Inwestycje 2020. Trudny rok zakończony sukcesem

Aktualności FOTO Inwestycje

Kończy się wyjątkowy, bo niezwykle trudny dla wszystkich rok 2020. Spowolnił lub nawet zatrzymał wiele inicjatyw. Mimo przeszkód i trudów ostatnich 12 miesięcy, w Gdyni udało się dopełnić wiele sportowych projektów. Zrealizowanych zostało 18 inwestycji na łączną szacowaną kwotę blisko 8,6 mln zł.

Kolorowa infografika z liczbami przedstawionymi w tekście

Obecny rok zweryfikował wiele planów. Każdy musiał dostosować się do nowych, acz wymagających i niesprzyjających warunków. Nie inaczej było w kwestiach inwestycyjnych, choć tutaj należy mówić o sukcesie.

Stawiamy na jakość, dostępność i różnorodność.
Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju

Tak wiceprezydent podkreśla funkcjonalne aspekty inwestycji działań GCS i dodaje:
– Gdyńskie inwestycje, w tym również te sportowe, realizujemy we wszystkich dzielnicach naszego miasta, tak by każdy chętny mieszkaniec mógł korzystać z nich w najbliższym sąsiedztwie. Równocześnie są to inwestycje zróżnicowane: od wielofunkcyjnych boisk, przez skatepark, po bieżnie.

Mimo, że pandemia koronawirusa najmniej uderzyła w branże budowlaną, to jednak niektóre małe przedsiębiorstwa zmuszone były wstrzymać działalność. Nie przeszkodziło to w realizacji zaplanowanych inwestycji, z których jedynie dwie zostały przeniesione na kolejny rok, lecz przetargi na nie ogłoszono jeszcze w tym. Inwestycje zostały zrealizowane z różnych źródeł finansowych. Były to środki własne miasta, środki z Budżetu Obywatelskiego, środki inwestycyjne Rad Dzielnic, a także z programów unijnych. 

To nie koniec. Na lata 2019-2023 zaplanowych jest ponad 70 inwestycji. Liczba ta zostanie rozszerzona o kolejne, głównie za sprawą finansowania z Budżetu Obywatelskiego.

Mnogość źródeł finansowania sprawiła, że praktycznie żadna inwestycja nie była zagrożona, a kolejne lata przyniosą dziesiątki nowych obiektów.
Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu

Trzeba jednak było mierzyć się z przeciwnościami.

– Oprócz utrudnień, które przyniósł nam rok 2020, w wielu przypadkach musieliśmy mierzyć się również z trudnościami budowlanymi. Kiedy jednak patrzę na obiekty sportowe, które w tym roku otworzyliśmy, utwierdzam się w przekonaniu, że w obu przypadkach wychodziliśmy zwycięsko – dodaje szczęśliwy.

Nowoczesny kompleks w Witominie

Powstały kompleks przyczyni się do poprawy rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży

Powstały kompleks przyczyni się do poprawy rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży

Jedną z najświeższych tegorocznych inwestycji jest nowoczesny kompleks sportowy, który powstał na terenie Szkoły Podstawowej nr 35 przy ulicy Uczniowskiej w Witominie.

- Najważniejszymi elementami infrastruktury sportowej są trzytorowa bieżnia wykonana z poliuretanowej nawierzchni o długości stu metrów, a także boisko o wymiarach 30x60 m wykonane z trawy syntetycznej z granulatem EPDM, który jest przyjazny środowisku. Całość budowy otoczona jest czterema masztami oświetleniowymi o natężeniu 100 lx – przytacza techniczne parametry inwestycji Tomasz Cząstka, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Powstały kompleks jest doskonałym uzupełnieniem istniejącej już infrastruktury sportowej w tej części Witomina. W ramach projektu uwzględniono budowę schodów terenowych, ogrodzeń i ciągów komunikacyjnych, które zapewnią swobodny dostęp do każdego elementu realizowanej inwestycji. Warto dodać, że boisko, jak i bieżnia, układane są na skrzynkach retencyjno-rozsączających służących odwodnieniu całej nawierzchni. Wartość całej inwestycji wyniosła 2.772.955,26 zł brutto.

