Jubileusz gdyńskiego triathlonu

Aktualności

Gdynia powszechnie nazywana jest stolicą polskiej koszykówki i żeglarstwa. Od wielu lat do grona koronnych dyscyplin miasta z morza i marzeń dołączył również sport, w którym wytrwałość, ciężka praca i przełamywanie własnych barier są chlebem powszednim. Sportowców go uprawiających nie bez przyczyny nazywa się ludźmi z żelaza. Jego światową mekką jest hawajska Kona, zaś to właśnie Gdynia stała miejscem, w którym w 2021 roku odbyły się pierwsze zawody na pełnym dystansie legendarnej serii IRONMAN w Polsce. W tym roku triathlonowe zawody w Gdyni obchodzą okrągły jubileusz.

Gdynia Sport Team przed startem - Marek Łucyk, Wojciech Szczurek, Bartosz Bartoszewicz

Pamiętam, gdy startowaliśmy z pierwszą edycją w 2013 roku. Dla mieszkańców, turystów, a także dla nas było to czymś zupełnie nowym, niespotykanym. 1500 uczestników pokazało nam, jak piękny i widowiskowy jest triathlon. Od tego momentu piszemy historię tej dyscypliny w Polsce – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. I dodaje: – Jako pierwsi byliśmy gospodarzem zawodów IRONMAN 70.3 w Polsce, a roku temu - wykonaliśmy kolejny milowy krok - dołączyliśmy do królewskiego dystansu. Mam nadzieję, że kolejne 10 lat będzie równie udane.

Wszystko zaczęło się jednak w 2006 roku, kiedy w Gdyni odbyły się pierwsze oficjalne zawody w aquathlonie i to one były impulsem do kroku dalej, jakim jest triathlon. W 2013 roku, dokładniej w weekend 10-13 sierpnia, odbyła się pierwsza edycja Herbalife Triathlon Gdynia, która okazała się strzałem w dziesiątkę. W sobotę na starcie aquathlonu stanęło 386 uczestników, a na długim dystansie 1006 zawodników. Była to rekordowa frekwencja na zawodach triathlonowych w Polsce, co dobitnie pokazało, jakim potencjałem w organizacji tego rodzaju imprez dysponuje Gdynia. Triumfował Ukrainiec Wiktor Zjemcew z czasem 4:01:59, a wśród pań zgodnie z oczekiwaniami jako pierwsza na mecie zameldowała się olimpijka z Pekinu i Londynu Polka Maria Cześnik. Trasę wyścigu pokonała w czasie 4:22:35.

HTG 2013 w plebiscycie Akademii Triathlonu otrzymał tytuł Imprezy Roku 2013, a kolejne trofea gdyński triathlon świętował w 2015 i 2021 roku, pewnie zwyciężając podczas zorganizowanej Gali Gdyńskiego Sportu w kategorii Sportowa Impreza Roku.

Należy podkreślić, że w 2021 roku właśnie w Gdyni miały miejsce pierwsze zawody na pełnym dystansie legendarnej serii IRONMAN w Polsce, w których uczestniczyło 700 triathlonistów z 33 krajów. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 3,8 km w wodzie, 180 km na rowerze i 42,195 km biegiem. Historycznym zwycięzcą został Christopher Pietruczuk – z czasem 8:52:37. Wśród pań triumfowała Zhushman Olena, która na pokonanie wymagającej trasy potrzebowała 10 godzin, 31 minut i 44 sekund.

Historia gdyńskiego triathlonu to nie tylko wyśrubowane wyniki osiągane przez zawodników rangi PRO. To przede wszystkim indywidualne historie ukazujące codzienną walkę z problemami, które, poprzez ort, stały się doskonałym motywatorem i bodźcem do przełamywania własnych barier. Każdy, kto minie metę tego bardzo wymagającego dystansu, usłyszy od spikera kultowy okrzyk „You are an IRONMAN!”, czyli „Jesteś człowiekiem z żelaza!” i właśnie w takich kategoriach trzeba rozpatrywać ten wyścig.

Oprócz zawodów dla najtwardszych w gdyńskich zawodach jest także miejsce dla początkujących. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w aquathlonie, czyli dyscyplinie składającej się z pływania i biegania. Dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w triathlonie przygotowano sprint, czyli wyścig w którym uczestnicy mają do pokonania 750 m w wodzie, 20 km na dwóch kółkach i 5 km biegiem. Tu przewidziano także opcję startu sztafetowego, w którym każda z osób ma do pokonania jeden odcinek. Ci, którzy marzą o dłuższej rywalizacji, lecz nie czują się na siłach startu na długim dystansie, mogą zmierzyć się w tak zwanej „połówce”, czyli jednej drugiej kultowego dystansu. To wszystko odbędzie się w najbliższy weekend.

Organizatorem wydarzenia jest agencja marketingu sportowego Sport Evolution.