Worek gdyńskich medali podczas MP na Volvo Gdynia Sailing Days

Aktualności

Sportowiec roku 2018 #wGdyni Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) wspólnie z Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) nie miały sobie równych w klasie 49erFX. | fot. Robert Hajduk

Ostatnie dni Volvo Gdynia Sailing Days upłynęły pod znakiem mistrzostw Polski. Krajowa czołówka rozdzieliła między sobą medale w klasach: 49er, 49erFX, 470 i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff. Na wodzie dzielili i rządzili gospodarze – reprezentanci Gdyni niemal nie schodzili z podium podczas ceremonii medalowych.

Szczęśliwa „13”

Zaczniemy od… końca, a więc od regat które zakończyły się w środę. Rywalizacja w olimpijskiej klasie 470 była niezwykle zacięta i nie są to puste słowa. Od pierwszego startu na czele znajdowali się żeglarka Yacht Klub Polski Gdynia Hanna Dzik oraz Seweryn Wysokiński z Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka. W ósmym wyścigu ten duet był dopiero szósty i stracił pierwszą lokatę na rzecz Kacpra Paszka i Tomasza Lewandowskiego (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), którzy po pierwszym dniu regat plasowali się na czwartej pozycji. 

Zrobiło się trochę nerwowo, bo wszystko mieliśmy na wodzie policzone i zdawaliśmy sprawę, że pierwszy mistrzowski tytuł w gronie seniorów wymyka nam się z rąk. W ostatnim wyścigu mieliśmy bardzo dobry start, nasi najgroźniejsi rywale płynęli oczywiście za nami i chcieli nas pilnować – mówi Dzik. - Od razu stwierdziliśmy jednak, że jedyną opcją jest wygranie tej rywalizacji oraz liczenie na to, że liderzy przypłyną co najmniej trzy lokaty za nami. I udało się, bo my okazaliśmy się najlepsi, natomiast Kacper i Tomek dotarli na metę na siódmej pozycji.

Hanna Dzik i Seweryn Wysokiński na najwyższym stopniu podium

Dzik i Wysokiński pływają razem od maja ubiegłego roku, a już w lipcu w słoweńskiej miejscowości Portoroż wywalczyli w tej klasie brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata. Zatem „13”, bo taki numer mają na żaglu, ponownie okazała się dla nich fartowna.

- Seweryn żeglował z tym numerem, a kiedy dołączyłam do niego, też uznałam, że ta liczba jest szczęśliwa. „13” została na żaglu i na razie uśmiech losu oraz fortuna nam sprzyjają –  dodaje świeżo upieczona mistrzyni kraju.

Uzupełniając, srebrne medale MP trafiły do załogi Paszek-Lewandowski, a z brązu cieszyli się Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn).

Gdynia z połową podium

Drugie złoto dla YKP Gdynia zdobyła Aleksandra Melzacka, która wspólnie z Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) nie miały sobie równych w klasie 49erFX. Dla załogi z oficjalną nominacją na zbliżające się igrzyska olimpijskie był to pierwszy występ po pandemicznej przerwie.

Srebro powędrowało do Gabrieli Czapskiej i Hanny Rajchert (Spójnia Warszawa), a brąz trafił do klubowych koleżanek Oli – Karoliny Żurek i Wiktorii Ossowskiej (YKP Gdynia).

- Dzięki dla dwóch młodych załóg, z którymi się rywalizowałyśmy! Gaba i Hania, Karolina i Wiktoria - super robota – napisały dziewczyny na swoim fanpage’u Melzacka&Loboda FXteam, doceniając klasę rywalek.

Gdyńskie talenty

Kolejny znakomity występ w klasie 49er zanotowali nasi utalentowani 20-latkowie: Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z YKP Gdynia. Młodzianie musieli uznać wyższość Dominika Buksaka (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymona Wierzbickiego (OŚ AZS Poznań), ale sprawili dużą niespodziankę zostawiając „tylko” z brązem dwukrotnych olimpijczyków Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk).

Klasę reprezentantów naszego miasta docenili triumfatorzy.

- Ostatni raz o złote medale walczyły trzy łódki w 2017 roku, kiedy startowali jeszcze Przemek Filipowicz i Jacek Nowak. Młodzi zawodnicy, Mikołaj i Jakub szybko zrobili bardzo duży postęp i teraz depczą nam po piętach. Pływają drugi, może trzeci sezon i prezentują naprawdę wysoki poziom. Szybko go osiągnęli, a to nie bierze się znikąd. Widać, że klasa się rozwija, a szkolenie przynosi efekty – mówią Buksak i Wierzbicki.

Podium klasy 49er

Piąty gdyński medal wywalczył Piotr Trella z MKŻ Arki, który zdobył srebro w klasie O'pen Skiff. Lepszy od niego okazał się jedynie reprezentant Spójni Warszawa Józef Krasowski. Brąz trafił do Liwii Liszkiewicz (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn). Warto również zauważyć, że trzecie miejsce wśród młodzików zajęła Aniela Frąckowiak z MKŻ Arki.

To jeszcze nie koniec

W krajowych championacie ścigali się również zawodnicy w kl. Nacra 17. Rywalizowały dwie mieszane załogi – wygrali ubiegłoroczni mistrzowie Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a druga lokata przypadła Mikołajowi Chłopkowi (77 Racing Club Gdańsk) i Irminie Mrózek Gliszczynskiej (ChKŻ Chojnice).

W czwartek w Gdyni rozpocznie się rywalizacja w Pucharze Europy w klasie Micro, która potrwa do soboty. Z kolei w piątek zaplanowano pierwsze wyścigi w mistrzostwach Polski w klasach Laser Radial i Standard oraz Finn. Triumfatorów poznamy w niedzielę. Wcześniej w VGSD rozdano medale krajowego championatu w innych olimpijskich klasach – 49er, 49erFX oraz Nacra 17.