Międzydzielnicowy Piknik „Grabówek i Leszczynki” za nami

Aktualności FOTO

Moc atrakcji czekała na każdego, kto w sobotę pojawił się na boisku szkolnym SP 52 przy ulicy Okrzei.

Za nami kolejny piknik w gdyńskich dzielnicach. Tego typu wydarzenia są niezwykle istotne, zwłaszcza po okresie izolacji w pandemii, są źródłem sąsiedzkiej integracji i cieszą się duża popularnością wśród mieszkańców – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Oficjalne otwarcie pikniku miało miejsce punktualnie o godz. 11, kiedy na scenie pojawili się organizatorzy sobotniego święta – przedstawiciele Rady Dzielnicy Grabówek – przewodnicząca Zofia Gregor w towarzystwie Krzysztofa Zielińskiego i Aleksandry Hołomej oraz Rady Dzielnicy Leszczynki Łukasz Strzałkowski, a także radni miasta Anna Myszka i Zenon Roda.

Po części oficjalnej scenę przejęli artyści z Młodzieżowego Domu Kultury. Swoje układy zaprezentowały Calypso oraz duet Lena i Renia świętujące w tym roku triumfy na Grand Prix Cheerleraders w Rumi i Kobylnicy – za których rozwój odpowiada trener Monika Poleniewicz.

Takie wydarzenie jak piknik sąsiedzki jest dla nas jako Rady Dzielnicy bardzo ważnym elementem naszej pracy społecznej. Przygotowujemy się do niego bardzo skrupulatnie, z nadzieją na miłą integrację oraz dobrą zabawę dla wszystkich, którzy w tym dniu są z nami. W tym roku, nie powstrzymała nas nawet burza i udało nam się zrealizować niemal wszystko co zaplanowaliśmy – mówi Aleksandra Hołomej, wiceprzewodnicząca Zarządu Dzielnicy Grabówek.

Następnie przyszedł czas na popisy wokalne. Po raz pierwszy tego dni wystąpili na niej wokaliści Kropek, Incognito oraz Euforii – podopieczni Katarzyny Laszkowskiej. Po nich swój pokaz dali wielbiciele ruchu z Gdyńskiej Akademii Parkour. Na co dzień można do nich dołączyć podczas bezpłatnych zajęć finansowanych z Budżetu Obywatelskiego na tej dzielnicy. Odbywają się one cykliczne w piątki o 17:00 na Placu Sportów Miejskich w Gdyni przy ulicy gen. Orlicz Dreszera na Leszczynkach, a także we wtorki o godz. 17:00 na Skwerku Księdza Mowińskiego przy ul. Wielkokackiej na Witominie.

Tego dnia na scenie zaprezentowali się również utalentowani artyści zespołu Granda, wyjątkowo w trzyosobowym składzie, a także finalista The Voice Kids Szymon Lubicki, który na zakończenie zaprosił na scenę swojego brata. O ich artystyczny rozwój dba Elżbieta Cupiał.

Nie zabrakło także tańca. Za energetyczną zumbę odpowiadała Monika Tran Van, doskonale znana uczestnikom Gdyńskiego Poruszenia, a także Natalia Sierhej – uczestniczka programów You Can Dance, Got to dance i Mam Talent, która nauczyła zgromadzonych układu tańca Street Dance.

Swoje umiejętności zaprezentowali także judocy gdyńskiego klubu Galeon, którzy na co dzień trenują w budynku zlokalizowanym przy ul. Morskiej 89-91.

Przez okres pandemii, bardzo brakowało nam, wspólnych spotkań sąsiedzkich. Niezmiernie cieszę się, że mogliśmy w końcu razem z lokalną społecznością porozmawiać, bawić się i skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów tego wyjątkowego – podsumowuje Anna Myszka, radna miasta Gdyni.

Atrakcji nie zabrakło również poza sceną. Pchli targ, malowanie twarzy, konkursy, gry i zabawy, nauka węzłów żeglarskich, mecze z komentarzem na żywo, warsztaty rękodzieła, rysunku artystycznego, malarstwa oraz rzeźby przygotowana przez Młodzieżowy Dom Kultury – tego nie sposób było się nudzić. Zainteresowaniem cieszyły się również pojazdy Straży Miejskiej, do których można było wsiąść, zrobić zdjęcia, a nawet… uruchomić koguta!

Po roku przerwy powoli wracamy do normalności i organizujemy wydarzenia dla mieszkańców. Piknik, pokazy kinowe i teatralne, realizacja tych zadań w ostatnim czasie, dała nam radnym dzielnicy satysfakcję, a przede wszystkim pozwoliła mieszkańcom na oderwanie się od codziennych obowiązków i wspólne spędzenie czasu – mówi Łukasz Strzałkowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Leszczynki.

Uczestnicy licznie skorzystali również z badania pomiaru ciśnienia, cukru oraz porad dietetycznych, a także z instrukcji związanych z pierwszą pomocą w namiocie Lifeguard Gdynia. Zgromadzeni mogli także ugrillować kiełbaski i napić się źródlanej wody, którą przygotował PEWiK.

Pomimo tego, że nieproszonymi gośćmi okazały się obfite burze, nie przestraszyło to mieszkańców, którzy cieszyli się atrakcjami do godzin popołudniowych.

Organizatorami wydarzenia były Rada Dzielnicy Leszczynki i Rada Dzielnicy Grabówek. Partnerami Szpitale Pomorskie, Młodzieżowy Dom Kultury, PEWiK, UKS Galeon Gdynia oraz Gdyńskie Centrum Sportu.