srebro na Mistrzostwach Świata na dystansie Short w tej samej kategorii.

zawodnicy na podium

Mieszkająca w mieście z morza i marzeń Marta Łosin została wicemistrzynią Europy w klasyfikacji drużynowej kobiet (z Anną Solakiewicz i Małgorzatą Daszkowską). Na Mistrzostwach Świata startując w kategorii Elite, zajęła wysokie 21. miejsce na krótkim i 14. miejsce na długim dystansie oraz 4. miejsce w klasyfikacji drużynowej kobiet (z Anną Solakiewicz oraz Magdą Missalą). Na koniec sezonu została Mistrzynią Polski na dystansie Short i wicemistrzem Polski na dystansie Standard oraz wicemistrzem Polski w klasyfikacji drużynowej MIX (z Piotrem Formelą i Krystianem Lorychem).

zawodniczka wbiegająca na metę z uniesionymi rękoma

Zakończony sezon bez wątpienia rozbudził aspiracje klubów oraz samych zawodników, dlatego pozostaje życzyć im kolejnych sukcesów na krajowych i międzynarodowych arenach biegów przeszkodowych.

Autorzy fotografii przekazanych przez Kluby: Los Milos, Sylwek Photo, Rysowani Światłem