Nowoczesna przestrzeń rekreacyjno-sportowa przy SP35 gotowa do użytku

W centrum tchnęło nowe życie


Nowego ducha zyskało również ścisłe centrum turystyczne Gdyni, a więc Plaża Miejska oraz Bulwar Nadmorski. To właśnie tam powstały nowe, szersze kładki dla odwiedzających nadmorski kurort, a także bieżnia przeznaczona dla chcących podtrzymać kondycję fizyczną. Do tego, modernizacji poddany został pomost pływający H w sąsiadującej Marinie Gdynia.

Szersze kładki

Na Plaży Miejskiej w Gdyni zbudowany został zupełnie nowy ciąg dla pieszych

Na Plaży Miejskiej w Gdyni zbudowany został zupełnie nowy ciąg dla pieszych

Inwestycja dotycząca kładek polegała na ich wymianie przy placu zabaw oraz budynku ratowników. Roboty dodatkowe poszerzyły obszar prac o fragment kładki za restauracją Delmar oraz zakładały odnowienie ławek z zamontowaniem nowych desek z tworzywa sztucznego. Drugi obszar robót dodatkowych dotyczył natomiast wymiany kładek przy Pomniku Rybek.

W swych głównych ciągach zostały poszerzone do 3 m, na bocznych – do 2,20 m. Te są wykonywane na skrzyżowaniach oraz w miejscu zatoczek przeznaczonych na odpoczynek. Tam też znalazły się ławki. Łączny koszt inwestycji sięgnął  1 335 733,81 zł brutto.

Kładki na Plaży Miejskiej czekają na pierwsze kroki

Pobiegaj z widokiem

Bieżnia przy Bulwarze Nadmorskim sięga blisko 600 metrów

Bieżnia przy Bulwarze Nadmorskim sięga blisko 600 metrów

Nowa bieżnia to z kolei zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego w dzielnicy Kamienna Góra. Przestrzeń dla biegaczy wynosi blisko 600 metrów.

 „Nowoczesna bieżnia zastąpi doły i kałuże po których biegają obecnie mieszkańcy Gdyni” - czytamy w projekcie autorstwa Andrzeja Filipowicza. Wybudowana została między Aleją Piłsudskiego a Browar Port Gdynia. Ulokowana jest od strony skarpy, w sąsiedztwie istniejącej ścieżki rowerowej. Kosztowała w sumie 271.536,77 zł brutto.

Bieżnia przy Bulwarze Nadmorskim już czeka na biegaczy

Remont pomostu H

Przystań Jachtowa Marina Gdynia prezentuje się jeszcze bardziej okazale

Przystań Jachtowa Marina Gdynia prezentuje się jeszcze bardziej okazale

Świeżości tej okolicy dopełnia Przystań Jachtowa Marina Gdynia, na której odbył się remont pomostu pływającego H. Dokonano wielu zabiegów udoskonalających.

– Gdyńscy żeglarze osiągają liczne sukcesy. Wierzymy, że nasza inwestycja pomoże im sprawniej przygotowywać się do startów. Jesteśmy miastem z morza, żeglarstwo jest dla nas bardzo ważne – komentuje Paweł Brutel, wicedyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Renowacja wyniosła łącznie 909 658,10 zł brutto.

Remont pomostu pływającego H na Marinie Gdynia dobiegł końca

Pozostałe inwestycje


W 2020 roku zrealizowanych zostało 18 inwestycji na łączną szacowaną kwotę blisko 8,6 mln zł. A to dopiero początek! Aktualnie ogłoszone są już:

  • 3 przetargi na budowę,
  • 3 kolejne znajdują się w przygotowaniu,
  • 7 inwestycji jest w fazie projektowania,
  • dla 3 ogłoszono przetargi na sporządzenie dokumentacji projektowej,
  • do tego kilkanaście inwestycji jest na etapie uzgodnień warunków technicznych z odpowiednimi instytucjami i gestorami sieci czy uzyskiwania zgody na zainwestowanie, jak również opracowywania koncepcji.

Ze szczegółami poszczególnych inwestycji można zapoznać się klikając w poniższe linki:

Ścieżka zdrowia na Dąbrowie odbudowana

Zakątek dobrej formy na Małym Kacku

Klimatyczne boiska przy SP 17 gotowe do gry

Gdynia zyskała nowy skatepark. Wpadajcie pod Estakadę Kwiatkowskiego

Cztery nowe obiekty sportowe oddane do użytku

Czas na otwarcie bieżni przy SP10 w Gdyni

Boisko przy Wieluńskiej wkracza do gry

Modernizacja oświetlenia boiska przy Nauczycielskiej za nami